Бразилия не даде шанс на САЩ и направи услуга на България

Олимпийският волейболен вицешампион Бразилия записа 8-ма победа в Световната лига. Воденият от Бернардо Резенде тим даде гейм на САЩ, но победи 3:1 (25:22, 25:18, 20:25, 28:26) в първия мач помежду им от последния 6-ти кръг в Група "А", игран този следобед пред около 12 000 зрители в зала "Мараканазиньо" в Рио де Жанейро.

По този начин "Селесао" са са сигурни победители в групата с 22 точки до момента след 8 победи и 1 загуби и в същото време направиха услуга на България, която се класира заедно с тях за финалите в Аржентина без значение от резултата от на мача ни с Полша довечера. Българите не могат да бъдат изместени от 2-то място в групата като имат 17 точки след 6 победи и 3 загуби. Бразилците показаха честна игра и въпреки, че излязоха с повечето си резерви показаха концентрация и заслужено спечелиха. Американците пък загубиха и минималните си шансове за класиране и останаха с 12 точки след 4 победи и 5 загуби. Втората среща между Бразилия и САЩ е утре (14 юли) от 15,45 часа българско време отново в Рио де Жанейро.

Срещата започна отлично за американците, които бързо поведоха с 4:0 след три поредни атаки в аут на Рикардо Лукарели от домакините и успешно нападение на капитана Матю Андерсън. Въпреки тайм-аута за Бернардо Резенде, техническата пауза дойде при 8:3 за САЩ след атака на Карсън Кларк. Разликата се запази до 13:8, след което последваха две силни атаки и отлична блокада на Уолъс де Соуса и 13:11. Играта продължи точка за точка до 16:13 за янките след атака през центъра на Дейвид Лий. Постепенно "Селесао" успя да изравни при 20:20 след атака на Едер Карбонера, контра от втора линия на Лукарели и аут на Максуъл Холт и даже дръпна с 22:20 след контра на Уолъс и блок на Карбонера. В крайна сметка Бразилия взе гейма с 25:22 след бърза атака през центъра на Лукаш Сааткамп.

Втората част тръгна равностойно, но все пак домакините дръпнаха с 8:6. Последва фантастична серия от сервиси на Лукаш Сааткамп, включително невероятните 4 последователни аса, и разликата нарасна до 12:6. До края на гейм Бразилия контролираше играта и без проблеми го затвори при 25:18 след нова успешна атака на Лукарели. В началото на третия гейм САЩ успя да поведе с 5:1 благодарение на по-добрата си игра на блокада. Грешките на бразилците помогнаха на момчетата на Джон Спероу да запазят предимството си до края - 25:20 след атака на Матю Андерсън. Четвъртият гейм бе изключително равностоен, но в крайна сметка Бразилия успя да спаси три геймбола и да го спечели трудно с 28:26, а с това и мача с 3:1.

Рикардо Лукарели стана най-резултатен за бразилския тим със 17 точки (1 блок, 47% ефективност в атака и 16% позитивно посрещане), а Уолъс де Соуса (3 блока и 33% ефективност в атака) и Лукаш Сааткамп (1 блок, 4 аса и 79% ефективност в атака) добавиха по 16 точки за победата. За американците Матю Андерсън беше над всички със 17 точки.

БРАЗИЛИЯ - САЩ 3:1 (25:22, 25:18, 20:25, 28:26)
БРАЗИЛИЯ: Едер Карбонера 10, Уолъс де Соуса 16, Уилям Аржона 1, Рикардо Лукарели 17, Тиаго Алвеш 1, Лукаш Сааткамп 16 - Марио Жуниор-либеро (Маурицио Боржеш 7, Ренан Буяти 3, Рафаел де Оливейра 1)
Старши-треньор: Бернардо Резенде
САЩ: Матю Андерсън 17, Дейвид Лий 10, Кайл Колдуъл 2, Антонио Чарели 3, Карсън Кларк 5, Максуъл Холт 10 - Ерик Шоджи-либеро (Мърфи Трой 9, Кавика Шоджи 1, Пол Лотмън 7)
Старши-треньор: Джон Спероу.