Джокович на исторически финал в Мелбърн, срам за Ферер

Лидерът в световната ранглиста Новак Джокович се класира за четвъртия си финал на Откритото първенство на Австралия. Сърбинът записа повече от категорична победа на 1/2-финала срещу поставения под номер 4 в схемата Давид Ферер (Испания) с 6:2, 6:2, 6:1 след час и 29 минути игра. Така на финала в неделя Ноле ще се опита да спечели третата си поредна титла в Мелбърн и общо четвърта в турнира, а негов съперник ще бъде победителят от другия 1/2-финал между световните номер 2 и 3 - Роджър Федерер и Анди Мъри.

С днешния си успех Джокович влиза в историята като едва шестият тенисист, достигнал до четири финала на Australian Open след Андре Агаси, Роджър Федерер, Щефан Едберг, Иван Лендъл и Матс Виландер. Той може да стане и първият в "Оупън ерата" с трофеи от надпреварата в три последователни години. От своя страна, Ферер пропусна възможността да участва на първия си финал в турнир от Големия шлем.

Джокович демонстрира безпогрешна игра, но истинско изумление предизвика безпомощността на петия в световната ранглиста Ферер. 30-годишният испанец не стигна до нито една точка за пробив, докато световният номер 1 имаше седем брейкпойнта в мача и реализира всичките.

Сърбинът, който е шампион от изданията през 2008 г., 2011 г. и 2012 г., започна наказателната си акция с пробив за 3:2 в първия сет. Той не се примири с минималната разлика и нанесе нов удар по самочувствието на Ферер за 5:2. При собствен сервис, с ас и гейм на нула Джокович спечели първия сет след само 29 минути игра.

Във втората част носителят на пет титли от Големия шлем продължи да доминира при разиграванията от основната линия, бе прецизен при излизанията си на мрежата и използваше до максимална степен ефективността на сервиса си. 25-годишният сърбин взе на нула сервис гейма си за 1:1, след което осъществи и първия си пробив в тази част. Джокович продължи да взима подаванията си на нула и това допълнително обезкуражаваше испанския му съперник. С двойна грешка в петия гейм Ферер допусна нов пробив и изостана с 1:4. Той така и не съумя да обърне развоя на сета и го загуби отново с 2:6, както и първия.

Неочаквано слабата игра на Ферер доведе до пасива му от 0:4 в третата част. Испанецът успя да спечели едно от подаванията си за 1:4, но това бе всички за него в 1/2-финалния мач. Джокович бе безмилостен в последвалия си сервис гейм, след което реализира още първия си мачбол с пробив за 6:1.

По пътя към 20-ата си поредна победа в Мелбърн Ноле записа 6 аса и нито една двойна грешка. Сърбинът остави в статистиката 30 печеливши удара и 16 непредизвикани грешки. Ферер пък се отчете със само една директна точка от сервис и 3 двойни грешки. Печелишвите удари на испанеца бяха 11, а непредизвиканите му грешки - 32.