"От скрина": Левски бие ЦСКА в исторически мач за титлата - "червените" твърдят, че съдията бил купен

"От скрина": Левски бие ЦСКА в исторически мач за титлата - "червените" твърдят, че съдията бил купен
Титла се губи в последния кръг, но и се печели. Левски прави второто през 1984 г. Датата е 3 юни, а "сините" играят с ЦСКА в пряк спор за първото място на "Васил Левски". Ситуацията в "А" група тогава дава предимство на "червените", на които е достатъчен и равен резултат, за да ликуват с титлата за пети пореден път. "Армейският" отбор е с по-добра голова разлика от своя конкурент. Пред 50 000 зрители на Националния стадион се играе един голям, изключителен мач, ръководен от западногерманския съдия Дитер Паули, който продължава да не е споменаван с добро на "Армията" дори след няколко десетилетия. Там го наричат иронично "Димитър Павлов".

Двубоят е исторически не само заради факта, че с него се решава титлата в последния кръг. Просто този мач слага начало на залеза на голям ЦСКА и на успешен цикъл за голям Левски. За мнозина именно тези формации на "червените" и "сините", които се срещат на "Васил Левски" през 1984 г., са най-силните в историята на двата гранда. От една страна имаме легендарния състав на ЦСКА, изграден от Аспарух Никодимов, елиминирал действащите еврошампиони Нотингам и Ливърпул, спечелил четири поредни титли и записал още няколко престижни победи за КЕШ над първенците на Испания, Франция, Западна Германия и др.

Всъщност големият "армейски" тим е тръгнал вече да залязва. Това се случва в началото на 1983 г., когато в една студена утрин феновете на ЦСКА разгръщат "Народен спорт" и прочитат с изненада, че старши треньорът Никодимов и неговият помощник Димитър Пенев са освободени от длъжност. По това време на "Армията" се води сериозна битка за власт, а в резултат на подмолните игри на Паро и Пената е показан изходът. Това удря и по съблекалнята на отбора. Така например маестрото в средата на терена Пламен Марков е изгонен за известно време от наставника Апостол Чачевски, а след това е върнат в състава. Глобите също валят като пролетен дъждец в ЦСКА, а пък хаосът намира своя израз и по време на зимната подготовка, когато някои от играчите почти припадат, след като са карани да тичат до изнемощяване в дълбоки преспи сняг.

От другата страна на игрището е Левски на Васил Методиев. Левски с цели седем футболисти от своята школа - Борислав Михайлов, Наско Сираков, Николай Илиев, Петър Петров, Емил Велев, Емил Спасов и Божидар Искренов. Тази сплав е смесена с маневрения десен бек Пламен Николов и опитните реализатори Михаил Вълчев и Руси Гочев. По-късно Шпайдела определя този "син" състав като №1 в историята на клуба от "Герена". "Сините" вече са демонстрирали класата си в Европа, когато на 28 септември 1983 г. елиминират с гол на Вълчев Щутгарт в турнира за Купата на УЕФА пред 70 000 зрители на "Васил Левски". В следващия кръг Левски отпада след продължения от английския Уотфорд, но момчетата на Шпайдела вече са показали своите зъби.

Месец преди мача между ЦСКА и Левски от футболната ни централа започват да търсят под дърво и камък съдия за дербито. Говори се, че нито един български арбитър не е изразил готовност да ръководи очертаващия се сблъсък за титлата в последния кръг. Налага се да се търсят услугите на чуждестранни рефери и изборът се спира на Дитер Паули от ФРГ. На 25 април западногерманецът свири в Румъния полуфинала-реванш за КЕШ между Динамо (Букурещ) и Ливърпул, завършил 2:1 за англичаните. На 3 юни Паули извежда отборите на Васил Методиев и Манол Манолов на терена на "Васил Левски". Предстоят 90 минути, които трябва да решат титлата.

"Сините" откриват резултата в 21-ата минута. Емил Спасов стреля от около 20 метра и след закъсняла намеса на Георги Велинов топката се спира в мрежата - 1:0 за Левски. Следва пропуск от чиста позиция на "Златната обувка" Георги Славков. В края на полувремето идва време и на Гиби Искренов да вдигне трибуните на крака. Удар на Радостта на народа обаче се спира в горната греда на вратата на ЦСКА. В 55-ата минута Мишо Вълчев пуска прецизен пас към Искренов, който под носа на крайния бранител на "армейците" Красимир Безински прави 2:0 за "сините". Минутите стават все по-малко, а сякаш не се вижда как "червените" ще стигнат до поне един гол, с който биха върнали интригата.

Това обаче се случва в 72-ата минута, когато Жоро Славков - Бенкса с мощен шут прави безпомощен Боби Михайлов. ЦСКА вече е само на гол от петата поредна титла. Цветан Йончев и Стойчо Младенов тръгват като фурии по крилата. Спас Джевизов започва да тормози все повече "синята" отбрана, а Славков му акомпанира. Зад тях опасности вещаят и пробивите на Ради Здравков и влезлият на почивката Пламен Марков. Пред и в наказателното поле на Михайлов ври и кипи. Стойчо Младенов е на косъм от гола, но пропуска. Натискът на ЦСКА става все по-силен. Тогава обаче идва травмата на бранителя Динко Димитров и тъй като Симолията вече е направил двете разрешени смени, шампионите остават с човек по-малко. Братът на Георги Димитров получава комоцио и напуска терена на носилка.

В 88-ата минута резервата на "сините" Пламен Цветков завършва една контраатака на своите отдясно - 3:1 за Левски. ЦСКА вече е в нокдаун. Това е краят. В последните минути на мача капитанът на "червените" Георги Димитров е изгонен с червен картон от Паули заради реплика. По-късно Джеки обявява, че от Левски са били "хванали" западногерманския рефер.

"Платиха му хиляда дойче марки. Паули бе хванат в този мач. Знаехме предварително, че сме обречени. Същият Паули спря наша голова атака. Маркира засада, когато щяхме да вкараме топката във вратата. После не показа червен картон на Петър Курдов от Левски, който контузи тежко брат ми Динко", казва бившият национал. От "Армията" тръгва и слух, че от Левски са се погрижили за доброто настроение на съдията още през нощта преди дербито в хотел "Шератон". Говори се и че след спечелената титла Паули е бил щедро черпен от "сини" шефове на Боровец. Според някои стари, градски легенди дори съществувал видеозапис от софрата, на която реферът празнува с началниците от "Герена".

"Знаех, че ще бъде тежък мач. Срещата бе много драматична, играта бе достойна за финал на първенството. Давах си сметка, че това ще бъде мач на нерви и се стараех те да не избуят в неприлични сцени. Мисля си, че Левски победи напълно заслужено, макар че може би победата трябваше да бъде с един гол разлика, а не с два. От Левски бих отличил Николов и Спасов, а от ЦСКА Джевизов", казва след мача пред родните медии самият Дитер Паули. През 1988 г. той ръководи финала за КНК между Мехелен и Аякс, спечелен с 1:0 от белгийците. В 16-ата минута арбитърът гони с директен червен картон Дани Блинд от холандците за балтия срещу откъсващ се нападател, но това е друга история. На еврофиналите в родината му през същата година на Паули е поверен мачът в Кьолн между Холандия и СССР в предварителната група.

Победата с 3:1 донася заслужено на Левски дълго чаканата титла. "Сините" са в делириум, като през същия сезон 1983/84 г. те записват требъл, печелейки и другите две отличия в родния футбол. Героичната победа над ЦСКА в мача за титлата кара "сините" привърженици да напишат "Синя ода" - "Емо Спасов гол им вкара, някъде от Сточна гара…". И до днес "сините" фенове помнят как след своя гол Гиби Искренов застава на колене пред сектор "Б" и крещи обезумял от радост. Това е краят на златния отбор на ЦСКА, а с него е поставено началото на ерата на големия тим на Левски от средата на 80-те. Може би най-силният Левски за всички времена.

За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook

Всички материали в "ОТ СКРИНА" тук!

Последвайте каналите ни в:

Още от От скрина

Виж всички