Десетима от Фулъм пропуснаха да огорчат Арсенал, Манолев блести за "котиджърс" (видео)

Арсенал взе изключително ценни три токи в борбата за място в Шампионската лига, побеждавайки с 1:0 Фулъм на "Крейвън Котидж" в лондонското дерби от 34-ия кръг на Премиър лийг. Единственото попадение в този двубой бе реализирано от Пер Мертезакер в 43-ата минута, а домакините трябваше да играят близо 80 минути в числено намален състав след червения картон на Стийв Сидуел в 12-ата минута. Въпреки това в голяма част от мача отборът на Фулъм надигра своя съперник. Арсенал също завърши с човек по-малко, след като в 90-ата минута и Оливие Жиру получи червен картон.

Българският национал Станислав Манолев изигра най-силния си мач за Фулъм, като особено през второто полувреме той бе един от най-добрите играчи в селекцията на Мартин Йол. Бившият футболист на Литекс дори бе близо до първия си гол за "котиджърс", но веднъж Шчесни спаси опасния му изстрел, а в 77-ата минута негово попадение бе отменено заради засада.

Манолев стартира като десен бек, тъй като титулярът в тази зона Саша Рийтер бе контузен. В предишните си два двубоя за Фулъм Манолев бе в ролята на дясно крило. Другият краен бранител в селекцията на Мартин Йол днес беше Киърън Ричардсън. Впоследствие Станислав започна да действа по целия десен фланг и да внася доста острота в предни позиции.

Другият българин състава на Фулъм - Димитър Бербатов, също започна като титуляр. Берба, който вкара два гола в предишния двубой между Арсенал и Фулъм - равенството 3:3 на "Емиратс", водеше атаката на домакините, а зад него отново бе Брайън Руис. В халфовата линия се завърна Стийв Сидуел, който изтърпя наказание от три мача. По двата фланга бяха Урби Емануелсон и Александър Каканиклич.

Джак Уилшир остана на резервната скамейка на Арсенал за началото на дербито, като вместо него в халфовата линия се завърна Томаш Росицки. Начо Монреал пък започна на левия бек вместо Киърън Гибс. На върха на атаката на "артилеристите" бе Оливие Жиру.

Още във втората минута домакините направиха първата опасна атака, след като Манолев проби добре отдясно, подаде към Емануелсон в наказателното поле, но вместо да стреля, холандецът опита подаване, което бе пресечено от Мертезакер. Веднага след това Уолкот вкара топката в мрежата на Шварцер, но попадението правилно бе отменено заради засада.

В 12-ата минута Сидуел постави съотборниците си в много трудна ситуация, след като си изпроси нов червен картон - заради грубо влизане в краката на Артета. Въпреки че бяха в числено намален състав, домакините бяха много близо до гола в 20-ата минута, когато при една контраатака Емануелсон проби през центъра, след което подаде добре към Бербатов, който стреля от движение, но Шчесни спаси.

В 35-ата минута удар на Оливие Жиру срещна лявата греда на вратата на Шварцер. Пет минути след това отново Шчесни трябваше да спасява Арсенал, след като Емануелсон отне от Монреал и стреля в долния десен ъгъл, но стражът на "артилеристите" изби.

Пер Мертезакер даде преднина на Арсенал в 43-ата минута. Централният бранител вкара с глава на празна врата, след като преди това Тио Уолкот изпълни пряк свободен удар, Косиелни засече на далечната греда, асистирайки на Мартезакер.

В 70-ата минута Манолев бе близо до това малко случайно да изравни резултата. Българинът проби отдясно и при опита си да центрира към Бербатов, който бе в наказателното поле, прати топката под напречната греда на Шчесни. Вратарят обаче внимаваше и отново изби.

В 77-ата минута Манолев все пак вкара изравнителен гол, след като достигна до една избита от Шчесни топка след пряк свободен удар и я прати в мрежата. Десният бек обаче бе в положение на засада и попадението правилно бе отменено.

Едва в 83-ата минута "артилеристите" имаха възможност да  вкарат нов гол, след като Касорла получи в наказателното поле, но Хангеланд блокира изстрела му към вратата.

В последната минута Жиру получи директен червен картон за остро влизане в краката на Манолев, а в добавеното време Рамзи пропусна да вкара втори гол за Арсенал.

Благодарение на успеха Арсенал измести Челси от третото място. Утре "сините" гостуват на Ливърпул. Фулъм е на 11-о място с 40 точки.