Холандският бързак изригна, "сините" на крачка от финала (видео+галерия)

Отборът на Левски е на крачка от първи финал за Купата на България от 2007 година насам, след като надви с 3:1 Локомотив (София) в първи полуфинал в турнира. След изключително бавно и безидейно първо полувреме на “Георги Аспарухов” през втората част холандското крило на домакините Гари Родригес изригна с два гола и още няколко добри отигравания. Той се разписа в рамките на 12 минути и даде преднина от две попадения (64, 76). Димитър Илиев намали (81), но Стефан Велев оформи крайното 3:1 минута по-късно. Така преди втората среща в “Надежда” момчетата на Николай Митов имат отлична преднина.

"Синият" наставник Николай Митов беше избрал за вратар Михаил Иванов, а пред него започнаха Дъстли Мюлдер, Димитър Везалов, Ромен Ели и Орлин Старокин. Станислав Ангелов и Роман Прохазка играха като опорни халфове, а по крилата действаха Кристовао Рамос и Гари Родригес. Младокът Антонио Вутов беше зад Жоао Силва.

Очаквано "железничарите" разчитаха на доста от резервните си футболисти. Даниел Пеев, Антонио Павлов и Бранимир Костадинов бяха сред резервите, а аут останаха наказаните от загубата с 1:2 на "Герена" в събота Александър Бранеков и Евертон Джилио Том. Наказаният Емил Велев този път изгледа двубоя от Сектор В.

На топло време от около 20 градуса двата състава започнаха срещата на бавни обороти. Първият удар в посока към вратата на Божидар Митрев бе в 20-ата минута, когато Силва стреля силно извън наказателното поле, но коженото кълбо мина над горната греда.

Димитър Илиев стреля далеч от вратата на Иванов в следващите минути, докато "сините" имаха инициативата, но липсваха скорост и идеи как да стигнат до вратата на гостите, които се бяха подредили в своята половина и в редките случаи, в които тръгваха да атакуват, го правеха с едва 2-3 футболисти.

В 36-ата минута Старокин центрира отляво и намери Силва в наказателното поле, но португалецът стреля с глава в аут от добра позиция. 120-секунди след това Мюлдер нахлу отдясно и центрира по земя, но връхлитащият Вутов стреля от няколко метра извън вратата. Минута преди края Вутов изведе майсторски Родригес, но холандецът бе в положение на засада.

След последния съдийски сигнал за първите 45 минути се чуха викове и освирквания за играчите на Митов от Сектор В: " Хайде, играйте, бе".

Второто полувреме започна със Стефан Велев на мястото на Прохазка, а Бранимир Костадинов замени Искрен Писаров. Още в 49-ата минута Родригес излезе на отлична позиция, но би слабо в ръцете на Митрев от четири метра. Следващата атака Силва от малък ъгъл пробва рефлекса на гостуващия вратар. Станислав Ангелов стреля в аут от 20 метра. Рамос имаше отлична възможност да открие, но стреля слабо и Румен Трифонов изби на метър от голлинията. Илиян Йорданов го замени в 55-ата минута.

В следващата минута Мюлдер бе декориран в жълто, а Михаил Иванов показа добър рефлекс след топовен удар от фаул от над 25 метра на Николай Николов.

В 61-ата минута Родригес попречи на Йорданов да стреля към вратата на Митрев след пробив на Силва. Три минути по-късно холандското крило обаче попадна в прегръдките на своите съотборници. Той получи подаване от Мюлдер и нахлу в наказателното поле, след което с точен удар от 10 метра вкара своя втори гол за клуба.

Митов реши да замени Вутов с Христо Йовов и над две хиляди на "Герена" изпратиха 16-годишния техничар с аплодисменти.

Родригес бе близо до втори гол в 70-ата минута, но този път Митрев спаси. Холандското крило бе във вихъра си и правеше каквото иска на терена, като с лекота преминаваше противниковите бранители, а вторият гол се усещаше във въздуха.

Така в 76-ата минута Левски поведе с 2:0. Отново точен беше най-добрият на терена Родригес, който направи двойно подаване с Христо Йовов. Последният му върна с пета на границата на наказателното поле и бързакът с хубав удар от 17 метра прати за втори път в мрежата на Митрев.

Левски се опита да реши мача, но Йорданов стреля в Митрев, а Силва сам срещу стража на гостите пропусна да направи 3:0 в 80-ата минута.

При следващата атака обаче Димитър Илиев намали. Той се разписа след хубав удар с глава и доста сериозна грешка на синята защита. Първо Старокин остави Костадинов да центрира отдясно, а след това Везалов и Мюлдер оставиха нападателя сам и той се разписа.

За радост на домакините още в следващата атака "сините" си върнаха преднината от два гола. Това не стана и без помощта на Божидар Митрев, който има известна вина за попадението на Велев с глава от близо. Халфът засече центриране на Мюлдер на задната греда и вкара първия си гол с екипа на "сините" в официален мач.

В минутите до края гостите се хвърлиха в атака да търсят втори гол, а домакините изпаднаха в паника и не успяха повече да организират атака. Бибишков искаше с основание дузпа в 87-ата минута, но Христо Рискосков остана безмълвен след интервенция на Димитър Везалов в краката на нападателя. В следващите минути Иванов се намеси на два пъти, а Левски не допусна нов гол и има преднина от две попадения преди срещата-реванш в "Надежда" на 24-и април.

ЛЕВСКИ - ЛОКО (СФ) 3:1
1:0 Родригес (64)
2:0 Родригес (76)
2:1 Илиев (81)
3:1 Велев (82)

ЛЕВСКИ: Михаил Иванов, Дъстли Мюлдер, Димитър Везалов, Ромен Ели, Орлин Старокин, Станислав Ангелов, Роман Прохазка (46-Стефан Велев), Кристовао Рамос (55-Илиян Йорданов), Гари Родригес, Антонио Вутов (65-Христо Йовов), Жоао Силва

ЛОКО (СФ): Божидар Митрев, Александър Дюлгеорв, Николай Николов, Кристиян Добрев, Александър Манолов (84-Антонио Павлов), Светослав Петров, Искрен Писаров (46-Бранимир Костадинов), Румен Трифонов, Мартин Димитров (65-Антонио Цонков), Димитър Илиев, Крум Бибишков

СЪДИЯ: Христо Ристосков