Пиронкова загуби сет, но е на 1/8-финал на "Уимбълдън"

Най-добрата ни тенисистка Цветана Пиронкова победи с 6:1, 4:6, 6:2 заемащата 141-о място в световната ранглиста хърватка Петра Мартич в мач от третия кръг на "Уимбълдън". Това бе първи загубен сет за Цвети от началото на турнира, след като 72-ата в света българка разгроми с 6:0, 6:1 №21 в света Анастасия Павлюченкова (Русия) в първия кръг, а във втория се справи с чехкинята Барбора Захлавова-Стрицова със 7:5, 6:3.

Цвети вече има 4 победи от 4 мача срещу Мартич, като днес за първи път загуби сет срещу тази тенисистка. 25-годишната пловдивчанка водеше с 6:1, 4:1, но допусна спад в играта си, който й коства втората част. В решаващия трети сет обаче Пиронкова отново бе по-добра от съперничката си и намери място на 1/8-финалите, където ще срещне победителката от двубоя между поставената под №4 Агниешка Радванска (Полша) и Мадисън Кийс (САЩ). Припомняме, че Пиронкова достигна 1/2-финал в турнира през 2010 година, а на седващата година бе 1/4-финалистка.

25-годишната пловдивчанка имаше трудно откриващо подаване в мача, като при 30:40 трябваше да спасява брейкпойнт, но Цвети стигна до равенство с известна доза късмет, сед което спечели още две поредни точки и си взе сервис-гейма. В четвъртия гейм Пиронкова проби за 3:1. В следващото си подаване Цвети изостана с 0:40, но след това спечели 4 поредни точки и стигна до предимство, а малко след това спечели гейма и дръпна с 4:1 в резултата. Отличната игра на Цвети й донесе нов пробив за 5:1, а веднага след това българката затвори първата част със своето подаване, въпреки че трябваше да спасява точка за пробив при 30:40.

Вторият сет започна отлично за Пиронкова, която осъществи пробив още в първия гейм. В следващото си подаване Пиронкова губеше с 15:40, но въпреки това успя да се измъкне и да поведе с 2:0. Мартич съумя да прекъсне серията от 7 поредни спечелени от Пиронкова геймове и намали резултата на 1:2. В петия гейм Пиронкова реализира пореден пробив след чудесен минаващ удар и поведе с 4:1. И точно когато изглеждаше, че Пиронкова е близо до победата, в играта й настъпи рязък спад и хърватката спечели 5 поредни гейма, а с това и сета, въпреки че при 4:4 трябваше да отразява брейкпойнт.

В третия гейм на решаващия трети сет Цвети реализира пробив на нула и го затвърди, повеждайки за 3:1. В седмия гейм Цвети отново проби на нула за 5:2 и този път сценарият от втория сет не се повтори - макар и с доста усилия и 3 спасени брейкпойнта, нашето мимиче реализира втория си мачбол и спечели подаването си, а с това сета и мача.

Мачът продължи 1 час и 47 минути, като Пиронкова направи само един ас, но не допусна двойна грешка, докато Мартич записа 3 директни точки от начален удар, но регистрира и цели 7 двойни грешки. Пиронкова допусна 20 непредизвикани грешки - със 7 по-малко от хърватката. В същото време, българката реализира 27 уинъра - само 3 по-малко от Мартич.