Нелогична загуба за България преди мачовете на истината (видео + галерия)

Българският национален отбор отстъпи с 0:2 от Македония като гост в последната си контрола преди решителните последни мачове от битката по пътя към Мондиал 2014. Загубата в Скопие е нелогична донякъде, защото футболистите ни по нищо не отстъпваха на своя съперник, но допуснаха два гола в края. В 83-ата минута Ибраими вкара от доста дискусионна дузпа, а в 86-ата минута Трайковски направи 2:0.

Това е трета загуба за "лъвовете" под ръководството на Любослав Пенев и то пак в контрола. Предишните две бяха през 2012 година - срещу Турция (0:2) и Украйна (0:1).

Селекционерът подреди нашите в схема 4-1-4-1. Пред защитата действаше Светослав Дяков, дясно крило беше Тодор Неделев, а на левия фланг стартира Станислав Манолев. Централен нападател беше Александър Тонев. Дебют записаха трима от най-силните играчи в "А" група в момента Неделев, Венцислав Христов и Мариян Огнянов. Сред резервите беше оставен титулярният вратар Николай Михайлов, като вместо него на стадион "Филип II Македонски" започна стражът на Лудогорец Владислав Стоянов. На пейката започна и Георги Миланов, който е наказан за квалификацията срещу Италия на 6 септември.

Домакините можеха да открият още в 3-ата минута, когато Владислав Стоянов отрази коварен изстрел на Якович. В 28-ата минута Сашо Тонев излезе сам срещу вратаря Пачовски и стреля от воле, но шутът му беше отразен. Македонците веднага отговориха с опасна акция в 31-ата минута, при кято двама от тях се озоваха срещу двама българи, но Горан Пандев сгреши. В 36-ата минута се откри нова възможност пред "лъвовете". Пробив на Тонев по лявото крило завърши с подаване по земя в наказателното поле, но там малко не достигна на връхлитащия Гаджев да засече топката.

В последните секунди на първата част за малко не се стигна до сбиване между Ивелин Попов и вратаря на домакините Пачовски. Българският капитан се размина с гола, след като стражът го изпревари със секунда при спорна топка. Нашенецът обаче закачи неволно съперника, който налетя да му търси сметка за опасното според него влизане. Двамата си опряха главите една в друга, за което получиха жълти картони.

Отлично положение имаше пред Горан Пандев в 56-ата минута, когато нападателят на Наполи се измъкна сам срещу Михайлов, но показа лош контрол на топката и и не успя да стреля. В 78-ата минута влезлият като смяна Венцислав Христов вкара гол, но той беше отменен заради засада.

Почти през цялото време защитата ни перфектно изтегляше и в около десетина случая остави нападателите на македонците в засада. Постепенно темпото спадна и се очакваше срещата да завърши 0:0. В края обаче домакините се възползваха от две груби грешки на нашата отбрана и нанесоха своя удар. В 83-ата минута Ристовски нахлу в наказателното поле, където Йордан Христов го застигна и блокира с тяло, но съдията изненадващо реши, че това е нарушение и посочи бялата точка, от която Ибраими не сгреши за 1:0. След още три минути Ристоски излезе сам срещу Михайлов и не му даде шанс, фиксирайки крайното 2:0.

Следващата среща на България е на 6 септември в Палермо, където срещаме Италия. Четири дни по-късно гостуваме на Малта.

МАКЕДОНИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:0
1:0 Ибраими (83-дузпа)
2:0 Трайковски (86)

МАКЕДОНИЯ: Томе Пачовски, Даниел Георгиевски (80-Даниел Ивановски), Стефан Ристовски, Николе Новески (59-Даниел Моисов), Ванче Шиков, Остоя Степанович, Никола Глигоров (71-Александър Трайковски), Иван Тричковски (61-Мирко Ивановски), Горан Пандев (59-Давид Бабунски), Адис Якович (59-Костовски), Агим Ибраими

БЪЛГАРИЯ: Владислав Стоянов (46-Николай Михайлов), Йордан Минев (46-Йордан Христов), Николай Бодуров, Иван Иванов, Петър Занев, Светослав Дяков, Владимир Гаджев, Ивелин Попов (56-Венцислав Христов), Станислав Манолев (46-Георги Миланов), Тодор Неделев (78-Илиан Мицански), Александър Тонев (66-Мариян Огнянов)

Неизползвани резерви: Пламен Илиев, Александър Александров, Борис Галчев, Христо Златински, Веселин Минев, Илия Миланов

Жълти картони: Пачовски, Степанович (М); Бодуров, Попов, Й. Христов, В. Христов

Рефер: М. Вукадинович (Сърбия)