Христо Златанов и Пиаченца удариха Мачерата с 3:1 в полуфинал №1 в Италия (ВИДЕО)

Волейболният отбор на Копра Елиор (Пиаченца), чийто капитан е българинът с италиански паспорт Христо Златанов, започна с много ценна победа в полуфиналите в италианската Серия А1. Възпитаниците на Лука Монти надиграха вкъщи настоящия шампион Кучине Лубе Банка Марке (Мачерата) с 3:1 (17:25, 25:20, 25:17, 29:27) в първия мач от полуфиналните плейофи помежду им, игран тази вечер пред близо 3000 зрители в зала "Пала Банка".

По този начин "червено-белите вълци" изравниха резултатът в плейофната серия на 1-1 победи, след като изоставаха с един успех заради по-лошото си класиране в редовния сезон. Втората среща между двата тима е в събота (13 април) от 18,30 часа българско време в зала "Пала Балдинели" в Осимо и ще бъде предавана пряко по италианската спортна телевизия RAI Sport 1 и българската bTV action.

Шампионите от Мачерата тръгнаха отлично в първия гейм и благодарение на мощните сервиси на Иван Зайцев поведоха бързо с 5:0. Първата техническа пауза дойде при 8:2 за гостите, след което разликата се запази до 14:8 и 18:12 след поредица от успешни атаки на Зайцев и Симоне Пароди. В крайна сметка Мачерата затвори гейма в своя полза при 25:17 след нова атака по диагонала на Пароди. Втората част започна равностойно, но все пак волейболистите на Пиаченца успяха да поведат с 10:7 след две поредни блокади на американеца Максуъл Холт. Постепенно момчетата на Алберто Джулиани изравниха при 15:15 след грешка на Алесандро Фей от домакините последвана от блокада на Кристиан Савани. Последваха няколко миниобрата, за да се стигне до 20:18 за Пиаченца след грешка на разпределителя на Мачерата Драган Травица. Разликата леко нарасна до 22:19, след което "червено-белите вълци" взеха гейма с 25:20 след блокада на Златанов.

В началото на третия гейм Пиаченца дръпна с 8:5 след успешни контраатаки на Самуеле Папи и Алесандро Фей, но постепенно Мачерата успя да изравни при 9:9. Домакините отново поведоха при 13:10 след ас на аржентинския разпределител Лусиано Де Секо, блокада на Максуъл Холт и контра на Папи. В следващите минути Мачерата изпитваха сериозни затруднения в защита и посрещане и разликата набъбна до 19:13. Пиаченца спокойно спечели гейма с убедителното 25:17 и поведе с 2:1. И четвъртата част стартира много добре за волейболистите на Пиаченца, които постепенно поведоха с 14:10 благодарение на силните си сервиси, включително и два аса на Максуъл Холт. В този момент наставникът на Мачерата Алберто Джулиани пусна в игра холандеца Дик Коой и обрата започна. Първо гостите намалиха до 13:14 след две последователни контри на Коой, след което изравниха при 16:16 и дори дръпнаха с 20:16 след нови отлични изяви на холандеца и няколко грешки в нападение на Пиаченца. Момчетата на Лука Монти, обаче, не се предадоха и намалиха до 19:20 след атака на влезлия като резерва Лука Ветори, ас на Холт и грешка на Иван Зайцев, след което дори стигнаха до равенство при 23:23 след нова атака на Ветори. Двата тима продължиха да се борят за всяка точка, но в крайна сметка Пиаченца измъкна трудно гейма с 29:27 след брутална контра през центъра на кубинеца Робертланди Симон, а с това и мача с 3:1.

Еър Злати изигра поредния си силен мач и отново стана най-резултатен за Пиаченца с 13 точки (1 блок, 57% ефективност в атака и 19% позитивно посрещане), с колкото завършиха още трима играчи - Алесандро Фей, Робертланди Симон и Максуъл Холт. Въпреки това, за най-полезен играч (MVP) на мача бе определен 40-годишният Самуеле Папи, който добави 11 точки (1 блок, 56% ефективност в атака и 57% перфектно посрещане) за победата. От друга страна за шампионите от Мачерата Иван Зайцев за пореден път бе най-резултатен с 21 точки (1 блок, 1 ас и 51% ефективност в атака), но и неговите усилия се оказаха недостатъчни за успеха.

КОПРА ЕЛИОР (ПИАЧЕНЦА) - КУЧИНЕ ЛУБЕ БАНКА МАРКЕ (МАЧЕРАТА) 3:1 (17:25, 25:20, 25:17, 29:27)
ПИАЧЕНЦА: Самуеле Папи 11, Алесандро Фей 13, Робертланди Симон 13, ХРИСТО ЗЛАТАНОВ 13, Максуъл Холт 13, Лусиано Де Секо 3 - Давиде Мара-либеро (Антонио Корвета, Лука Тенкати, Лука Ветори 7)
Старши-треньор: Лука Монти
МАЧЕРАТА: Кристиан Савани 9, Иван Зайцев 21, Симоне Пароди 6, Драган Станкович 4, Драган Травица 4, Марко Подрасчанин 9 - Юбер Ено-либеро (Давидсон Лампариело, Ален Пайенк, Дик Коой 4)
Старши-треньор: Алберто Джулиани.