Розберг спечели драмата на "Силвърстоун" (Видео)

Отпадане на лидера Фетел завърза битката за титлата

Осмият кръг от сезон 2013 във Формула 1 се превърна в истинска драма. Това се случи, без традиционният дъжд да се изсипе на пистата "Силвърстоун". Победата отиде в ръцете на Нико Розберг от Мерцедес AMG, след като десет обиколки преди финала лидерът в надпреварата Себастиан Фетел отпадна заради повреда в скоростната кутия на болида на Ред Бул.

Втори, след невероятна битка, финишира Марк Уебър. Австралийският пилот на Ред Бул, който в четвъртък обяви напускането на Формула 1 след края на сезона, стартира изключително слабо и загуби позиции. След няколкото спукани гуми, отпадането на съотборника му Фетел и куп страхотни атаки Марк имаше шанс дори за победата, но финишира втори.

Може би най-големият печеливш от днешната драма на "Силвърстоун" се оказа вторият във временното класиране - пилотът на Ферари Фернандо Алонсо. От девето място испанецът успя да стигне до трета позиция и почти да заличи преднината на лидера Себастиан Фетел, който отпадна като водач на колоната, в борбата им за световната титла.

Вижте промените в КЛАСИРАНЕТО ПРИ ПИЛОТИТЕ

КЛАСИРАНЕ ПРИ КОНСТРУКТОРИТЕ

СНИМКИ ОТ СЪСТЕЗАНИЕТО

В главно действащо лице се превърнаха толкова коментираните от началото на годината гуми на Пирели. Четири деламинирани гуми буквално експлодираха по време на днешната надпревара.

На старта Люис Хамилтън потегли добре и задържа първото си място. Атаката на Фетел от трета позиция бе успешна и германецът изпревари втория Розбер още преди първи завой. Фелипе Маса от Ферари бе пилотът, който спечели най-много места след старта - 5.

Пилотът на Ред Бул Марк Уебър стартира много слабо и забави Алонсо, който загуби позиции. В следващата обиколка съперник счупи предното му крило и се наложи да мине през бокса няколко обиколки по-късно.

В десетата обиколка състезанието на Люис, пред родна публика на пистата "Силвърстоун", бе съсипано от спукана задна лява гума. Това бе първият от поредица гръмнали сликове на италианския производител днес. Така лидерската позиция бе заето от Фетел.

В следващата обиколка втори пострадал от гумите бе Фелипе Маса. Отново спукана задна лява унищожи прекрасния старт на бразилеца. В същата обиколка Уебър влезе за смяна на счупеното си предно крило след старта.

В 13-тата обиколка Фетел направи първата си смяна на гуми. Две обиколки след това Жан-Ерик Верн стана третата жертва на Пирели. Задна лява гума на пилота на Торо Росо също бе деламинирана.

В обиколка номер 16 колата на сигурността излезе на пистата заради три поредни експлодирали гуми и разпръснати отломки. В същата съобщават на Фетел по радиото да внимава с основното действащо лице - задна лява гума, която има вероятност също да се спука.

Шест обиколки по-късно (22-ра обиколка) колата на сигурността се прибра в бокса. Надпреварата бе рестартирана без промени в челото.

В 35-ата обиколка втори нов комплект гуми сложи Розберг. Германецът и Мерцедес пробваха опит за пресичаща стратегия.

Отговорът на Фетел дойде на следващата обиколка. По-бърза работа на механиците от едва 2.6 секунди и безпроблемна защита на лидерската позиция за пилота на Ред Бул.

В 37-ата обиколка отпадна първият пилот от Гран при на Великобритания. Това бе Жан-Ерик Верн от тима на Торо Росо.

Пет обиколки по-късно дойде и отпадането на лидера Себастиан Фетел. Причината, довела до това, бе повреда в скоростната кутия в болида на Ред Бул. Така Розберг поведе колоната и до финала не даде шанс на конкурентите си да го атакуват.

В 47-ата обиколка четвърта деламинирана гума за деня бе в болида на Серхио Перес от тима на Макларън. Това бе и втора за мексиканеца и спечелена позиция за Алонсо.

С петото място в днешната Гран при на Великобритания пилотът на Лотус Кими Райконен записа 25 състезания в зоната на точките. Така финландецът подобри стар рекорд на седемкратния световен шампион Михаел Шумахер.