Казийски - Соколов 13:11! Тренто на 6-ти пореден финал в Италия след 3:0 над Кунео (ВИДЕО/ПЪЛЕН ЗАПИС + ГАЛЕРИЯ)

Звездата на българския волейбол Матей Казийски и съотборниците му от Итас Диатек (Тренто) се класираха на шести пореден финал в италианската Серия А1. Възпитаниците на Радостин Стойчев биха категорично у дома Бре Банка Ланути (Кунео), с националът Цветан Соколов, с 3:0 (25:20, 25:18, 25:22) във втория мач от полуфиналните плейофи помежду им, игран тази вечер пред над 4000 зрители в зала "Пала Тренто".

Така трентинци спечелиха плейофната серия с 3-0 победи, след като имаха един успех преднина предварително заради по-доброто си класиране в редовния сезон, и се класираха за големия финал. Там Казийски и компания ще срещнат победителя от другия полуфинал между настоящия шампион Кучине Лубе Банка Марке (Мачерата) и Копра Елиор (Пиаченца), където в момента резултатът в серията е 2-1 победи за Христо Златанов и съотборниците му. Първата среща от финала ще бъде на 25 април (четвъртък) от 18,30 часа българско време в залата на Тренто. От друга страна волейболистите на Кунео завършват сезона на 4-то място в шампионата, което заеха след края на редовния сезон.

Срещата започна малко по-добре за домакините, които поведоха с 4:2 след атака по правата на чешкия диагонал Ян Щокър и контра на Емануеле Бирарели. Последва веднага равенство при 4:4 след блок-аут на Вуут Вийсманс и грешка на Щокър. Все пак, първата техническа пауза дойде при 8:6 за трентинци след блок-аут на Щокър и мощен ас на Матей Казийски. Последва силна контра на Щокър и 9:6. Постепенно Кунео намали изоставането си до 13:14 след успешна атака на Цецо Соколов и грешка на Казийски, което накара Радо Стойчев да вземе тайм-аут. Въпреки това, последва равенство при 15:15 след блокада на Соколов срещу Казийски, но все пак второто техническо прекъсване дойде при минимална преднина за Тренто - 16:15 след грешка от сервис на Емануел Кохут. Последваха нова силна контра на Щокър и два последователни бомбени аса на Казийски и 19:15. Момчетата на Радо Стойчев запазиха преднината си до 23:19 след сервис в аут на Соколов и ас на кубинската звезда Османи Хуанторена, след което взеха спокойно гейма с 25:20 след блокада на Ян Щокър.

В началото на втората част Тренто дръпна бързо с 2:0 след задържана топка на опитния сръбски разпределител на Кунео Никола Гърбич и атака в аут на Цецо Соколов. Разликата нарасна до 5:2 след ас на Ян Щокър и 7:3 след силна контра от втора линия на чеха. Техническата пауза пък дойде при 8:4 след блок-аут на Османи Хуанторена. Преднината на домакините нарасна до 11:6 след успешна контра на Матей Казийски, което принуди наставникът на Кунео Роберто Пиаца да поиска тайм-аут. Независимо от това, Тренто продължи да води до 16:11 след грешка в атака на Цецо Соколов. Резултатът стана 19:13 след отлична блокада на Матей Казийски срещу Соколов. Предимството на домакините стана 23:16 след ас на Казийски, след което без проблеми затвориха гейма при 25:18 в своя полза след пусната топка на Емануеле Бирарели и поведоха с 2:0.

Третият гейм тръгна отлично за Казийски и компания, които поведоха с 4:1 след блокади на Ян Щокър и Емануеле Бирарели и ас на бразилския разпределител Рафаел Де Оливейра. Въпреки тайм-аута, който взе Роберто Пиаца, последва контра блок-аут на Османи Хуанторена и 5:1. До първото техническо прекъсване резултатът стана 8:3 за трентинци след технично отиграване на Матей Казийски. Независимо от усилията на Кунео, трентинци запазиха преднината си до 11:6 след блокада на Митар Джурич и второ прекъсване за Роберто Пиаца. Постепенно гостите от Кунео намалиха до 13:15 след ас на френския национал Ървин Нгапет и блокада на капитана Вуут Вийсманс, но техническата пауза дойде при 16:13 за Тренто след атака в аут от втора линия на Нгапет. Играта продължи точка за точка до 21:18, след което последва нова атака в аут на Нгапет. В крайна сметка Тренто спечели гейма с 25:22 след блок-аут на Матей Казийски, а с това и мача с 3:0.

Звездата и капитан на БГ Тренто Матей Казийски изигра силен мач и стана най-резултатен с 13 точки (4 аса, 64% ефективност в атака, 58% позитивно и 33% перфектно посрещане), а Ян Щокър добави 12 точки (2 блока и 53% ефективност в атака) за успеха. Въпреки това, за най-полезен играч (MVP) на мача бе определен центърът Емануеле Бирарели, който се отчете с 11 точки (2 блока и 90% ефективност в атака) за победата. Другият българин в състава на трентинци Николай Учиков отново не влезе в игра и остана на резервната скамейка. От друга страна Цветан Соколов стана втори по-резултатност за Кунео с 11 точки (1 блок, 3 аса и 44% ефективност в атака), с колкото завърши и Ървин Нгапет (1 блок, 2 аса, 44% ефективност в атака, 47% позитивно и 33% перфектно посрещане). Най-резултатен за гостите пък стана капитанът Вуут Вийсманс с 13 точки (3 блока, 59% ефективност в атака, 46% позитивно и 8% перфектно посрещане), но и това не помогна за успеха.

ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) - БРЕ БАНКА ЛАНУТИ (КУНЕО) 3:0 (25:20, 25:18, 25:22)

ТРЕНТО: Рафаел Де Оливейра 1, Ян Щокър 12, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 13, Османи Хуанторена 8, Емануеле Бирарели 11, Митар Джурич 9 - Андреа Бари-либеро (Джакомо Синтини, Филипо Ланца, Матео Бургщалер, Масимо Колачи-либеро)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ