Страхотен Вавринка свали Мъри от трона в Ню Йорк

Откритото първенство на САЩ ще има нов шампион при мъжете. Тази вечер Станислас Вавринка спря настоящия носител на трофея Анди Мъри по пътя към защитата на титлата му от миналия сезон. Устремът на британеца бе спрян още на 1/4-финала след като неговият съперник изигра страхотен мач и спечели безапелационно в три сета с 6:4, 6:3, 6:2. Мъри бе неузнаваем на корта на "Артър Аш Стейдиъм" и почти с нищо не притесни своя опонент, като не успя да стигне до нито една точка за пробив в целия мач. В същото време Вавринка бе много стабилен в хода на двубоя и напълно заслужено продължава в следващата фаза след само 2 часа и 5 минута игра, като така достигна до първия си полуфинал в турнир от Големия шлем.

Първият сет вървеше гейм за гейм до 5:4 в полза на Вавринка. Мъри обаче печелеше трудно своите подавания, макар и да не допусна възможности за пробив на своя съперник. В 8-ия гейм обаче проблемите в сервиса на британеца му донесоха истински главоболия и швейцарецът имаше шест възможности за пробив. В първите пет той не успя да се възползва, но при шестата вече не сгреши и успя да вземе гейма и сета с 6:4.

В началото на втория сет Мъри продължи да има проблеми със сервиса си и още при първия си сервис-гейм трябваше да спасява точка за пробив. Въпреки това мачът отново вървеше гейм за гейм. При резултат 3:2 в полза на Вавринка обаче шотландецът изигра изключително слаб гейм и допусна пробив на нула за 4:2. След това швейцарецът спечели и своето подаване, но Мъри удържа при своя сервис-гейм, за да намали на 5:3. В следващия гейм Вавринка показа леко разколебаване и трудно вкарваше първи сервис, което даде шанс на съперника му да се върне в мача. Мъри обаче не се възползва и в крайна сметка загуби гейма и съответно и сета с 3:6.

В третия сет Вавринка напълно доминираше и успя да стигне до пробив още в началото за 2:1. След това той поддържаше преднината си, за да се стигне до нов пробив за 5:2 в полза на швейцареца. Накрая той спечели и своето подаване, с което окончателно затвори сета и мача в своя полза с 6:2 гейма.

Така Вавринка продължава на полуфинал в турнира, където го очаква сблъсък с победителя от сблъсъка между новак Джокович и Михаил Южни.