България полетя с 6:0, Сашо Тонев изригна с хеттрик (видео+галерия)

Националният отбор на България смаза с 6:0 Малта в световната квалификация за Мондиал 2014 в Бразилия на Националния стадион "Васил Левски" пред празни трибуни заради наказание от мача с Дания миналата година. Феноменален дебют от първата минута в официален мач за “трикольорите” в тази кампания направи Александър Тонев. Крилото на Лех (Познан) отбеляза хеттрик (5,38,68), а Ивелин Попов (47), Емил Гъргоров (55) и Иван Иванов (79) добавиха по един гол.

Така “лъвовете” продължават великолепното си представяне в група "B", като с актив от 9 точки след две победи и три равенства се залепиха до Италия. “Скуадра адзура” има мач по-малко и е с актив от 10 точки на първото място в групата.

Единствената лоша новина за Любослав Пенев е жълтият картон на Йордан Минев, който го вади от важното гостуване на Дания идния вторник в Копенхаген.

Очаквано на вратата бе Николай Михайлов, а пред него действаха Йордан Минев, Николай Бодуров, Иван Иванов и Веселин Минев. Двойка опорни халфове бяха Владимир Гаджев и Георги Илиев. Александър Тонев зае мястото на Станислав Манолев, който бе запазен за мача с Дания във вторник. Георги Миланов и Ивелин Попов също действаха зад изнесения напред Емил Гъргоров.

Точен за "лъвовете" още в самото начало на мача бе Александър Тонев. Той откри в 6-ата минута с красив диагонален удар, след като бе намерен от Емил Гъргоров зад защитата на гостите. Попадението беше негово първо за "трикольорите".
Голът даде увереност на нашите, които продължиха да натискат. Капитанът Попов и Тонев бяха най-активни, но след пробивите им не се стигна до втори гол. Миланов също стреля отдалеч, но Хог спаси в 22-ата минута.
Люк Димек спаси вратата на Малта след удар на Георги Илиев в 28-ата минута. Халфът на Черно море бе намерен от Попов след добра атака и от 16 метра стреля, но защитникът изби в корнер.
Николай Михайлов в 32-ата минута игра за първи път с топката след удар към неговата врата.
В 38-ата минута България поведе с 2:0 след втори точен изстрел на Тонев. Бившият футболист на ЦСКА Тонев стреля с левия крак от над 25 метра точно в ръцете на вратаря Андрю Хог, но той направи детинска грешка на мокрия терен
и позволи на топката да му избяга и да спре в мрежата. Последваха още два изстрела на Илиев далеч от целта, но до края на полувремето не се стигна до промяна на резултат.
В началото на второто полувреме Попов направи 3:0, след като засече отличен пробив на Миланов отляво на празна врата в 47-ата минута. Това бе негов първи гол в тези квалификации, като за последно Ивелин се бе разписвал през май миналата година срещу Холандия.
В 55-ата минута Гъргоров направи 4:0 след подаване на Гаджев. Веднага след това нападателят на Лудогорец бе заменен от Валери Божинов.
В следващите минути дойде и лошата новина за Любослав Пенев. В 64-ата минута Йордан Минев получи жълт картон, който го вади от срещата с Дания в Копенхаген във вторник. Това се случи буквално секунди преди бранителят да бъде заменен от дебютанта Радослав Димитров.
Пет минути по-късно Тонев с нов далечен удар фиксира своя първи хеттрик, а десет минути по-късно Иван Иванов оформи крайното 6:0 с удар отблизо.
България вече има отбелязани 10 гола, като четиримата днешни голмайстори вкараха първите си попадения в тези квалификации. “Трикольорите” реализираха толкова, колкото тимът на Малта бе получил общо в предните си три двубоя в групата – двете гостувания на Дания (1:3) и Италия (0:2), както и домакинството на Армения (0:1).
“Лъвовете” пък вкараха шест пъти в един мач за първи път от 2009 година насам, когато отново в световна квалификация надвиха Грузия с 6:2. Също тогава за последен път наш национал беше завършвал с хеттрик. Това беше рекордьорът по попадения за представителния състав Димитър Бербатов.

БЪЛГАРИЯ - МАЛТА 6:0 (2:0)