Григор Димитров отвя Багдатис на старта в Рим (галерия)

Първата ракета на България Григор Димитров започна с убедителна победа участието си на турнира от сериите "Мастърс" в Рим. Хасковлията отстрани с 6:3, 6:4 кипъреца Маркос Багдатис и по този начин си осигури 17 235 евро от наградния фонд и 45 точки за световната ранглиста. Във втория кръг Димитров ще се изправи срещу французина Ришар Гаске, който надви Сам Куери с 6:2, 7:6 (8).

Преди броени дни Григор хвърли бомбата на турнира в Мадрид и постигна историческа победа, елиминирайки във втория кръг водача в световната ранглиста Новак Джокович. На осминафиналите българинът отстъпи в три сета на Станислас Вавринка. Ако продължи със силните си изяви и в Рим, Димитров със сигурност ще направи нов скок в ранглистата и ще се доближи до топ 20.

В началото на мача с Багдатис двамата си размениха по два гейма, като Григор имаше шанс да пробие за 3:1, но Багдатис удържа подаването си. Последва лесен гейм в полза на хасковлията, който започна все по-често да доминира с дълбоки удари от основната линия. При 3:2 Димитров стигна до две точки за пробив. Още първата от тях бе реализирана, след като Багдатис допусна двойна грешка.

Благодарение на мощния си сервис Гришо бързо затвърди пробива и поведе с 5:2. Последва гейм за Багдатис, а когато сервираше за сета, Димитров бе абсолютно безкомпромисен и с два аса сломи съпротивата на кипъреца.

Багдатис заигра на по-високо ниво във втория сет. Той взе първото си подаване на нула, но Гришо отговори подаващо и също не загуби точка на свой сервис. При 1:2 българинът беше изправен пред опасността да допусне пробив, но на два пъти оцеля и успя да изравни.

В ключовия седми гейм Димитров поведе с 0:40, Багдатис отрази две точки за пробив, но третата отиде в актива на Гришо, който се доближи само на два гейма от крайната победа. При 5:4 българинът губеше с 15:40, но показа характер и с 4 поредни точки затвори мача.

Победата е четвърта за Григор в петте му мача срещу Багдатис. Единственото поражение на хасковлията беше миналата година на "Уимбълдън". Срещу следващия си съперник Гаске обаче нашето момче има изцяло отрицателен баланс - три загуби от три мача.