Левски пак остана с празни ръце, Берое ликува след феноменална драма в Ловеч (видео+галерии)

Новият носител на Купата на България се казва Берое. В невероятен трилър пред пълните трибуни на градския стадион в Ловеч тимът на Петър Хубчев спечели сблъсъка с Левски с 6:4 след изпълнение на дузпи. Редовното време завърши с фантастичното 3:3, като “сините” играха с човек по-малко от края на първото полувреме, тъй като Христо Йовов бе изгонен. Освен това в 80-ата минута Берое водеше с 3:1 след два гола на Елио Мартинс (16,28) и Георги Андонов (79), но въпреки това столичани стигнаха до продължение с голове на Жоао Силва (80) и Гари Родригес (87). Преди това Илиян Йорданов бе изравнил за 1:1 в 24-ата минута.

Буквално в последната секунда на 120-ата минута Жоао Силва изпусна най-чистото положение в мача, за да донесе рекордна 27-а купа на столичани.

Драмата обаче не свърши тук, тъй като при дузпите в първите шест дузпи единствено Иво Иванов вкара гол, докато Левски сбърка три пъти чрез Силва, Мюлдер и Велев, а Сюрд и Крумов пропуснаха за “заралии”, като вратарите не хванаха нито една дузпа.

Борислав Стойчев, Станислав Ангелов и Елиаш вкара своите дузпи и Стара Загора подивя. Това значеше едно. Берое с втора купа в своята история след тази от 2010 година. Тогава тя отново бе вдигната в Ловеч, докато за “сините” това десети загубен финал от 36 такива.

Интересното е, че за първи път “сините” отстъпват на тим от провинцията във финална среща за Купата. “Заралии” пък си върнаха на Левски за загубата във финала от 1979 година. Преди 24 години те отстъпиха с 1:4, но днес след първото си равенство след осем поредни загуби от “сините” в турнира стигнаха до триумф. Последната победа на Берое за Купата над Левски бе от преди 40 години. Левски пък загуби първия си достигнат финал от шест години и остава да е без трофей от 2009 година насам, а за последно спечели купата преди шест години в Стара Загора - градът, който тази вечер няма да спи от еуфория и щастие след историческия успех в епичен за родните стандарти мач.

За старозагорци очаквано аут бе Венцислав Христов, а на резервната скамейка остана Дончо Атанасов. Петър Хубчев заложи на най-доброто с което разполага, като нямаше изненади в състава. Капитанът Георги Андонов, Елио Мартинс, Давид Каядо и Игор Джоман тормозеха синята отбрана.

Треньорът на "сините" Николай Митов също пусна оптимален състав, като само отказа да разчита на Кристовао Рамос от първата минута. Португалецът имаше травма и от 15 дни не тренира на пълни обороти.

На вратата бе Пламен Илиев, а пред него Дъстли Мюлдер, Даниел Димов, Ромен Ели и Нуно Пинто. Опорни халфове Христо Йовов и Стефан Велев. По крилата пък Илиян Йорданов и Гари Родригес, а зад Базил де Карвальо бе Владимир Гаджев.

"Сините" фенове опънаха огромна хореография с нарисувана 27-а купа и емблемата на клуба, а между тях голям надпис: Победа! Гостите пък заложиха на зелено-бели конфети.

Още във втората минута Пламен Илиев и Елио Мартинс се сблъскаха лошо и няколко минути лекарите се опитваха да вдигнат стража на столичани на крака. Младокът все пак продължи мача.

В 8-ата минута феновете от Стара Загора опънаха своята хореография, която бе с голям надпис: В една страна с един отбор за цял живот на фона на родния трибагреник, като от двата края на огромния транспарант бяха емблемата на клуба и на града, а под тях нарисувани ултрасите на "зелено-белите".

В 12-ата минута Илиян Йорданов пропусна да открие. Гари Родригес центрира отлично от дясно, след което Карвальо не стигна до топката, а Йорданов на три метра се размина с топката и не се ориентира след това и Иван Караджов спаси.

Елио Мартинс откри в 16-ата минута с глава, след като засече центриране на Веселин Пенев и от няколко метра прати топката в мрежата на Илиев. Минута преди това Даниел Димов получи травма, но остана на терена.

Отличен пробив през центъра на Елиаш Да Силва бе спрян с нарушение на границата на наказателното поле, но Андонов стреля в стената.

Родригес проби отдясно в 24-ата минута, след което центрира остро и Йорданов от два метра изравни.

Последва еуфория при "сините", но Христо Йовов стреля лошо от фаул от отлична позиция. При следващата Мартинс отново попадна в прегръдките на своите съотборници. Португалецът прати топката в долния ляв ъгъл на Илиев от 17 метра.

Интересен факт е, че през този сезон той има само два гола в “А” група от 19 мача. Каядо пропусна да вкара и трети гол в 31-ата минута.

Две минути преди края на първата част Христо Йовов си изкара втори жълт картон и бе изгонен. Божидар Стойчев с глава стреля слабо при поредното центриране в наказателното поле на "сините".

Втората част почна с нова хореография на Сектор Б с бели, сини и тъмносини картони с лика на Гунди, а Карвальо веднага имаше възможност да изравни от пряк свободен удар, но стреля високо. Берое също в 50-ата минута след фаул можеше да застраши опасно Илиев и защитата пред него.

Отново пред Карвальо се откри добра възможност в 58-ата минута, но стреля от малък ъгъл в аут.

В този момент Митов извади Гаджев, а на негово място се появи Кристовао Рамос. Агитката на "зелено-белите" пък запали факли и димки, които принудиха Цветан Кръстев да прекрати мача за минута.

Хубчев замени своя герой Мартинс с Джери Ситое в 64-ата минута. Чак в 69-ата минута Иван Караджов се намеси и изби центриране на Рамос, което влизаше във вратата му.

Кръстев предотврати меле между Андонов и Мюлдер, а скамейката на "сините" искаше червен картон за играч на Берое, който бутна рефера.

Жоао Силва замени Йорданов, но играчите в синьо трудно организираха играта си.

В 78-ата минута Ели сбърка фатално, като Андонов му отне топката и излезе сам срещу Илиев и с диагонален удар постави "сините" на колене - 3:1. Попадението пощури феновете на Берое, които мислеха, че купата вече е тяхна.

Левски обаче се върна в мача след 100 секунди, когато Родригес бе оставен непокрит, центрира остро и Силва намали подобно на първото попадение на столичани.

Поредната грешка на Велев доведе до нова опасност пред Пламен Илиев, който спаси удар на Елиаш в 86-ата минута. При последвалата атака в синьо Силва свали топката към Родригес, който с глава през трима защитници изравни и обърна настроението на 180 градуса.

Един от стюардите на столичани загуби съзнание на терена, докато се опитваше да спре фен, който нахлува. Това притесни трибуните и двата отбора. Все пак всичко се размина след намесата на доктор Михаил Илиев, а Кръстев даде 5-минутно продължение на редовното време.

По този начин се стигна до продължение, в което Станислав Ангелов замени Карвальо. Това накара Хубчев да изкара Владимир Зафиров и на негово място влезе Амир Саюд.

Ситое отправи първия удар над вратата на Илиев. В 97-ата минута неразбирателство между Караджов и Стойчев на косъм не донесе нов гол във вратата на Берое, след като Родригес и Силва ги пресираха.

Последната минута на първото продължение Левски чрез Родригес и Мюлдер пропиля две атаки в близост до вратата на противника, а Каядо навърза цялата защита, но се забави с подаването и топката му бе отнета секунди преди това.

108-ата минута с глава Ситое стреля, но Илиев се хвърли и улови. Двата тима бяха много изморени и разпокъсани по игрището.

Силва стреля силно от фаул, но стражът с номер 73 изби в 110-ата минута. Колегата му Пламен Илиев направи страхотно спасяване в 114-ата минута, когато изпревари Сотие, изведен сам срещу него.

Последните секунди бяха изключително драматични. Първо Елиаш в 119-ата минута бе оставен непокрит след центриране от корнер, но стреля в обратната посока и се стигна до опасна контраатака, провалена от Силва.  Каядо бе с разбита глава след сблъсък с Нуно Пинто в този миг и двата тима играеха отново по равен брой на терена.

Буквално в 120-ата минута Силва направи пропуска на деня с глава, след като сам срещу Караджов от три метра стреля, но стражът изби, а всички фенове на Левски и цялата скамейка се хванаха за главата от стореното от тяхната деветка. Това означаваше едно - ще има дузпи.

Там драмата бе още по-голяма. Първо Саюд стреля в аут, Силва стори същото след него. Взелият лентата Иво Иванов избухна в радост, като се разписа срещу бившия си тим, а Мюлдер също стреля в аут. Последва нов пропуск над вратата, като предните три, но този път на Крумов. Стефан Велев обаче сбърка фатално, като нацели гредата и това, като че ли даде криле на Берое.

Друг бивш защитник на столичани Стойчев даде два гола преднина, а Пелето намали. Зад топката застана Елиаш, който ако вкараше, всичко свършваше, докато Гари Родригес се надяваше да му се даде шанс да бие своята. Бразилецът обаче бе точен и прати на седмото небе всички зелено-бели фенове, както и цял един град.

Сините останаха с празни ръце за пореден път, като в събота излизат в мача на година срещу Лудогорец. Предвид психическата и физическа умора, играчите на Николай Митов ще имат много тежка задача, ако искат да победят и да стигнат до титлата.