Азаренка отново на финал

Защитаващата титлата си Виктория Азаренка преодоля здравословните си проблеми и се класира за втория си пореден финал на Откритото първенство на Австралия. Световната номер 1 победи американската тийнейджърка Слоун Стивънс с 6:1, 6:4 след час и 41 минути игра и по този начин в съботния финал в Мелбърн ще се изправи срещу поставената под номер 6 в схемата На Ли. Китайката елиминира по-рано днес световната номер 2 Мария Шарапова (Русия).

23-годишната Азаренка получи контузия на левия глезен, след което имаше болки и в ребрата в края на мача, но въпреки че пропусна пет мачбола, тенисистката от Беларус стигна до успеха.

Лидерката в световната ранглиста бе непоколебима в първата част, където направи три пробива и загуби едва три точки при собствените си подавания. Представителката на Беларус излезе напред в частите след само 33 минути игра, докато 19-годишната Стивънс успя да спечели само един гейм.

Азаренка стартира с ранен пробив и във втория сет, но навехна глезена си при едно от разиграванията си. Заемащата 25-ото място в ранглистата Стивънс, която на 1/4-финалите елиминира Серина Уилямс, се възползва от момента и изравни до 2:2. Последваха минути на доминация на Азаренка и тя отново направи разлика от един пробив за 4:2. Стивънс не се предаде просто така и след две двойни грешки на съперничката си върна пак пробива. Американката обаче не успя да задържи нивото си дълго време и отново се пропука при сервис гейма си. При 5:3 миналогодишната шампионка от Мелбърн пропиля пет мачбола и допусна Стивънс за трети път да й върне пробива в тази част. След края на деветия гейм Азаренка използва 10-минутен медицински таймаут, тъй като видимо бе яодсана от пропуснатите възможности да затвори мача.

След почивката, която бе по-скоро тактическа, а не толкова заради травма, поставената под номер 1 в схемата тенисистка сложи точка на спора. Азаренка осъществи нов пробив за 6:4 и по този начин заслужи място на втория си пореден финал на Откритото първенство на Австралия.

Това бе първи мач между двете тенисистки. Азаренка завърши мача с 2 аса и 6 двойни грешки. Тя остави в статистиката и 21 печеливши удара и 31 непредизвикани грешки. Стивънс записа срещу името си една директна точка от сервис, 2 двойни грешки, 14 печеливши удара и 42 непредизвикани грешки.