Байерн е турбо шампион! (видео+галерия)

Германия има своя нов първенец. След двугодишна пауза Байерн (Мюнхен) отново стана шампион, завоювайки за 23-ти път Сребърната Салатиера. Тимът на Юп Хайнкес подпечата трофея си шест кръга преди края на първенството с умопомрачителна преднина от 20 точки пред втория Борусия (Дортмунд), ставайки най-ранният шампион в историята на Бундеслигата. Днес баварският колос срази с 1:0 Айнтрахт (Франкфурт) като гост с майсторско попадение на Бастиан Швайнщайгер (52). Останаха сериозни съмнения за дузпа в полза на Айнтрахт в 81-вата минута, когато топката сякаш намери ръката на Данте.

Марио Гомес беше изборът на Юп Хайнкес за централен нападател. Офанзивното трио зад него беше изградено от Ариен Робен, Томас Мюлер и Джердан Шакири. Франк Рибери остана на пейката. Армин Фее също разчиташе на 4-2-3-1 с изнесен нападател Карим Матмур.

Срещата започно спокойно и без изявено предимство. В десетата минута Шакири нацели лявата греда на Ока Николов след изстрел по земята от 20 метра. В 14-ата Матмур беше изпуснат от баварската защита, но не намери добре топката от въздуха след 30-метрово подаване. Минута по късно отново Шакири шутира от 20 метра - в ръцете на Николов. В 23-ата Бастиан Швайнщайгер притеснително се хвана за коляното, но успя да продължи.

Постепенно гостите от "Алианц Арена" се пренесоха по-трайно в половината на домакините. В 26-ата Томас Мюлер хитро загърби бранител в наказател поле и си спечели дузпа. Марко Рус препъна отзад германския национал. Неочаквано традиционният изпълнител Дейвид Алаба не вкара от бялата точка. Левият бек удари лявата греда на Николов.

В 36-ата Швайнщайгер завъртя прекрасно топката при ценриране към далечната греда, но стражът на франкфуртци с мъка изби. Минута по-късно Робен се озова сам в наказателното поле, но не успя да натисне топката от въздуха при опит за ножичен удар. Въпреки нулевия резултат новините от Дортмунд бяха прекрасни за Байерн на почивката - Борусия губеше с 1:2 от Аугсбург.

С началото на втората част тимът на Хайнкес отново погледна към вратата на противника. В 51-вата минута Гомес падна в наказателното поле, но успя да чукне към Робен, който обаче не стреля добре и защитник изби пред голлинията. В 52-рата резултатът беше открит след красиво попадение на Швайни. Капитанът Филип Лаам центрира отдясно, а опорният халф изскочи на първата греда и триково насочи с пета от пет метра - 0:1. Това беше седмо попадение в Бундеслигата на 28-годишния полузащитник на мюнхенци.

В 57-ата Себастиан Роде стреля фалцово покрай гредата. Пет по-късно Такаши Инуи шутира силно от 22 метра, но в ръцете на Мануел Нойер. В 63-ата Байерн направи двойна смяна: влязоха Рибери и Луис Густаво, а терена напуснаха Робен и Мюлер.

В края на мача стана интересно пред Нойер. В 81-вата домакините яростно поискаха дузпа за игра с ръка на Данте. Повторенията показаха, че по-скоро бранителят играе непозволено след центриране отдясно. В 82-рата Нойер се прояви майсторски, спасявайки с крак удар с глава от три метра. При новия корнер Инуи шутира мощно, но опъна мрежата от външната страна. В 89-ата Писаро излезе на добра позиция, но стреля неточно.

В крайна сметка Байерн вече и на теория е шампион. Мюнхенци продължават да летят към мечтания требъл. През миналия сезон тимът остана втори във всички състезание, но през настоящата кампания изглежда по-зрял и дорасъл за големи успехи.