Цецо Соколов с 22 точки! Кунео на полуфинал срещу Тренто след драматично 3:2 над Модена (ГАЛЕРИЯ)

Волейболният национал Цветан Соколов и съотборниците му от Бре Банка Ланути (Кунео) се класираха за полуфиналните плейофи в италианската Серия А1 след нова много трудна победа. Момчетата на треньора Роберто Пиаца направиха страхотен обрат и надиграха драматично вкъщи Каза (Модена) с 3:2 (21:25, 22:25, 25:20, 25:16, 15:13) във втория мач от 1/4-финалните плейофи помежду им, игран тази вечер пред над 3500 зрители в зала "Пала Бре Банка", след като изоставаха с 0:2 гейма.

По този начин Цецо Соколов и компания спечелиха с 3-0 победи в плейофната серия, след като имаха един успех преднина заради по-доброто си класиране в редовния сезон и продължават напред към полуфиналите. Там Кунео ще срещне победителя в редовния сезон БГ Тренто, който елиминира Тонно Калипо (Вибо Валентия) също с 3-0 успеха. Трентинци, обаче, имат отново преднина от 1-0 победи заради класирането в редовния сезон. Играе се до 3 победи от 5 мача. Първата среща между двата тима е следващия четвъртък (11 април) от 21,30 часа българско време в зала "Пала Банка" в Кунео.

Срещата започна малко по-добре за домакините от Кунео, които поведоха с 2:0 след силна атака на Цецо Соколов и мощен ас на френския национал Ървин Нгапет. Постепенно Модена изравни при 4:4 след атака на французина Гийом Кеске и блокада на Андреа Сала. Първата техническа пауза пък дойде при минимална преднина за Кунео - 8:7 след блок-аут на Олег Антонов. Последваха контра на капитана Вуут Вийсманс и аут на Кеске от гостите - 10:7 и тайм-аут за наставника на Модена Анджело Лоренцети. Въпреки това, последваха нов ас на Нгапет и атака в аут на латвийския диагонал на Модена Гундарс Целитанс и 12:7. Постепенно Модена намали до 10:12 след ас тип "чекмедже" на Целитанс и грешка на Нгапет, но Кунео си върна преднината при 15:11 след атака през центъра и блокада на словака Емануел Кохут. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:13 след блок-аут на Цецо Соколов. Постепенно възпитаниците на Анджело Лоренцети успяха да изравнят при 17:17 и дори дръпнаха при 23:20 след атака и ас на Кеске. В крайна сметка Модена взе гейма с 25:21 след атака в аут на Вийсманс.

В началото на втората част Модена дръпна с 2:0 след две последователни грешки на домакините и с 6:3 след контра блок-аут на белгиеца Сам Деру. Независимо от тайм-аута за Роберто Пиаца, играта продължи точка за точка до 8:5 след нова успешна атака на Сам Деру. Двата тима продължиха равностойно до 13:10, след което последваха атака на Цецо Соколов и аут на Гундарс Целитанс от Модена и 13:12. Играта продължи точка за точка до 16:14 след грешка при мрежата на Андреа Роси от Кунео. Последва единична блокада на Гийом Кеске и 17:14. Резултатът стана 20:16 след ас на Кеске и тайм-аут за Роберто Пиаца. Независимо от усилията на домакините, волейболистите на Модена запазиха предимството си до 23:20 след атака в аут на Цецо Соколов, след което спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:22 след грешка от сервис на влезлия като резерва Олег Антонов.

Третият гейм стартира добре за Кунео, които поведоха с 3:1, но веднага последва обрат и 4:3 за Модена след две грешки на Вуут Вийсманс от домакините и ас на латвиеца Гундарс Целитанс. Последва нов обрат и 8:6 за момчетата на Роберто Пиаца след блок-аут на Ървин Нгапет и два аса на опитния сръбски разпределител Никола Гърбич. Постепенно гостите изравниха при 9:9 след блок-аут на Целитанс и контра на Гийом Кеске. Кунео успя да си върна преднината при 12:10 след аут на Андреа Сала и силна контра по правата на Цецо Соколов. Последва ново равенство при 12:12 след атака и блокада на чешкия център Якуб Весели. Все пак, втората технична пауза дойде при 16:13 за Кунео след силни изяви на Нгапет и Соколов. Постепенно Модена стигна до поредно равенство при 17:17 след силна атака и отлична блокада на Гундарс Целитанс и нова атака в аут на Цецо Соколов. Домакините поведоха отново при 22:19 след бърза атака през центъра на Емануел Кохут, блокада на разпределителя Никола Гърбич и грешка в нападение на Гийом Кеске от гостите. В крайна сметка Кунео спечели гейма с 25:20 след мощна контра на Цецо Соколов и нов блок на Гърбич.

И четвъртата част започна отлично за Цецо Соколов и компания, които дръпнаха със 7:3 след блокада на Андреа Роси и две грешки на Гийом Кеске от Модена и 8:4 след атака през центъра на Роси. Разликата нарасна до 11:6 след блок на Вуут Вийсманс, което накара треньорът на Модена Анджело Лоренцети да вземе тайм-аут. Резултатът стана 15:8 след атака и контра на Цецо Соколов. Техническата пауза пък дойде при 16:9 след технично отиграване на Андреа Роси. Преднината на Кунео набъбна до 20:10 след нова мощна атака на Соколов, ас на Нгапет и блокада на Роси, след което домакините без проблеми взеха гейма с 25:16, с което вкараха мача в тайбрек.

Петият решителен гейм тръгна равностойно до 3:3, след което Кунео поведе с 5:3 след сервис в аут на Андреа Сала от Модена и блокада на разпределителя Никола Гърбич. Размяната на полетата пък дойде при 8:5 за домакините след технично отиграване при мрежата на Вуут Вийсманс. Постепенно момчетата на Анджело Лоренцети успяха да изравнят при 9:9 след атака и ас на Гундарс Целитанс и блокада на Гийом Кеске и дори дръпна при 11:10 след мощна контра от втора линия на латвийския диагонал. Последва обрат и 12:11 за Кунео след грешка от сервис на Кеске и пусната топка на разпределителя Никола Гърбич. Разликата нарасна леко при 13:11 след мощен ас на Вийсманс. В крайна сметка Кунео измъкна трудно гейма с 15:13 след успешна атака на Цецо Соколов, а с това и крайната победа с 3:2.

Цветан Соколов изигра поредния си страхотен мач за Кунео и отново стана най-резултатен с 22 точки (1 блок, 1 ас и 56% ефективност в атака), но въпреки това за най-полезен играч (MVP) на мача бе определен капитанът Вуут Вийсманс, който добави 16 точки (3 блока, 1 ас, 43% ефективност в атака, 45% позитивно и 18% перфектно посрещане) за успеха. За тима на Модена латвийският диагонал Гундарс Целитанс реализира 20 точки (2 блока, 2 аса и 44% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за победата.

БРЕ БАНКА ЛАНУТИ (КУНЕО) - КАЗА (МОДЕНА) 3:2 (21:25, 22:25, 25:20, 25:16, 15:13)
КУНЕО: Никола Гърбич 8, Олег Антонов 2, Вуут Вийсманс 16, Ървин Нгапет 11, Емануел Кохут 5, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 22 - Даниеле Де Пандис-либеро (Андреа Роси 5, Доре Дела Лунга, Нимир Абдел-Азиз, Андреа Галиани)
Старши-треньор: Роберто Пиаца