ЗАКСА би Ресовия с 3:0 във финал №4 пред 4500 зрители! Пети мач определя шампиона на Полша

Волейболистите на ЗАКСА (Кендженджин-Козле) не се предадоха и спечелиха като гости финал №4 в полската Plus Liga срещу Асеко Ресовия в Жешув с 3:0 (25:19, 30:28, 25:23) пред 4500 зрители в "Хала Подпромие".

Така възпитаниците на Даниел Кастелани изравниха серията във финала на 2-2 победи и така 5-и финал ще определи шампиона на Полша за 2013 година. Той ще се играе на 20 април в Кендженджин-Козле.

Даниел Кастелани направи една промяна в стартовия си състав в сравнения с финал №3, който бе загубен от отбора с 0:3. На мястото на национала Марчин Мозджонек той пусна Юрий Гладир в центъра. Украинецът изигра перфектен мач и заби 10 точки (2 аса, 3 блока, 45% ефективност в атака), като имаше сериозен принос за успеха.

Най-резултатен за ЗАКСА отново бе бразилецът Фелепе Фонтелес с 18 точки (3 аса, 54% ефективност в атака, 47% перфектно и 74% позитивно посрещане). Другият централен блокировач Лукаш Вишниевски също игра страхотно и добави още 10 точки (1 ас, 2 блока, 88% ефективност в атака).

За Ресовия се отличиха Збигнев Бартман с 12 точки (1 ас, 37% ефективност в атака) и Алех Ахрем с 12 точки (1 ас, 1 блок, 53% ефективност в атака, 17% перфектно и 75% позитивно посрещане). Пьотър Новаковски добави още 10 точки (2 блока, 80% ефективност в атака).

Двубоят започна перфектно за волейболистите на ЗАКСА, които поведоха с 4:0 в началото на мача. Ресовия намали до 13:14 след атака на Алех Ахрем. Гостите отново поведоха с 20:16 и сравнително спокойно спечелиха първата част с 25:19 след ас на Фелепе Фонтелес.

Вторият гейм се разби започна отлично за домакините от Ресовия, които поведоха с 16:12 след ас на Лукаш Тихачек. Блокада на Пьотър Новаковски даде преднина на отбора от Жешув от 21:15. ЗАКСА направи 6 поредни точки и изравни след единичен блок на Лукаш Вишниевски срещу атака на Алех Ахрем за 21:21. Нов блок на Вишниевски срещу атака на Збигнев Бартман даде преднина на ЗАКСА с 22:21. Последваха 7 изравнявания на резултата, за да се стигне до драматичен успех на ЗКАСА с 30:28.

Ресовия поведе и в началото на 3-ия гейм с 9:5. Гостите обърнаха развоя на гейма при 12:11 след ас на Юрий Гладир след ас на Юрий Гладир. Ресовия изравни при 16:16, но гостите отново взеха лек превес и поведоха с 23:19. Грешка в атака на Алех Ахрем даде победата на ЗАКСА в 3-ата част с 25:23 и в мача с 3:0 гейма.

Финал №4:

АСЕКО РЕСОВИЯ (ЖЕШУВ) - ЗАКСА (КЕНДЖЕНДЖИН-КОЗЛЕ) 0:3 (19:25,
28:30, 23:25)

РЕСОВИЯ: Луках Тихачек 3, Пол Лотман 1, Гжегош Кошок 3, Збингнев Бартман 12, Алех Ахрем 12, Пьотър Новаковски 10 - Кжиштоф Игначак-либеро (Йохен Шьоопс, Лукаш Перловски, Никола Ковачевич, Мачей Доброволски )
Старши-треньор: Анджей Ковал
ЗАКСА: Павел Загумни 3, Михал Ручияк 8, Лукаш Вишниевски 10, Антонен Рузие 9, Фелепе Фонтелес  18,  Юрий Гладир 10 - Пьотър Гацек-либеро (Марчин Мозджонек 2, Доминик Витчак, Гжегож Пилаж)
Старши-треньор: Даниел Кастелани.