Македония разпиля Сърбия за първата си победа в Словения

Националният отбор на Македония записа първа победа на Евробаскет 2013 в Словения, след като тази вечер се наложи над Сърбия с 89:75 в дербито на група В. След този двубой македонците имат в актива си 1 успех и 2 поражениям, докато „плавите” са с 2 победи и 1 загуба.

Бо Маккалеб наниза 27 точки за успеха на Македония, Перо Антич отново бе неудържим в подкошието и приключи с 16 точки и 14 борби, а Владо Илиевски се прибра в съблекалнята с 16 точки.

Данило Андушич вкара 19 точки за Сърбия, а Неманя Биелица и Неманя Недович приключиха съответно с по 13 и 11 точки.

Македонците започнаха страхотно двубоя, като наложиха своето темпо на игра, а триото Стояновски-Маккалеб-Антич бе безпогрешно в атака до края на първата четвърт символичните гости вече си бяха осигурили двуцифрен аванс – 29:17.

До почивката сърбите опитаха всичко, за да обърнат развоя на събитията в своя полза, но вместо това, улисани в нападение, възпитаниците на Душан Ивкович забравиха за защитата и пасивът им нарастна – 33:48.

Веднага след подновяването на играта през второто полувреме баскетболистите на Македония се заеха със задачата да сложат точка на спора в този мач. Отличната игра на Антич и компания в защита и нападение даде резултат,а интригата бе убита, след като разликата скочи до 24 точки за 70:46 преди началото на последната четвърт.

Сърбите влязоха в час за последните десет минути, като хвърлиха всички сили, за да стигант до победата, но точните стрелби на Андушич и Маркович успяха единствено да стопят разликата в резултата, като за повече нямаше време и последния съдийски сигнал прозвуча при

Македония – Сърбия 89:75 (29:17; 19:15; 22:13; 19:30)

Македония: Костовски, Илиевски 16, Соколов, Маккалеб 27, В. Стояновски 7, Д. Стояновски 8, Брчков, Гечевски 9, Антич 16т. и 14б., Гюровски, Чековски, Самарджиски 5

Сърбия: Недович 11, Мичич 3, Богданович 6, Биелица 13, Маркович 9, Калинич, Гаджич, Кръстич 9, Андушич 19, Катич 4, Стимач 1