100 години ски спорт в България

Луивил грабна титлата при колежаните след 27 години суша (галерия)

Луивил Кардиналс спечелиха титлата в колежанското баскетболно първенство след 27 години суша. За последно тимът от щата Кентъки бе изкачвал върха в NCAA през далечната 1986 година. Във финалната среща момчетата на Рик Питино надиграха Мичиган с 82:76, а това се случи броени часове след като стана ясно, че Питино ще влезе в баскетболната Зала на славата.

През по-голямата част от първото полувреме Мичиган надигра съперника си и три минути преди почивката водеше с 12 точки разлика - 23:35. Именно тези три минути и отсъствието на Трей Бърк, който натрупа лични нарушения бяха от голяма важност в мача - до полувремето Кардиналс вкараха 14 точки срещу едва 3 за Уулвъринс и изоставаха с 37:38 на почивката.

Луивил поведе за първи път в мача в 22-та минута - 42:41, а след като се откъсна на пет точки от съперника (63:58) осем минути преди края, не допусна обрат и въпреки опитите на Мичиган задържа лидерството до края, за да триумфира с 82:76 и титлата след цял месец Мартенска лудост.

Люк Хенкок наниза 22 точки (5/5 от тройката) и след отличното си представяне в този мач, както и в полуфинала срещу Уичита Стейт заслужено бе избран за "Играч на финалната четворка".

Пейтън Сива добави 18 точки, 6 борби, 5 асистенции и 4 отнети топки за Кардиналс.

За Мичиган Трей Бърк се отличи с 24 точки, а Тим Хардауей-младши и Глен Робинсън III вкараха по 12.

Щастливият Пейтън Сива заяви моменти след триумфа на своя отбор, че сега предстои най-интересното - Рик Питино е обещал на своите момчета да си направи татуировка, ако спечелят титлата, а съотборниците на Сива вече имали няколко идеи.

Кевин Уеър, който се контузи тежко срещу Дюк и стана любимец на феновете по цялото земно кълбо отново бе със своите съотборници. Гардът изгледа мача от пейката, а в последствие именно той имаше голямата чест да отреже мрежичката на коша и да я отнесе у дома.

Срещата бе изгледана от 74 326 души - най-високата посещаемост на колежански мач в историята.