Синият кошмар на Ботев свърши, "канарчетата" и Мъри свалиха Левски на земята (видео+галерии)

Хегемонията на Левски срещу Ботев (Пловдив) свърши. След 16 години чакане и 23 поредни мача без победа и едва едно равенство в тях “канарчетата” категорично надиграха кандидат шампиона с 2:0 на препълнения с около 20 000 стадион “Христо Ботев” в среща от 17-ия кръг. Точни за “жълто-черните” бяха Бобан Грънчаров (28) и Иван Цветков (64), а в 60-ата минута Станислав Ангелов бе изгонен заради два жълти картона. Успехът е първи на Станимир Стоилов начело на тима, като така той направи легендарен дебют пред пловдивска публика пред погледа на Наско Сираков, който пък за първи път се появи на мач от "А" група от няколко години.

Невероятната атмосфера, хубавите хореографии на агитките и тези над 19 000 зрители по трибуните бяха помрачени в средата на първата част, когато стана страхотно меле. “Сините” фенове скъсаха знаме на бултрасите, които побесняха и над 300 от тях се засилиха към сектора на гостите, разделен от буферна зона. От там започна едно замерване с камъни, железа и бомби. Гостуващите ултраси отвърнаха с няколко сигнални ракети. Бой с полицията, счупени огради, глави и няколко арестувани бяха резултата от грозните сцени.

В редиците на "канарчетата" имаше две промени в сравнение с 11-те, които започнаха срещу Славия преди седмица. Нямаше ги контузените бекове Марлон Перейра и Веселин Минев, които бяха заменени от Артур и Ирашек. В същата формация 4-2-3-1 излезе и Левски, като Илиан Илиев заложи на 11-те, донесли победата над Черноморец преди седмица на “Лазур”.

Двата отбора започнаха с открита игра, като първо Неделев имаше възможност от фаул, а след това нахлу опасно, но Илиев спаси. Дъстли Мюлдер стреля много високо над вратата на домакините, след като се озова в добра позиция. Прохазка с глава пък стреля далеч в 10-ата минута. Вандер бе изведен добре с дълго подаване от Неделев в 17-ата минута и под ъгъл със силен изстрел пробва рефлекса на Пламен Илиев, който улови.

Удар на Прохазка мина близо до вратата на Адам, който трябваше да се намесва при удари на Родригес и Гаджев в следващите минути. В 26-ата минута Грънчаров с глава бе близо до откриване, но топката мина близо до дясната греда на гостите.

Секунди по-рано започна страшно меле между двете агитки, които започнаха да се замерват с железа и камъни, а гостуващите отвърнаха с ракети, като имаше бой на сините фенове с полицията, а и голяма част от оградите бяха счупени.

120-секунди по-късно Грънчаров след корнер отново първи игра с топката с глава. Коженото кълбо се удари в земята и спря в мрежата на Левски - 1:0. Следващите няколко минути футбол не се игра, тъй като по трибуните стана страшно. Двама фенове на Ботев нахлуха и бяха арестувани.

Домакините имаха претенции за втори жълт картон на Нуно Пинто в рамките на няколко секунди, но Станислав Тодоров не го показа.

Последва слаб удар с глава на Карвальо, докато Тодор Неделев можеше да вкара втори гол, но стреля слабо след бърза контраатака преди края на 4-минутното продължение.

На почивката Ромен Ели замени Пинто, който рискуваше да получи втори картон. Левски се опита да натисне, без да има много идея, но първото положение бе за домакините. Неделев се отскубна, като остана съм срещу Илиев, но стреля над гредата.

В 58-ата минута Галчев нацели горната греда от фаул. Халфът стреля от 22 метра, а в 60-ата минута Станислав Ангелов бе изгонен. Капитанът на "сините" фаулира Йордан Христов и за втори жълт картон бе пратен под душа.

Четири минути по-късно, при нова атака на Ботев, Неделев намери непокрития Иван Цветков, който с бомбен шут вкара на бившия си тим. Голът бе 10-и за него в първенството този сезон.

Гаджев бе заменен от Жоао Силва, но положения пред Адам Стаховяк липсваха. В 76-ата минута Илиев трябваше да се намесва след рикошет при центриране на Христов.

До края на мача на контраатака Ботев можеше да вкара и нов гол, докато единствено Родригес и Ели имаха възможност да намалят.

Все пак Ботев бе много по-добрият тим, като с подкрепата на своята страхотна публика стигна до напълно заслужен успех и мечтае за евротурнирите.

След третата си загуба от 17 мача Левски остана на второ място с 40 точки, на точка от Лудогорец, който играе утре с Берое като гост. Поражението е трето след това срещу ЦСКА и шампионите, при това заслужено, което е сериозен удар по амбициите на столичани за титлата.

"Канарчетата" пък са трети с 32 точки след деветата си победа в "А" група този сезон. Илиан бе поставен отново на колене от своя приятел Стоилов, който има едно равенство и пет победи от шест мача срещу Илиев и голова-разлика 9:1. За Мъри това е  първа победа срещу любимия Левски, срещу когото досега имаше три поражения от три мача.
Още в сряда "сините" имат нов сериозен изпит в първия четвъртфинал за купата на България срещу Литекс на стадион "Георги Аспарухов".