България с тежко 1:3 от Полша на Европейското (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България допусна тежка първа загуба на Европейското първенство в Германия и Швейцария. Момичетата на селекционера Марчело Абонданца отстъпиха на Полша с 1:3 (22:25, 25:18, 13:25, 18:25) във втората си среща от Група "D", играна тази вечер пред около 1500 зрители в спортната зала на германския град Шверин.

Въпреки поражението българките запазиха реални шансове да продължат напред в следващата фаза на шампионата. Българските "лъвици" са на 3-то място в класирането с 2 точки след 1 победа и 1 загуба и при евентуален успех над Чехия ще се класират за плейофите. Чехкините също имат 2 точки след 1 победа и 1 загуба, но са с по-лошо геймово съотношение. Мачът между България и Чехия е утре (8 септември) от 16,00 часа българско време и ще бъде предаван пряко по NEWS7 и онлайн на сайта TV7. От друга страна "Дружина полска" излезе на 2-ро място с 4 точки след 1 победа 1 загуба и утре ще играят с настоящия европейски шампион Сърбия, който е начело също с 4 точки след 1 победа и 1 загуба, в директен спор за първото място и директно класиране за 1/4-финалите.

Срещата започна отлично за българките, които дръпнаха с 4:1 след технично пускане и ас на Добриана Рабаджиева и блокада на Елица Василева. Разликата нарасна до 6:2 след блок на капитанката Страшимира Филипова, което накара полският наставник Пьотър Маковски да вземе тайм-аут. Това даде ефект и "Дружина полска" изравни при 6:6 след блокада и силна контра на Кинга Каспжак и блок на Мая Токарска. Първата техническа пауза пък дойде при минимална преднина за полякините - 8:7. Преднината на Полша стана 11:8 след ас на звездата на полския тим Катажина Сковронска-Долата и блокада на Агниешка Каколевска, което принуди Марчело Абонданца да поиска тайм-аут. Това даде резултат и българките изравниха при 11:11 след два поредни аса на Страши Филипова. Българските момичета си върнаха предимството при 15:12 след контра блок-аут на Доби Рабаджиева, аут на Евелина Сиечка и ас на разпределителката Лора Китипова. Въпреки втория тайм-аут за Полша, последва нов ас на Китипова и грешка на Кокалевска от полякините и 17:12. Преднината на България стана 20:14 след силна контра на Ели Василева. Полските волейболистки леко намалиха до 19:21 след две успешни атаки на влязлата като резерва Каролина Росичка, контра на Токарска и аут на Емилия Николова. Полша даже успя да изравни при 21:21 след контра на резервата Йоанна Качор и нова грешка на Еми Николова и дори да поведе с 22:21 след контра блок-аут на Росичка. Полякините стигнаха до геймбол при 24:22 след ас на влязлата като резерва Катажина Кониечна, след което взеха и гейма с 25:22 след поредна атака в аут на Еми Николова.

Втората част тръгна равностойно до 5:5, след което България поведе със 7:5 след атака от краче на Страши Филипова и блокада на Христина Русева. Техническата пауза пък дойде при 8:6 след технична атака на Доби Рабаджиева. Последваха атака в аут на Йоанна Качор от полякините и страхотна блокада на Рабаджиева. Полша намали до 10:11 след атака на завърналата се в игра Катажина Сковронска и контра блок-аут на Каролина Росичка. Българките си върнаха предимството при 14:11 след нова атака на Ели Василева и блокада на Страши Филипова. Разликата леко нарасна до 16:12 след грешка в атака на Евелина Сиечка от "Дружина полска". Двата тима продължиха равностойно до 18:14, след което последваха пусната топка на Рабаджиева и нова блокада на Русева - 20:14 и тайм-аут за Пьотър Маковски и Полша. България успя да запази предимството си до 23:17 след Еми Николова и силна контра на Ели Василева, след което спокойно затвори гейма при 25:18 след контра блок-аут от втора линия на Доби Рабаджиева и изравни на 1:1 гейма.

В началото на третия гейм Полша дръпна бързо с 5:0 след сервис в аут на Добриана Рабаджиева, ас на Йоанна Волош, две отлични блокади на Агниешка Каколевска и контра на Катажина Сковронска. Въпреки тайм-аута за Марчело Абонданца, техническото прекъсване дойде при 8:2 за "Дружина полска" след блок-аут на Сковронска. Разликата нарасна до 11:3 след блок-аут на Евелина Сиечка и контра на Сковронска, а след това до 13:4 след силна контра на Каролина Росичка. Преднината на полякините набъбна до 16:5 след технично пускане на разпределителката Йоанна Волош. Българките леко стопиха разликата до 8:17 след две грешки на Полша и ас на разпределителката Лора Китипова. Резултатът стана 21:9 след два поредни аса на Каролина Росичка, след което момичетата на Пьотър Маковски спечелиха гейма с разгромното 25:13 след атака в аут на Ели Василева и поведоха с 2:1 гейма.

И четъртата част стартира добре за полските волейболистки, които поведоха с 3:1 след атака на Катажина Сковронска и грешка на българките, а след това с 5:2 след грешка на Ели Василева. Последваха силна атака на Страши Филипова и контра на Доби Рабаджиева и 5:4. Играта продължи точка за точка до 8:6 за Полша след поредна атака на Сковронска. Последваха три последователни аса на Сковронска и 11:6. Разликата нарасна до 13:7 след пусната топка на полската разпределителка Йоанна Волош. Въпреки тайм-аута на Марчело Абонданца и усилията на българките, "Дружина полска" запази преднината си до 16:10 след технично отиграване на Сковронска. Последва отлична блокада на Сковронска и 17:10. Резултатът стана 21:13 след атака в аут на влязлата като резерва Мария Каракашева, след което Полша без проблеми спечели гейма с 25:18 след технично пускане на Сковронска, а с това и мача с 3:1.

Капитанката на българския тим Страшимира Филипова отново стана най-резултатна с 16 точки (5 блока, 2 аса и 53% ефективност в атака), а Елица Василева завърши с 13 точки (1 блок, 1 ас, 39% ефективност в атака, 48% позитивно и 26% перфектно посрещане), но и това не помогна за успеха. За полякините звездата и капитанка на отбора Катажина Сковронска-Долата заби 25 точки (4 блока, 3 аса и 56% ефективност в атака) за победата.

БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 1:3 (22:25, 25:18, 13:25, 18:25)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 4 (2 блока, 2 аса), Емилия Николова 7 (1 блок), Добриана Рабаджиева 11 (1 ас), Елица Василева 13 (1 блок, 1 ас), Христина Русева 4 (2 блока), Страшимира Филипова 16 (5 блока, 2 аса) - Мария Филипова-либеро (Диана Ненова, Десислава Николова 1, Мария Каракашева 1, Цветелина Заркова 3)
Старши-треньор: Марчело Абонданца
ПОЛША: Милена Радечка 1, Катажина Сковронска-Долата 25, Кинга Каспжак 4, Евелина Сиечка 9, Мая Токарска 7, Агниешка Каколевска 6 - Паулина Май-либеро (Каролина Росичка 11, Йоанна Волош 4, Йоанна Качор 4, Катажина Кониечна 1, Моника Марталек)
Старши-треньор: Пьотър Маковски.

ГАЛЕРИЯ от загубата на България от Полша с 1:3 - ТУК!!!