Полша с първа победа в Световната лига след 3:2 над Аржентина

Победителят в Световната лига за 2012 година Полша записа първа победа в тазгодишното издание на най-комерсиалния волейболен турнир след 4 поредни загуби. Възпитаниците на италианския наставник Андреа Анастази обърнаха и надделяха трудно у дома над Аржентина с 3:2 (26:24, 19:25, 19:25, 25:17, 15:8) в първия мач между двата тима от 4-ия кръг в Група "А", в която е и България, игран късно снощи пред близо 7000 зрители в зала "Лучничка" в Бидгошч.

Така поляците вече са 5-ти с 5 точки след 1 победа и 4 загуби, докато "гаучосите" са на последното 6-то място с 4 точки след 1 победа и 6 загуби. Втората среща между Полша и Аржентина е в неделя (30 юни) отново от 21,15 часа българско време в зала "Ерго Арена" в Гданск.

Домакините бързо взеха преднина в началото на първия гейм, като поведоха с 8:5. Полските волейболисти запазиха предимството до втората техническа пауза, но след това постепенно допуснаха изравняване при 24:24, което буквално изправи на нокти публиката в залата. Все пак, Полша успя да измъкне трудно гейма с 26:24. Втората част тръгна равностойно, като при първото техническо прекъсване "Дружина полска" имаше точка преднина - 8:7. След това поляците видимо се разконцентрираха, допуснаха множество грешки, което позволи на Аржентина да дръпне с 14:9. Това накара наставикът на Полша Андреа Анастази да смени разпределителя си Лукаш Жигадло с Фабиан Джизга. Независимо от това "гаучосите" запазиха преднината си и спечелиха гейма с 25:19.

Аржентинците продължиха със силната си игра в третия гейм и поведоха със 7:1. Това принуди Андреа Анастази да извади Збигнев Бартман и на негово място да пусне Якуб Ярош. Въпреки това, южноамериканците продължиха да контролират играта и без проблеми затвориха гейма при 25:19. Благодарение на успешните атаки на Ярош и мощните сервиси на Бартош Курек Полша успя постепенно да поведе в четвъртата част с 16:9. Поляците задържаха предимството си и взеха гейма с 25:17, с което вкараха мача в тайбрек. Отново чрез сервисите на Курек "Дружина полска" дръпна с 6:3 в петия решителен гейм. Разликата се запази до 8:5, след което Полша спокойно спечели тайбрека с 15:8, а с това и мача с 3:2.

Звездата на "Дружина полска" Бартош Курек изигра страхотен мач и стана най-полезен с 27 точки (1 блок, 4 аса и 71% ефективност в атака), а влезлият като резерва още в първия гейм Якуб Ярош добави още 18 точки (2 аса и 62% ефективност в атака) за победата. За аржентинския тим Бруно Романути (1 ас и 61% ефективност в атака) и Пабло Бенголеа (5 блока и 48% ефективност в атака) реализираха съответно 23 и 19 точки, но и техните усилия не помогнаха за успеха.

ПОЛША - АРЖЕНТИНА 3:2 (26:24, 19:25, 19:25, 25:17, 15:8)
ПОЛША: Пьотър Новаковски 10, Михал Винярски 13, Бартош Курек 27, Збигнев Бартман 6, Лукаш Жигадло, Марчин Мозджонек 8 - Кжиштоф Игначак-либеро (Якуб Ярош 18, Михал Кубияк, Михал Ручияк 1, Анджей Врона)
Старши-треньор: Андреа Анастази
АРЖЕНТИНА: Мартин Рамос 4, Николас Уриарте 4, Себастиан Соле 11, Федерико Перейра 4, Бруно Романути 23, Пабло Бенголеа 19 - Алексис Гонзалес-либеро (Иван Кастелани, Николас Бруно 2, Лучано Де Чеко, Пабло Крер, Кристиан Поглажен 4)
Старши-треньор: Хавиер Вебер.