20-годишният дебютант Марк Маркес пренаписа историята на MotoGP с първа победа в Остин

Дошлият на мястото на Кейси Стоунър в Хонда Марк Маркес спечели втория кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм (MotoGP) на пистата в Остин за Гран При на Америка.

20-годишният испанец направи истински фурор с карането си, справи се с далеч по-опитния си съотборник Дани Педроса, удържа на натиска, записваше прекрасни обиколки и се поздрави с първа победа в кралския клас.

Успехът на Маркес идва в едва втория му старт като състезател от MotoGP. След третото си място в Катар, Маркес се изравни по точки с настоящия световен шампион Хорхе Лоренсо с Ямаха. Марк обаче има още поводи за радост, тъй като се превърна в най-младия победител в историята на кралския клас.

Лоренсо завърши на трето място зад Дани Педроса, който оформи двойния успех на японската компания.

Маркес получи сърдечни поздравления от Валентино Роси след края на надпреварата.

След страхотно каране на четвърта позиция завърши Кал Кръчлоу, следван от Щефан Брадъл, Валентино Роси, Андреа Довициозо, Алваро Баутиста, Ники Хейдън и Андреа Яноне в рамките на Топ 10.

Над 60000 зрители бяха заели местата си по трибуните за началото на състезанието и в първите десет обиколки Педроса имаше аванс пред Маркес от 4 десети. Трети бе Лоренсо на над 3 секунди изоставане, следван от Кал Кръчлоу.

Разликата между последните двама бе по-малко от 3 секунди. В класирането следваха Щефан Брадъл, Валентино Роси, Андреа Довициозо и Алваро Баутиста.

След като дълго време прекара зад ауспуха на Педроса, Марк Маркес атакува лидерската позиция в тринадесетата обиколка и излезе начело. Разликата между двамата съотборници се запази в следващите няколко тура.

Доминацията на Хонда бе впечатляваща, като на дългите прави разликата в топ-скоростта между моторите на Хонда и Ямаха бе около 8 км/ч в полза на първите.

След преполовяването на надпреварата отпадна местният любимец Колин Едуардс.

Лоренсо не успяваше да се движи с темпото на своите съперници и караше сам през по-голямата част от надпреварата. Четвъртото място на Кръчлоу също изглеждаше сигурно, както и това на Брадъл малко по-назад.

В заключителните моменти от състезанието Лоренсо все пак успя да стопи част от предимството на Педроса пред него, но това не бе достатъчно, за да го доближи заплашително.

Маркес в това време удържа на натиска, контролираше по великолепен начин мотора, увеличаваше преднината си пред Педроса и в крайна сметка записа първи триумф в своята кариера в кралския клас.