Литекс препъна Лудогорец по пътя към титлата - двата тима показаха, че футболът е жив (видео+галерия)

Отборите на Лудогорец и Литекс не успяха да излъчат победител в дербито от 20-ия кръг на "А" група, завършвайки 0:0. Домакините играха с човек по-малко повече от половин час, след като Йордан Минев получи втори жълт, респективно червен картон. Независимо от нулевото равенство двата тима изнесоха доста динамичен и оспорван мач и с играта показаха, че футболът в България е жив.

Противниците се вкопчиха в люта битка още с първия съдийски сигнал. Освен влизането в твърди единоборства, състезателите на Лудогорец и Литекс в голяма част от срещата демонстрираха бърз и разнообразен футбол, с атаки през центъра и крилата. Първи до опасност стигнаха домакините.

В 5-ата минута Марселиньо подаде към Михаил Александров, който си пое топката и с фалцов удар се опита да намери далечния ъгъл на вратата на Илко Пиргов, като кълбото профуча на сантиметри от страничния стълб. В 20-ата минута пред "орлите" се отвори нова добра възможност, която бе пропиляна от Марселиньо, който вместо да подаде на Йордан Минев, стреля, но ударът му не попадна в целта. До тук приключи преимуществото на "орлите". До края на първата част Литекс бе по-активен. В 22-ата минута Козмин Моци изби кълбото от голлинията след удар на Армандо Ваюши и по този начин резултатът остана непроменен. Десет минути по-късно Литекс бе на крачка от гола. Ванжер да Силва бе изведен сам срещу Владислав Стоянов, но стреля право в ръцете на вратаря. В 40-ата минута Александров вкара кълбото в мрежата след пас на Иван Стоянов. Голът обаче не бе зачетен, тъй като страничният съдия преди това бе вдигнал високо флага за засада, чието решение бе правилно.

През второто полувреме Ивайло Петев направи вътрешна ротация. Станислав Генчев напусна терена, а на негово място се появи Себастиян Ернандес, който игра зад Емил Гъргоров. Марселиньо пък бе дръпнат малко назад, където да партнира на Светослав Дяков. В 57-ата минута Лудогорец остана с човек по-малко. Минев извърши нарушение в половината на "оранжевите" и получи втори жълт, респективно червен картон. По този начин бранителят "гори" за следващия мач с ЦСКА.

Съвсем логично до края на срещата Лудогорец се прибра в собствената си половина и разчиташе на контри. В 62-ата минута Ваюши отправи опасен изстрел, но Стоянов бе заел добра позиция и отрази. Две минути по-късно Лудогорец отговори чрез удар на Александров, който бе спасен от Пиргов. В 71-ата минута есенният първенец осъществи бърза контраатака. Марселиньо се впусна в мощен пробив, стигна до самата аутлиния и подаде към Гъргоров, на когото малко не достигна да засече кълбото, което се разходи доста близо до голлинията.

В 84-ата минута Лудогорец за пореден път сериозно застраши вратата на гостите от Ловеч. Мишо Александров напредна, изведе влезлия като резерва Неманя Милесавлевич, който центрира по отличен начин. Топката попадна у Марселиньо, който от добра позиция стреля без подготовка, но Ернандес му се изпречи на пътя и спря кълбото, което в крайна сметка се отби в лявата греда и не влезе в мрежата на гостите.

В самия край на двубоя главният съдия Николай Йорданов отсъди фаул на границата на големия пеналт в полза на Литекс, който бе бурно оспорван от домакините. Веднага след това арбитърът свири край на срещата като не се съобрази, че Лудогорец бе в отлична позиция за контраатака, което донесе допълнително напрежение.

ЛУДОГОРЕЦ - ЛИТЕКС 0:0