Мощна Русия спечели Световната лига с разгромно 3:0 над Бразилия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Олимпийският волейболен шампион Русия спечели за 3-ти път в историята си титлата в Световната лига. Възпитаниците на треньора Андрей Воронков биха категорично световния шампион Бразилия с 3:0 (25:23, 25:19, 25:19) в големия финал на финалния турнир, игран тази нощ пред около 4500 зрители в зала "Естадио Ислас Малвинас" в Мар дел Плата.
Така "Сборная" спечели трети финал на голямо първенство срещу бразилците след Световната лига през 2011 година (б.р. с 3:2 гейма) и Олимпиадата в Лондон през 2012 година (б.р. също с 3:2 гейма). Това е 3-та титла от най-комерсиалния волейболен турнир за Русия след 2002 и 2011 година. Това бе и първа титла за новият селекционер на руснаците Андрей Воронков. От друга страна това е 4-ти сребърен медал за Бразилия. По-рано тази вечер пък бронзовите медали отидоха в Италия, която надделя много трудно над България с 3:2 гейма.

Срещата тръгна страхотно за волейболистите на "Селесао", които бързо дръпнаха с 5:0 след силни изяви на Данте Амарал и Исак Сантош и няколко грешки на руснаците. Тайм-аутът, който взе руския наставник Андрей Воронков, даде ефект и Русия изравни при 7:7 след две мощни атаки на Николай Павлов, ас на Евгений Сивожелез и атака в аут на Уолъс де Соуса. Все пак техническата пауза дойде при 8:7 за Бразилия след грешка от сервис на Сивожелез. Постепенно "Сборная" обърна до 11:9 в своя полза след блок-аут на Алексей Спиридонов, грешка на Амарал и отлична блокада на Николай Павлов. Разликата нарасна до 15:11 след атака на Павлов и нова грешка на Уолъс. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:13 за руснаците след грешка от сервис на бразилеца Исак Сантош. Последваха атака и технична контра блок-аут на Рикардо Лукарели и 16:15. Постепенно бразилците стигнаха и до равенство при 19:19 след успешна атака на Лукарели. Равенството се запази до 22:22, след което олимпийските шампиони стигнаха до геймбол при 24:22 след поредна грешка на Лукарели и контра блок-аут на Сивожелез. В крайна сметка Русия взе гейма с минималното 25:23 след блокада на Дмитрий Мусерский.

В началото на втората част руснаците поведоха с 6:2 след атака през центъра на Дмитрий Мусерский, блокада и контра на Алексей Спиридонов и аут на Рикардо Лукарели от Бразилия. Въпреки тайм-аута за Бернардо Резенде и "Селесао", техническото прекъсване дойде при 8:5 за Русия след пореден силен блок-аут на Спиридонов. Независимо от усилията на бразилците, "Сборная" запази преднината си и даже я увеличиха до 15:10 след отлична атака и мощна контра на Мусерский и поредна грешка в атака на Лукарели. Втората техническа пауза дойде при 16:11 за момчетата на Андрей Воронков след технично пускане на Евгений Сивожелез. Последва силен ас на Сивожелез и 17:11. Резултатът стана 19:12 след атака в мрежата на Лукарели. Русия запази преднината си до 21:16 след мощна атака на Николай Павлов и до 23:17 след контра блок-аут на Сивожелез, след което спокойно затвори гейма при 25:19 след нова успешна контра на Мусерский и поведе с 2:0.

И третият гейм стартира добре за олимпийските шампиони, които поведоха с 2:0 след атака през центъра на Дмитрий Мусерский и ас на Николай Павлов, но веднага последваха атака на Уолъс де Соуса и контра на Лукаш Сааткамп и 2:2. Русия моментално си върна преднината при 5:2 след грешка при мрежата на бразилците и два силни аса на Евгений Сивожелез. Независимо от тайм-аута за Бернардо Резенде, последваха блокада на Мусерский, бомбена контра на Павлов и аут на Уолъс - 8:2. Разликата набъбна до 12:4 след поредна атака на Павлов и ас на разпределителя Сергей Гранкин. Постепенно "Селесао" стопи изоставането си до 8:13 след две атаки в аут на Алексей Спиридонов и Сивожелез. Втората техническа пауза пък дойде при 16:10 след сервис в аут на Исак Сантош. Последваха две успешни атаки на Леандро Висото и 16:12. Руснаците си върнаха преднината при 20:13 след атака в аут на Данте Амарал и грешка на Висото. В крайна сметка Русия спечели без проблеми гейма с 25:19 след мощна атака на Павлов, а с това мача с 3:0 и титлата в Лигата.

Над всички в руския тим за пореден път бе Николай Павлов с 22 точки (2 блока) за победата. Евгений Сивожелез добави още 14 точки (4 аса) за титлата. За "Селесао" Рикардо Лукарели завърши със скромните 8 точки.

РУСИЯ: Сергей Гранкин 1, Николай Павлов 22, Евгений Сивожелез 14, Алексей Спиридонов 5, Николай Апаликов 5, Дмитрий Мусерский 11 - Алексей Вербов-либеро (Максим Михайлов, Иля Жилин)
Старши-треньор: Андрей Воронков
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 1, Уолъс де Соуса 6, Данте Амарал 5, Рикардо Лукарели 8, Лукаш Сааткамп 2, Исак Сантош 4 - Марио Жуниор-либеро (Леандро Висото 6, Уилям Аржона, Маурицио Боржеш 3)