Борусия (Дортмунд) не прости и на Леверкузен

В истински спектакъл Борусия (Дортмунд) надви Байер (Леверкузен) с 3:2 като гост, нанасяйки му първа загуба на "БайАрена" през настоящия сезон. Последният сблъсък от 20-ия кръг на Бундеслигата бе изключително динамичен и положенията пред двете врати не спираха да валят. Победата за "жълто-черните" бе донесена от Марко Ройс (3'), Якуб Блашчиковски (8'-дузпа) и Роберт Левандовски (63'). За домакините с два гола се отличи полузащитникът Щефан Райнартц (58' и 62'). Поражението за "аспирините" е неприятно, тъй като те сдадоха втората позиция именно на своя съперник. След него вече Леверкузен е трети с 37 точки, а Борусия се настани на втората позиция с 39 точки и вече се води основен преслевдач на лидера Байерн (Мюнхен), който е с 12 пункта повече. Двадесет минути преди края Блашчиковски изпълни и втора дузпа, която обаче бе спасена от Бернд Лено.

Сами Хюпия избра същите 11, които играха в последния мач на Леверкузен срещу Фрайбург (0:0). Юрген Клоп пък бе принуден да заложи на резервния си вратар Митчъл Ленгерак, тъй като титулярът Роман Вайденфелер получи разтежение през седмицата. На пейката седна също така капитанът Себастиан Кел и на негово място се включи Свен Бендер.

Двубоят започна много интензивно и още в първата минута "аспирините" можеха да разчупят нулите. Гонсало Кастро бе изведен по чудесен начин сам срещу Ленгерак, но прехвърлящият му удар не намери целта.

Оттук насетне настъпиха кошмарни пет минути за отбора от Леверкузен. В 3-ата минута Борусия откри резултата. Роберт Левандовски пусна тънък пас през защитата към Ройс, който с елегантно копване наказа Бернд Лено - 0:1.

Пет минути по-късно главният съдия Дениз Айтекин отсъди дузпа за шампионите, след като стражът на домакините фаулира Левандовски в наказателното поле. Зад кълбото застана Куба, който наказа Лено за втори път.

До края на полувремето отборът на Сами Хюпия се активизира и се опитваше всеячески да порази вратата на Ленгерак, но австралиецът направи впечатляващи прояви.

В самия край на полувремето "червено-черните" имаха двоен шанс да намалят резултата, но стражът на гостите се справяше великолепно. В 44-ата мунута силен удар на Шюрле по диагонала мина на сантиметри над напречната греда, а 120 секунди по-късно шанс имаше и Даниел Карвахал, но шутът му бе избит в корнер.

От самото начало на второто полувреме момчетата на Сами Хюпия започнаха масирано да атакуват своя съперник. В 47-ата минута влезлият като резерва Сидни Сам можеше да намали, но ударът му бе отразен с вещина.

Три минути по-късно и късметът бе на страната на гостуващия тим. След центриране от непряк свободен удар Щефан Кислинг отклони топката към Себастиан Бьониш. Полякът стреля с глава, но Лагернак се намеси. Топката бе изчистена и Шюрле стреля силно, но на метър от голлинията Матс Хумелс застана като стена и отрази шута.

В 58-ата минута упоритостта на "аспирините" даде резултат и те се върнаха в мача. Щефан Кислинг направи две много технични отигравания в наказателното поле на Борусия и последното се оказа голов пас, който попадна в Райнартц. За полузащитника остана най-лесното и така той върна Леверкузен в играта - 1:2.

Четири минути по-късно Райнартц се превърна в герой за своя тим, отбелязвайки още едно попадение. След центриране от непряк свободен удар кълбото бе отклонено и халфът с красив удар с глава стил "падащ лист" порази за втори път Ленгерак.

Радостта на феновете на домакините трая точно една минута, след като Левандовски отново изведе Борусия напред. Топката бе във Филип Волшайд, който върна прекалено късо към Лено. Оттам Гьотце я върна към поляка, който с десния крак направи 2:3.

В 70-ата минута именно последният голмайстор за гостите бе фаулиран в наказателното поле от Бьониш и съдията отсъди втора дузпа за дортмундци. Зад нея застана щатният изпълнител Блашчиковски, но този път вратарят Бернд Лено разгада неговата мисъл и улови кълбото.

До края на двубоя пропуски пред вратата на Митчъл Ленгерак направиха Сам, Волшайд и Кастро.