Инфарктен финал на дербито ЦСКА – Спартак върна Зенит в голямата игра (видео+галерии)

Големият сблъсък от 25-ия кръг на руската Премиер лига между ЦСКА (Москва) и Спартак (Москва) завърши без победител. Двата отбора направиха зрелищно 2:2, от което най-доволни със сигурност са в лагера на шампиона Зенит, който след броени минути приема Краснодар и при победа ще съкрати изоставането си от „армейците” само на 4 точки. Спартак може повече да съжалява за крайния резултат, защото водеше с 2:0, но при няколко контри не успя да довърши съперника. Вагнер Лав пропусна дузпа преди Ахмед Муса намали в 73-ата минута. В последни секунди реферът Сергей Карасьов даде втора дузпа за ЦСКА и изгони Рафаел Кариока. Алан Дзагоев не трепна и с мощен шут под гредата донесе равенството на „червено-сините”.

ЦСКА влезе в двубоя като фаворит не само заради лидерската си позиция в класирането. Тимът на Леонид Слуцкий спечели последните три издания на дербито, а от началото на 2013 година Игор Акинфеев не беше допускал гол в официален мач. „Армейците” излязоха подредени в схемата 4-2-3-1. На върха на атаката беше Ахмед Муса, а от втора позиция му помагаше Вагнер Лав. Алан Дзагоев и Зоран Тошич действаха по крилата, а двойка дефанзивни халфове бяха Александър Цауня и Понтус Вернблум.

Спартаковци спечелиха само два от мачовете си след подновяването на първенството и имаха нужда от трите точки, за да запазят надеждите си за третото място, което дава право на участие в Шампионската лига. Валерий Карпин заложи в предни позиции на Юра Мовсисян и Ари, а по двата фланга нападаха Ейдън Макгийди и Павел Яковлев.

Мачът започна с постоянни атаки и към двете врати. Още в 3-ата минута Вагнер Лав стреля с глава, но право в ръцете на Андрей Дикан. Като цяло обаче футболистите на Спартак владееха инициативата и създадоха няколко опасни положения пред вратата на Акинфеев. Стражът на ЦСКА изби в корнер силен шут на Мовсисян, а малко по-късно се намеси и след удар от въздуха на Яковлев. Постепенно „армейците” се активизираха, но Дикан парира коварен изстрел на Дзагоев.

След половин час игра топката се озова в мрежата на Спартак, но попадението на Ворнблум правилно беше отменено за засада. Последва пропуск на Вагнер Лав, а в 35-ата минута дойде и най-чистото положение за символичните домакини. Тошич се озова сам пред наказателното поле, но се забави с овладяването на топката и ударът му не затрудни Дикан.

В 39-ата минута Муса проби на скорост по левия фланг и центрира към Вагнер Лав, но Салваторе Бокети беше заел добра позиция и изчисти. Спартак отговори с перфектна атака, довела до гол. Евгений Макеев напредна отдясно и върна топката към Макгийди, който от точката на дузпата разстреля Акинфеев.

В началото на второто полувреме Слуцкий рискува и пусна в игра Кейсуке Хонда, който доскоро лекуваше травма и още не е във форма. „Армейците” се готвеха за тотален щурм, но ентусиазмът им беше охладен още при първата атака на Спартак. Макгийди пусна хитър пас към Ари и бразилецът без забавяне опъна мрежата. ЦСКА получи шанс да се върне в мача в 48-ата минута. Марек Сухи фаулира в наказателното поле Ахмед Муса и реферът Сергей Карасьов отсъди дузпа. Първоначално арбитърът даде сигнал играта да продължи, но след консултация с един от помощниците си посочи бялата точка. Зад топката застана Вагнер Лав, който търсеше десетия си гол срещу Спартак. Нападателят стреля твърде слабо и Дикан спаси.

Малко преди дузпата Юра Мовсисян се контузи и бе заменен от Маджид Уорис. Спартаковци бяха на крилете на еуфорията и правеха каквото си поискат на терена. Акинфеев с към изби силен удар на Яковлев, а след това Ари надбяга цялата защита на ЦСКА, но стреля над вратата.

В средата на втората част „червено-белите” се стремяха колкото се може повече да задържат топката и да изнервят съперника. Тази тактика даде резултат и играта се накъса. След 70-ата минута обаче ЦСКА наложи жестока преса и заслужено върна един гол. Перфектна комбинация между Дзагоев, Вагнер Лав и Муса завърши с техничен удар на нигериеца за 1:2.

Попадението вдъхна допълнителни сили на „армейците” и те продължиха да налитат към вратата на Дикан. Зоран Тошич майсторски се освободи от Дмитрий Комбаров, но после сбърка при паса.

По всичко личеше, че Спартак все пак ще устиска победата, но в третата минута на добавеното време Вагнер Лав беше задържан в наказателното поле поле и виновникът отново беше Сухи. Чехът и съотборниците му бурно протестираха, но Карасьов остана непреклонен.

Най-невъздържан в реакцията си беше Рафаел Кариока, който беше изгонен. Този път зад топката застана Дзагоев и с удар точно под гредата оформи крайното 2:2.

Така ЦСКА записа второ поредно равенство в шампионата и даде шанс на преследвача Зенит, докато Спартак остана на 5-о място и ще трябва да се бори до последно за класиране в евротурнирите.