Цецо Соколов и Кунео стигнаха до върха на Европа, но загубиха финала на ШЛ (ВИДЕО + ГАЛЕРИИ)

Италианският волейболен отбор Бре Банка Ланути (Кунео), с българския национал Цветан Соколов в състава си, не успя да спечели историческия си първи финал в Шампионската лига. Момчетата на треньора Роберто Пиаца отстъпиха изключително драматично на домакините от Локомотив (Новосибирск) с 2:3 (25:22, 24:26, 23:25, 25:20, 14:16) в големия финал, игран този следобед пред близо 5500 зрители в залата на атлетичния и концертен комплекс "Виктор Блинов" в сибирския град Омск.

Това бе първа титла в историята на Локомотив от най-силния европейски клубен турнир. От друга страна въпреки горчивата загуба класирането на финал за Кунео е страхотен успех, след като до сега отборът не беше играл дори и във финалната четворка на ШЛ. Бронзовите медали пък отидоха при миналогодишните шампиони от Зенит (Казан), които по-рано днес биха полския ЗАКСА (Кенджежин-Кожле) с 3:1 гейма в спора за 3-4 място.

Финалът започна по-добре за италианският тим, който поведе с 3:1 след блок-аут на капитана Вуут Вийсманс и блокада на словашкия център Емануел Кохут. Постепенно домакините изравниха при 6:6 след атака на словака Лукаш Дивис и отлична блокада на Александър Гуцалюк. Техническата пауза пък дойде при минимална преднина за Локомотив - 8:7 след контра на шведския диагонал Маркус Нилсон. Последваха блок-аут и ас на френския национал Ървин Нгапет и 9:8 за Кунео, но Локомотив веднага обърна до 10:9 след атака на Денис Бирюков и грешка на Олег Антонов от Кунео. Двата тима продължиха равностойно до 13:13, след което италианците дръпнаха с 16:13 след силна атака на Нгапет, контра блок-аут на Антонов и грешка на Дивис от домакините. Разликата нарасна до 18:14 след контра блок-аут на Нгапет, което накара треньорът на Локомотив Андрей Воронков да вземе тайм-аут. Постепенно руснаците намалиха до 17:19 след технично отиграване на Денис Бирюков. Волейболистите на Кунео запазиха преднината си до 23:21 след блок-аут на Нгапет, след което взеха гейма с 25:22 след ас на опитния сръбски разпределител Никола Гърбич.

Втората част тръгна равностойно до 4:4, след което Локомотив дръпна с 6:4 след атака и ас на Денис Бирюков. Кунео съумя да изравни при 7:7 след две технични отигравания на Ървин Нгапет и Олег Антонов, но все пак техническото прекъсване дойде при миимална преднина за домакините - 8:7 след успешна атака на Маркус Нилсон. Играта продължи точка за точка до 11:11, след което Кунео поведе с 12:11 след мощна контра на Цецо Соколов. Локомотив моментално направи обрат и 13:12 след грешка от сервис на Вуут Вийсманс и контра блок-аут на Лукаш Дивис. До втората техническа пауза момчетата на Андрей Воронков леко увеличиха преднината си до 16:14 след силна контра на Дивис. Двата отбора продължиха равностойно до 21:19, след което Кунео успя да изравни при 21:21 след отлично пусната топка на Никола Гърбич и атака в аут на Александър Гуцалюк от домакините. Локомотив веднага си върна преднината при 23:21 след атака и отлична блокада на Маркус Нилсон срещу Цецо Соколов. Последва ново равенство при 23:23 след атака на Соколов и контра блок-аут от втора линия на Нгапет. В крайна сметка Локомотив измъкна трудно гейма с 26:24 след атака на Денис Бирюков и силна контра блок-аут на Лукаш Дивис.

И третия гейм стартира равностойно до 4:4, след което домакините поведоха със 7:4 след две контри блок-аут на Денис Бирюков и Лукаш Дивиш и блокада на разпределителя Александър Бутко и 8:5 след нов блок-аут на Дивис. Разликата леко нарасна при 10:6 след блокада на Александър Гуцалюк и тайм-аут за Роберто Пиаца. Това даде ефект, последваха успешна атака на Ървин Нгапет и две блокади на Олег Антонов и 10:9. Двата тима продължиха точка за точка до 16:14 за Локомотив след поредна атака на Дивис. Преднината на руснаците стана 18:15 след отличен блок на Денис Бирюков. Кунео намали изоставането си до 19:20 след две поредни атаки на Вуут Вийсманс, но веднага последваха атака и ас на Бирюков - 22:19 за Локомотив и тайм-аут за Роберто Пиаца. Въпреки усилията на Кунео, Локомотив затвори гейма в своя полза при 25:23 след силна атака на шведа Маркус Нилсон и поведоха с 2:1.

В началото на четвъртия гейм Локомотив дръпнаха с 2:0 след атака на Лукаш Дивис и силна контра блок-аут на Маркус Нилсон, но Кунео веднага изравни при 3:3 след атака на Олег Антонов и блокада на Емануел Кохут. Домакините отново поведоха при 6:3 след блок-аут и контра на Денис Бирюков и ас на Нилсон. Постепенно италианците стигнаха до ново равенство при 7:7 след атака на Вуут Вийсманс и блок на Кохут. Все пак, техническата пауза дойде при 8:7 за възпитаниците на Андрей Воронков след сервис в аут на Вийсманс. Последваха пусната топка на Никола Гърбич и блокада на Цецо Соколов и 9:8 за Кунео. Разликата леко нарасна при 12:10 след отлична блокада на Вийсманс и до 14:11 след блок на Кохут. Въпреки тайм-аута за Андрей Воронков, Кунео запази преднината си до 16:14 след бомбена атака на Цецо Соколов. Разликата набъбна до 20:16 след успешни контри на Нгапет и Цецо Соколов. Независимо от второто прекъсване за Андрей Воронков и усилията на играчите му, Кунео запази предимството си до 23:19 след силна атака на Вийсманс, след което спокойно спечели гейма с 25:20 след грешка от сервис на Нилсон и вкараха финала в тайбрек.

Петият решителен гейм започна равностойно до 3:3, след което Локомотив поведе с 5:3 след сервис в аут на Вуут Вийсманс от Кунео и блокада на разпределителя Александър Бутко. Италианците моментално изравниха при 5:5 две силни атаки на Цецо Соколов и Олег Антонов. Размяната на полетата пък дойде при 8:6 за домакините след поредна успешна атака на Лукаш Дивис и контра блок-аут на Маркус Нилсон. Последва страхотен блок на Александър Гуцалюк срещу Соколов - 9:6 и тайм-аут за Роберто Пиаца. Това даде ефект и Кунео изравни при 10:10 след атака на Вийсманс, блокада на Олег Антонов и контра през центъра на Емануел Кохут. Локомотив дръпна отново при 13:11 след грешка от сервис на Антонов от Кунео и отлична блокада на Артьом Волвич. Кунео успяха да спасят три мачбола и да изравнят при 14:14 след ас на Вийсманс и блокада на Кохут. В крайна сметка Локомотив спечелиха тайбрека с 16:14 след страхотна атака на Денис Бирюков и невероятна блокада на Волвич, а с това мача с 3:2 и титлата.

Цветан Соколов игра стабилно цял мач и завърши с 16 точки (1 блок и 52% ефективност в атака). Най-резултатен за Кунео стана капитанът Вуут Вийсманс с 20 точки (2 блока, 1 ас, 61% ефективност в атака, 33% позитивно и 17% перфектно посрещане), а Ървин Нгапет (1 блок, 1 ас, 55% ефективност в атака, 56% позитивно и 13% перфектно посрещане) и Олег Антонов (4 блока, 1 ас и 59% ефективност в атака) добавиха по 18 точки, но и техните усилия не помогнаха за победата. За новите шампиони от Локомотив Денис Бирюков (2 блока, 2 аса, 58% ефективност в атака, 25% позитивно и 8% перфектно посрещане) и Лукаш Дивис (1 блок, 2 аса, 57% ефективност в атака, 68% позитивно и 48% перфектно посрещане) реализираха съответно 23 и 20 точки за успеха.

БРЕ БАНКА ЛАНУТИ (КУНЕО, ИТАЛИЯ) - ЛОКОМОТИВ (НОВОСИБИРСК, РУСИЯ) 2:3 (25:22, 24:26, 23:25, 25:20, 14:16)

КУНЕО: Никола Гърбич 6, Олег Антонов 18, Ървин Нгапет 18, Вуут Вийсманс 20, Емануел Кохут 9, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 16 - Даниеле Де Пандис-либеро (Доре Дела Лунга, Андреа Роси)