Гонят Любо Пенев при успех над Италия (ретро видео)

Старши треньорът на националния отбор по футбол Любослав Пенев е основно действащо лице за последната победа на България над Италия.
Тя е спечелена на 25 септември 1991 г. с резултат 2:1 в София в приятелски мач. Това е всъщност и първата победа на легендарната Пенева чета, кръстена на чичото на днешния наставник - Стратега от Мировяне Димитър Пенев, която три години по-късно става четвърта в света.
2 години преди успеха срещу Италия Любо Пенев играе 90 минути и при тежката загуба с 0:4 от Италия в Чезена също в контрола. Като треньор пък Любо има записано равенство 2:2 в световна квалификация точно преди една година в София.
През есента на 1991 г. българите са загубили напълно шансове за класиране на финалите на европейското първенство в Швеция през следващата година. Домакинската загуба 2:3 от Швейцария навръх празника на труда 1 май не само означава край на надеждите, но и води до оставката на Иван Вуцов. След това помощникът му Красимир Борисов води тима за победата 3:0 в Сан Марино, а прясно назначеният Пенев започва на чисто през есента.
Макар и с треньор от един мач българите също не са без проблеми. Все още е пресен скандалът за капитанската лента, едва не довел до първия от многото бойкоти на Христо Стоичков по отношение на националния отбор. Скандалът е за капитанската лента, а опонент - централният защитник Николай Илиев, който е купен от "Болоня". Той е и първият българин в италианското първенство, което тогава се смята за безспорно №1 в света ако не по класа, то по отношение на привлечените чужденци. След сложни совалки в крайна сметка лентата отива на ръката на най-опитния - вратаря Борислав Михайлов, който още тогава е вече без коса.
Софийската публика от своя страна реагира съвсем резонно както на вътрешните дрязги, така и на загубата от Швейцария. На "Васил Левски" идват едва 20 000 зрители, което по онова време означава на практика празен стадион. Тогава капацитетът на националния е над 60 000. Може би за първи път са предвидени премии за приятелски мач. По тогавашния курс на американската валута това са малко над 500 долара.
Според запознати парите са осигурени от първия в историята спонсор на националния - занимаващия се с карго превози бизнесмен Божидар Божилов, известен като Боби Бец.
Още в десетата минута Любо пробива по дясното крило, помитайки мощния Виерховод. Спира на аутлинията, обръща се и пуска ниско по земята топката назад. Връхлитащият Емил Костадинов, който също прави невероятен сезон с "Порто", е безмилостен и препарира Дзенга с мощен шут за 1:0.
За съжаление обаче, само 5 минути по-късно Пенев-племенник е изгонен, след като удря без топка Масимо Крипа.
В 52-ата минута обаче резултатът става 2:0 в полза на България. Наско Сираков в типичен стил се измъква от италианската защита и финтира резервния вратар Джанлука Палиука. Стражът на "Сампдория" го събаря, а топката взема Христо Стоичков. Както и три години по-късно срещу същия вратар на световното в САЩ прошка няма - 2:0.
След още пет минути ситуацията се повтаря, но на другата врата. Този път безпогрешен е Джанлука Виали, а безпомощен - нашият капитан Боби Михайлов. В края на мача нервите отново вземат връх. Първо е изгонен голмайсторът за гостите Джанлука Виали, а секунди по-късно - централният ни защитник Трифон Иванов.