България измъкна 3:2 от Сърбия в София

Волейболистите от националния отбор на България записаха победа над настоящия европейски шампион Сърбия с 3:2 (20:25, 26:24, 25:23, 19:25, 15:11) в първата приятелска среща, която се игра тази вечер пред закрити врати за фенове и медии в столичната зала "Христо Ботев". Утре (7 септември) пък ще бъде официалната контрола между двата тима от 18,00 часа отново в зала "Христо Ботев", като цената на билетите е 5 лева.

Италианският селекционер на България Камило Плачи започна със състав: Георги Братоев - разпределител, Данаил Милушев - диагонал, Тодор Алексиев и Валентин Братоев - посрещачи, Виктор Йосифов и Николай Николов - центрове и либерото Теодор Слапаров. В началото на третия гейм в игра влязоха и Теодор Тодоров и Цветан Соколов съответно на местата на Ники Николов и Дани Милушев. На полето се появи и Николай Пенчев, който влизаше като резерва в последните три части.

Много силен мач изигра Валентин Братоев, който при резултат 0:1 гейма и 20:24 във втората част заби три поредни аса, а после добави още три бомбени начални удара, след които България спечели с 26:24 и изравни резултата до 1:1 гейма. След това двата отбора си размениха по още един гейм, за да се стигне до тайбрек, в който България се наложи с 15:11.

Вальо Братоев стана най-полезен с 15 точки (4 аса, 41% ефективност в атака, 60% позитивно и 29% перфектно посрещане), а влезлият като резерва Цецо Соколов добави още 14 точки (2 аса и 50% ефективност в атака) за победата. Капитанът Тодор Алексиев пък завърши с 13 точки (1 блок, 1 ас, 65% ефективност в атака, 38% позитивно и 27% перфектно посрещане), след като игра цял мач. За сърбите звездата на тима Александър Атанасийевич заби 25 точки (2 блока и 59% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха.

БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 3:2 (20:25, 26:24, 25:23, 19:25, 15:11)
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 7 (1 блок, 2 аса), Данаил Милушев 9 (1 блок), Валентин Братоев 15 (4 аса), Тодор Алексиев 13 (1 блок, 1 ас), Виктор Йосифов 6 (1 блок, 1 ас), Николай Николов 4 (1 блок) - Теодор Салпаров-либеро (Теодор Тодоров 5 (1 блок), Цветан Соколов 14 (2 аса), Николай Пенчев)
Старши-треньор: Камило Плачи
СЪРБИЯ: Владо Петкович 1, Александър Атанасийевич 25, Никола Ковачевич 8, Милош Никич 16, Драган Станкович 12, Сречко Лисинач 7 - Филип Вуйич-либеро (Неманя Петрич 4)
Старши-треньор: Игор Колакович.

Статистика: Мауро Пулео (скаутмен на България)