България с много труден успех над Иран с 3:2 в София (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България стигнаха до много трудна победа над Иран с 3:2 (25:23, 23:25, 27:25, 18:25, 19:17) в първата приятелска среща играна пред около 800 зрители в столичната зала "Христо Ботев".

Волейболистите на България бързо поведоха с 4:0 в началото на мача, след две поредни двойни блокади. Това принуди Хулио Веласко за вземе прекъсване за Иран. Гостите отбелязаха първата си точка при 1:5. Виктор Йосифов направи 7:2 с контраатака след мощен сервис на Цветан Соколов. Първото техническо прекъсване дойде при 8:2 за България, след атака от втора линия на Тодор Алексиев. България поведе с 10:5, но иранците намалиха до 6:10 след двоен блок срещу атака на Тодор Алексиев. Хамез Зарини намали резултата до 9:12 и Камило Плачи взе прекъсване за България. Двойна блокада на Соколов и Стоян Самунев направи резултата 14:9. Мощна атака на Цветан Соколов направи преднината на България 16:11 при второто техническо прекъсване. Волейболистите от Иран успяха да намалят да 20:21 и дари да изравнят при 21:21. Българските волейболисти дръпна с 2 точки при 23:21. Георги Братоев и компания стигнаха до геймбол при 24:22. Тодор Алексиев заби последната точка в първата част за 25:23.

Волейболистите на Иран поведоха с 3:2 в началото на втората част. Тодор Скримов изравни до 3:3 с блокаут, а Цветан Соколов направи 4:3. Първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за Иран. Гостите запазиха преднината си от 2 точки при 10:8, 12:10 и 14:12. Иранците дръпнаха с 3 точки при 15:12. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за Иран. Виктор Йосифов намали до 15:17 след остра атака на единичен блок в центъра. Иранците хванаха на блок Тодор Скримов и поведоха с 18:15. При следващото разиграване Скримов се реваншира и заби мощно за 16:18. Българите намалиха разликата само на една точка при 17:18. Цветан Соколов направи 18:19 с мощна атака по блокадата. Виктор Йосифов прати началния си удар в аут и 18:20. Атака в аут на Цветан Соколов направи разликата на 3 точки в полза на Иран - 18:21. Камило Плачи взе прекъсване.
Тодор Алексиев намали до 19:21 с атака по диагонала. България намали до 20:22. Тодор Алексиев намали до 21:22. Виктор Йосифов намали до 22:23, и това принуди Хулио Веласко да вземе прекъсване. Виктор Йосифов изравни резултата при 23:23 с ефектна блокада. Веласко взе второто си прекъсване в гейма. Последваха две поредни български грешки и Иран затвори втория гейм с 25:23.

Гостите от Иран поведоха и в началото на 3-ия гейм с 3:2. Българските волейболисти изравниха при 3:3 и поведоха с 4:3 след атака в аут на "персите". Атака в аут на Зарини и 6:4 за България. Първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за възпитаниците на Камило Плачи. Българските волейболисти дръпнаха с 12:8, но "персите" успяха да изравнят при 12:12. Камило Плачи взе прекъсване. Цветан Соколов даде преднина на България с 13:12 след атака по правата. Гостите отново показаха по-концентрирана игра и успяха да обърнат резултата до 16:13 в своя полза при второто техническо прекъсване. Цветан Соколов и компания намалиха до 15:17. Разликата се запази при 17:19 след сервис в мрежата на Георги Братоев. Блокада на Цветан Соколов намали разликата до 18:19. Нова атака на соколов и равенство 19:19. Фаязи отново изведе Иран напред с 20:19, но после би сервис в аут за 20:20. Тодор Скримов изравни при 21:21. България поведе с 23:22 след атака на Тодор Алексиев. Първоначално главният съдия Илиян Георгиев отсъди точката в полза на Иран, но след бурни протести на националите я даде за България. Последва атака в аут на Алексиев и Иран изравни - 23:23. Българските волейболисти спечелиха 3-ата част с 27:25.

Възпитаниците на Хулио Веласко поведоха в началото на 4-ия гейм със 7:4. Армин Ташакори направи резултата 8:4 за Иран при първото техническо прекъсване.
Разликата се запази при 10:6. Тодор Алексиев намали до 8:10 с изключително технично пусната топка. Двойна иранска блокада на два пъти поред хващаше Тодор Скримов и персите поведоха с 13:9. Единична блокада на Виктор Йосифов намали резултата до 11:14. Двойна иранска блокада спря атака на Цветан Соколов и гостите поведоха с 16:11 при второто техническо прекъсване. Разликата от 5 точки в полза на Иран се запази и при 19:14, което принуди Камило Плачи да вземе прекъсване. Атака на Хамез Зарини направи резултата 20:15. Единичен блок на Виктор Йосифов - 17:21. Двоен блок хвана атака на Цветан Соколов по правата - 17:22. Сайед Мусави направи 23:17 за Иран с атака през центъра. Камило Плачи взе второто си прекъсване в гейма. нова бърза атака в центъра на Сайед Мусави донесе успеха на Иран в 4-ия гейм с 25:18.

Българските волейболисти поведоха в началото на тайбрека с 3:1 след атака по правата на Цветан Соколов. Иран изравни при 5:5. Цветан Соколов отново изведе България напред с 6:5 с атака по късия диагонал. Иран поведе със 7:6, но Тодор Скримов възстанови равенството 7:7. Техническото прекъсване дойде при резултата 8:7 в полза на Иран. България записа две поредни точки и поведе с 9:8. Хулио Веласко взе прекъсване. Българските волейболисти продължиха по-концентрирано и поведоха с 11:8. Персите намалиха до 11:12 и дори изравни при 12:12 след атака на Мусави. Камило Плачи взе спешно прекъсване. Виктор Йосифов даде преднина на България от 1 точка - 13:12. Шехрам Махмуди изравни при 13:13. Тодор Алексиев изведе България до мачбол при 14:13, но грешен български сервис възстанови равенството 14:14. Мусави би сервис в мрежата 15:14 за България. При следващата атака възпитаниците на Хулио Веласко изравниха 15:15. Атака в аут на Цветан Соколов изведе Иран до мачбол при 15:16. Камило Плачи взе прекъсване за България. Грешен ирански сервис възстанови равенството 16:16. Българска грешка отново даде шанс на Иран 16:17. Цецо Соколов възстанови равенство при 17:17. Последва ас на Соколов - 18:17. Нов ас на Соколов изведе България до успех в тайбрека с 19:17 и в мача с 3:2 гейма.

Цветан Соколов заби 32 точки (4 аса, 4 блока, 56% ефективност в атака), а Тодор Алексиев добави още 17 точки (2 блок, 48% ефективност в атака, 22% перфектно и 47% позитивно посрещане). Виктор Йосифов се отличи с 12 точки (5 блока, 50% ефективност в атака).
За Иран се отличи Гафур с 23 точки.

Утре е втората контрола срещу Иран, която е и последна преди гостуванията на Франция в Световната лига през следващата седмица. Мачът в зала "Христо Ботев" е отново от 17,30 часа и е със свободен вход за феновете.

БЪЛГАРИЯ - ИРАН 3:2 (25:23, 23:25, 27:25, 18:25, 19:17)
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 4 (2 аса, 2 блока), Цветан Соколов 32 (4 аса, 4 блока), Тодор Скримов 9, Тодор Алексиев 17, Виктор Йосифов (5 блока), Стоян Самунев 4 (2 блока) - Мартин Божилов-либеро (Борислав Апостолов, Тодър Вълчев 1, Николай Пенчев)
Старши-треньор: Камило Палчи
ИРАН: Мир Саейд Маруфлакрани 2, Фархад Гаеми 8, Сейед Мохамад Мусави Ераги 16, Хамзех Зарини 9, Амир Гафур 23, Армин Ташакори  13 - Фархад Зариф Ахангаран-либеро (Гулами 2, Махмуди 6, Фаязи 9, Махдави, Кешаварзи)
Старши-треньор: Хулио Веласко.

СНИМКИ: МАРИН МАРИНОВ, SPORTAL.BG

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - ИРАН - ТУК!!!