Христо Златанов и Пиаченца на победа от спечелването на "Чалъндж къп"

Българинът с италиански паспорт Христо Златанов и неговият италиански тим Копра Елиор (Пиаченца) е само на победа от спечелване на третия по сила евротурнир "Чалъндж къп".

Еър Злати, Самуеле Папи и компания спечелиха първата финална среща като гост на руския Урал в Уфа с 3:0 (25:12, 25:22, 32:30) и така се нуждаят от още един успех във втората финална среща, която ще бъде в неделя (24 март) от 19,00 часа българско време в Пиаченца, за да триумфират с Купата.

Любопитна подробност е, че волейболистите на Пиаченца до момента записаха 11 победи с по 3:0 във всичките си 11 мача от началото на двубоите в турнира "Чалъндж къп" и могат да се похвалят с внушителната геймова разлика 33:0. В това число влизат и двата мача срещу българския КВК Габрово на 1/8-финалите.

Двубоят започна устремно за волейболиситте на Пиаченца, които набързо поведоха с 6:0 след силна серио от начални удари на Максуел Холт. Благодарение на Христо Златанов Копра поведе с 12:6 и 16:8. Италианската блокада започна да спира почти всяка атака на Леандро Висото и компания. Съвсем спокойно Пиаченца спечели първата част с 25:12, в която Христо Златанов заби 7 точки, а Алесандро Фей - 6 точки.

Втората част бе далеч по-равностойна. Пиачнеца поведе с 11:8 след ас на Самуеле Папи. Алесандро Фей заби мощно за 16:10. Ас на Лусиано Де Секо направи резултата 20:13. Леандро Висото намали разликата до 18:24. Последваха още 4 поредни точки за Урал, след силна игра на Висото - 22:24. В крайна сметка Копра затвори гейма с 25:22.

В третата част волейболистите на Урал успяха да поведат с 13:9 след атака в аут на Самуеле Папи. Пиаченца намали до 17:18 след силен сервис на Максуел Холт и контраатака на Алесандро Фей. Урал пак поведе с с 3 точки - 21:18. Пиаченца съумя да изравни при 22:22 след пайп на Христо Златанов. Копра стегна до мачбол при 24:22, който дойде, след като Леандро Висото пристъпи линията за атака. Урал все пак изравни резултата при 24:24 след атака в аут на Алеснадро Фей. Равенството се запази до 30:30, като Пиаченца изпусна 4 мачбола, а Урал 1 геймбол. В крайна сметка Пиаченца спечели мача с 3:0 части след две поредни точки на Самуеле Папи за 32:30.

Алесандро Фей заби 19 точки (1 ас, 1 блок, 57% ефективност в атака) за победата на Пиаченца, а Христо Златанов добави още 16 точки (3 блока, 50% ефективност в атака, 27% перфектно и 36% позитивно посрещане) за успеха на италианския тим. Самуеле Папи добави още 9 точки (2 аса, 1 блок, 43% ефективност в атака, 40% перфектно и 60% позитивно посрещане).

За Урал най-резултатен стана бразилският диагонал Леандро Висото с 12 точки (1 ас, 1 блок, 36% ефективност в атака), а Павал Абрамов добави още 9 точки (1 блок, 44% ефективност в атака, 45% перфектно и 68% позитивно посрещане).

УРАЛ, УФА (РУСИЯ) - КОПРА ЕЛИОР, ПИАЧЕНЦА (ИТАЛИЯ) 0:3 (12:25, 22:25, 30:32)

УРАЛ: Мигел Анхел Фаласка 2, Алексей Казаков 1, Алексей Спиридонов 5, Андрей Ащев 6, Павел Абрамов 9, Леандро Висото 12 - Алексей Вербов-либеро (Владислав Жлоба, Максим Ботин, Никита Алексеев, Алексей Самойленко 3, Максим Пантелеймоненко 4)
Старши-треньор: Анджелино Фригони
КОПРА: Лусиано Де Секо 3, Алесандор Фей 19, Самуеле Папи 9, ХРИСТО ЗЛАТАНОВ 16, Максуел Холт 8, Робрерланди Симон 5 - Давиде Мара-либеро (Антонио Корвета, Лука Тенкати 2, Лука Ветори)
Старши-треньор: Лука Монти.