Полетът на "канарчетата" продължава - Ботев (Пд) хвана евроквотата с две ръце (видео+галерия)

Мечтата на Ботев (Пловдив) и верните му фенове тимът да играе в евротурнирите наесен е все по-близо до своето осъществяване. "Канарчетата" спечелиха с минималното 1:0 срещу Литекс и вече са еднолично на трето място шест кръга преди края на първенството, като имат предимство от две точки пред ЦСКА, а следващия уикенд гостуват на "Българска армия". Голмайсторът на пловдивчани Иван Цветков отново е герой за "жълто-черните", след като вкара победния гол в 57-ата минута.

По този начин Ботев записа седми успех от девет мача тази пролет, а тимът има вече 50 точки и оттук до края на първенството само от момчетата на Станимир Стоилов зависи дали ще играят в евротурнирите наесен.

Играещият може би най-красив футбол в "А" група състав на Литекс пък допусна трета поредна загуба и вече се отдалечи на цели седем точки от третото място, като има по-лош баланс в преките двубои с "жълто-черните". Именно поради това почти сигурно тимът на Христо Стоичков и тази година няма да вземе евроквота.

Близо 13 000 бултраси се изсипаха на стадион "Христо Ботев", за да подкрепят своите любимци въпреки температурата от около 30 градуса. Домакините започнаха по-добре и водеха в голяма част инициативата. Двата отбора много се раздадоха и търсеха победата, но най-сериозната възможност за гол бе пред Стенио Жуниор в даденото продължение на първата част, когато негов удар с глава мина на сантиметри от лявата греда на Адам Стаховяк след центриране на Армандо Ваюши от фаул.

Само за няколко минути през втората част Ваюши, Г. Миланов и Васил Божиков бяха декорирани в жълто, тъй като Тодор Неделев вдигна оборотите. В 57-ата минута Огнянов центрира отляво към Цветков. Ветеранът майсторски се освободи от Божиков и сам срещу Илко Пиргов майсторски вкара своя 13-и гол за сезона.

До края на мача "канарчетата" се опитаха да вкарат втори гол, а Камата направи три рокади, за да търси равенството, но въпреки натиска в последните минути Ботев празнуваше с 15-и успех за сезона. Младият талант на "жълто-черните" Тодор Неделев напусна с лека травма.

Успехът е втори поред с 1:0 на Ботев срещу Литекс, тъй като през есента пловдивчани отново триумфираха с минимална победа в Ловеч. Тогава те прекъснаха серията си от 16 мача без победа срещу "оранжевите", след като от 2000 година не бяха ги побеждавали. От 28 мача в "А" група между двата тима днешния успех е едва 6-и за Ботев (Пловдив) срещу цели 17 за тима на Гриша Ганчев. От идването на Мъри в четири домакинства срещу Левски, Черно море, Пирин (Гоце Делчев) и Литекс, "канарчетата" спечелиха всичките си домакинства, като допуснаха едва един гол, отбелязан от Симеон Райков, докато се разписаха цели 11 пъти в тези мачове.

Следващите два мача са изключително важни за Мъри и играчите му, тъй като освен прекия сблъсък с "армейците" в София предстои градското дерби с Локомотив (Пловдив).

Другата седмица Литекс приема Монтана и ще търси да спре черната си серия в първенството.