Сълзи от радост и първа победа за Цвети Пиронкова в София (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Първата ракета на България Цветана Пиронкова постигна изключително трудна, но и много сладка победа в откриващия си мач от група "Средец" на Турнира на шампионките в "Арена Армеец" в София. Пловдивчанката изотаваше със сет, но все пак успя да победи Цзе Чжън (Китай) с 2:6, 6:4, 7:6(4) след 2 часа и 42 минути игра.

Пиронкова започна концентрирано мача и още в третия гейм получи възможност за пробив. 25-годишната пловдивчанка не се възполза от шанса си, а в следващия гейм самата тя изпусна подаването си и изостана с 1:3. Китайката, която е 29-а в световната ранглиста, нанесе нов удар и с пробив за 5:1 затвърди преимуществото си. Подкрепяна бурно от феновете в залата, Пиронкова успя да върне единия пробив в седмия гейм, но допусна нов за 2:6 и загуби сета след 33 минути игра.

Във втората част Цвети имаше два брейкпойнта още в първия сервис гейм на Чжън, но не се възползва от тях. При следващата такава възможност обаче 44-ата в света българка не сгреши и реализира пробива на нула за 3:2. В шестия гейм 29-годишната китайка можеше да изравни резултата, но не съумя да го стори и Пиронкова удържа подаването си. В осмия гейм обаче участващата с „уайлд кард” пловдивчанка се пропука и Чжън върна пробива за 4:4. Още в следващия гейм първата ни ракета показа класа и осъществи нов важен пробив за 5:4. При последвалия си сервис гейм Цвети бе безмилостна и спечели сета с 6:4.

Решаващият трети сет започна чудесно за Пиронкова, която направи пробив на нула. След два пропуснати брейкпойнта пловдивчанката стигна до нов пробив и направи резултата 3:0 в своя полза. Чжън сякаш се посъбуди и успя да намали пасива си, връщайки един от пробивите за 1:3. Сервирайки за мача при 5:4, Цвети загуби подаването си на нула и резултатът бе изравнен. Двете тенисистки спечелиха по още един гейм и така се стигна до тайбрек. В него българката изоставаше с 1:2, но се мобилизира и обърна резултата до 4:2 точки в своя полза. Китайката не издържа на напрежението в края, направи двойна грешка за 3:5, а малко по-късно при собствен сервис Пиронкова сложи край на двубоя при 7:4 точки в тайбрека. Цвети не успя да сдържи сълзите си от радост, докато изказваше своята благодарност на публиката за голямата подкрепа.

Това бе трети сблъсък между двете тенисистки и първа победа за българката. Цвети остави в статистиката 3 аса и толкова двойни грешки, докато Чжън не направи нито една директна точка от сервис, а двойните й грешки бяха 5.

Сред зрителите в "Арена Армеец" бяха президентът на Република България Росен Плевнелиев, кметът на София Йорданка Фандъкова, министърът на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков, както и Стефка Костадинова, Валентин Йорданов, Любо Ганев и Весела Лечева.