Вавринка прекърши полета на Гришо в Мадрид

Станислас Вавринка спря устрема на Григор Димитров на турнира от сериите "Мастърс" в Мадрид. Втората ракета на Швейцария победи българина с 3:6, 6:4, 6:1 на 1/8-финала в престижната надпревара и се класира за следващата фаза. Гришо отново изигра много силен мач, но като че ли силите не му стигнаха след изтощителния мач срещу световния номер 1 Новак Джокович в предния кръг, и той се предаде пред поставения под номер 15 в схемата на турнира. Това е втора победа за Вавринка в двете срещи с българина досега.

Срещата започна равностойно и двамата тенисисти спечелиха лесно своите подавания в първите три гейма, като Гришо поведе с 2:1. В четвъртия гейм обаче Вавринка се пропука и допусна да изостава с 15:40, след което Димитров веднага се възползва и взе гейма още при първата възможност за пробив - 3:1. Веднага след това обаче швейцарецът върна пробива. Той дръпна с 40:15 при сервиса на Гришо, българинът спаси две точки за пробив и доведе нещата до 40:40, но след това допусна две поредни грешки и загуби гейма и резултатът стана 3:2. При своето подаване Вавринка, макар и трудно, отново стигна до успех и резултатът бе изравнен до 3:3.

Димитров отново стабилизира сервиса си в следващия гейм и с две силни изпълнения успя да го спечели. След това при подаването на Вавринка българинът стигна до две точки за пробив и при втората от тях успя да доведе нещата до 5:3 в своя полза. Така Гришо получи възможност да сервира за сета и без колебание го спечели с 6:3.

Вторият сет започна гейм за гейм. Вавринка пръв спечели своето подаване, макар да трябваше да вложи доста усилия за това. Григор обаче веднага въстанови равенството с няколко прекрасни разигравания и един ас за финал - 1:1. Последва нов труден сервис-гейм в полза на швейцареца. Той дръпна 40:15, но българинът доведе нещата до дюс. Вавринка обаче направи две силни разигравания в решаващия момент на гейма и поведе с 2:1.

Последва леко отпускане от страна на Димитров при негов сервис. Той допусна съперникът му да стигне до 40:40, но веднага се мобилизира и направи ас, а при следващото разиграване спечели гейма и резултатът отново бе изравнен - 2:2. Веднага след това обаче Вавринка направи стабилен сервис-гейм и отново дръпна с 3:2 в своя полза. Отговорът на Гришо обаче също бе блестящ и резултатът отново бе изравнен с перфектен гейм на нула.

Седмият гейм бе един от най-драматичните. Вавринка имаше доста трудности с подаването си и редуваше силни изпълнения с двойни грешки. Така цели 7 пъти се стигна до дюс - 40:40. След шестия от тях дори Димитров стигна до авантаж и получи шанс за пробив, но не се възползва от него и в крайна сметка след много усилия швейцарецът отново измъкна гейма за 4:3.

В следващите два гейма съперниците показаха стабилност и всеки от тях спечели без особени прболеми своето подаване. В десетия гейм обаче българинът като че ли бе разконцентриран при своето подаване и даде две точки за пробив на своя съперник, който още при първата от тях се възползва и спечели сета с 6:4 в своя полза.

Така се наложи да се играе решителен трети сет. Там Вавринка започна колебливо на свой сервис и Гришо имаше шанс да го притисне, но при едно решително разиграване българинът прати топката в мрежата и върна инициативата на своя съперник, който се окопити и поведе с 1:0.

След това и двамата играчи спечелиха без особени затруднения своите сервис-геймове за 2:1 в полза на швейцареца. В четвъртия гейм обаче Вавринка вдигна оборотите и успя да спечели четири поредни точки и да пробие сервиса на Димитров, като така дръпна с 3:1. След това той направи нов силен гейм при своето подаване и резултатът набъбна на 4:1.

С всяка изминала минута съпротивата на Гришо отслабваше и той допусна нов пробив при своето подаване, с което резултатът стана 5:1 в полза на неговия съперник, който в накрая спечели и последния си сервис-гейм на нула и затвори сета и мача с 6:1 в своя полза.

Така Вавринка продължава на 1/4-финал в турнира, където предстои да се изправи срещу Жо-Вилфред Цонга от Франция.