Пиронкова на 1/4-финал в Хертогенбош без загубен сет

Най-силната ни тенисистка Цветана Пиронкова се поздрави с нова двусетова победа на турнира в Хертогенбош с награден фонд 235 000 долара. В мач от втория кръг 25-годишната пловдивчанка надигра със 7:6 (7), 6:2 с румънката Ирина-Камелия Бегу (№60 в световната ранглиста) и се класира за четвъртфиналите.

65-в ранглистата на WTA Пиронкова спечели на нула откриващото си подаване, а веднага след това имаше брейкпойнт, но не успя да го реализира и Бегу изравни за 1:1. В петия гейм Пиронкова бе сериозно затруднена в своето подаване, но отрази 3 брейкпойнта и се пребори за подаването си, а в веднага след това осъществи пробив и поведе с 4:2. Цвети обаче загуби още следващото си подаване, а след това Бегу изравни за 4:4. Пиронкова запази спокойствие и отговори с гейм на нула за 5:4.

Без нови пробиви се стигна се до тайбрек, в който Пиронкова поведе с 4:2 точки, но Бегу обърна резултата до 5:4 и имаше комфорта на два свои поредни сервиса. Последва нов мини-обрат, Пиронкова поведе с 6:5 и това означаваше сетбол. Малко след това обаче българката трябваше да спасява сетбол при 6:7. Все пак, Пиронкова спечели оспорвания тайбрек с 9:7 и затвори първия сет в своя полза след 1 час и 17 минути игра.

Вторият сет бе доста по-кратък от първия. Пиронкова проби още в самото начало на втората част и набързо поведе с 4:0. Румънката намали изоставането си в резултата на 2:4, но не успя да стори нищо повече и Цвети си осигури място на четвъртфиналите след 1 час и 46 минути игра. Това бе втора победа от двама мача на Пиронкова срещу Бегу, след като първата ни ракета надигра с 6:3, 6:4 румънката по-рано тази година в Хобарт (Австралия).

С победата си Цвети си гарантира 70 точки за световната ранглиста и 4677 евро. При нов успех тя ще вземе 130 точки и 8649 евро.

На четвъртфиналите Пиронкова ще играе с поставената под №3 Карла Суарес Наваро. Испанката срази с 6:3, 6:4 шведката София Арвидсон.