Пол-Анри Матийо се оказа непреодолим за Григор

Най-добрият български тенисист Григор Димитров отпадна в 1/4-финалите на турнира в Базел (Швейцария) с награден фонд 1,4 милиона евро след загуба с 6:7(2), 6:7(4) срещу заемащия 101-ото място в световната ранглиста Пол-Анри Матийо (Франция). По този начин хасковлията се размина с евентуален мач срещу лидера в световната ранглиста Роджър Федерер, който по-късно тази вечер излиза на корта срещу Беноа Пер (Франция). Освен това българинът пропусна шанса за първи път в кариерата си да играе на 1/2-финал в надпревара от престижната категория ATP 500.

Първият сет бе оспорван и непредвидим, а продължителността му бе точно 60 минути. Григор трябваше да отразява два брейкпойнта в петия гейм и се справи успешно със задачата. При последвалото подаване 30-годишният Матийо се пропука и изостана с 2:4, след което със сервис гейм на нула първата ни ракета направи резултата 5:2 в своя полза. Българинът, който е под номер 62 в света, разчиташе на сервиса си в напрегнатите моменти, но дори и това не му помогна в деветия гейм, когато самият той допусна пробив. При 6:5 Димитров получи две възможности да затвори сета, но не се възползва и така се стигна до тайбрек. В него 21-годишният хасковлия бе догонващ в резултата през цялото време и в крайна сметка загуби частта при 2:7 точки.

Постепенно участващият с "уайлд кард" Матийо намери ритъма си, сервисът му започна да работи и това затрудни Григор. Опитният французин осъществи пробив за 4:2, но отговорът на българина се закъсня. След няколко великолепни удара от форхенд Димитров върна пробива за 4:5 и остана в мача. Както и в първата част, отново тайбрекът се оказа решаващ за изхода. Резултатът се движеше точка за точка до 4:4, след което французинът спечели три поредни разигравания и се поздрави с победата след два часа игра.

Това бе първи мач между Григор и Матийо. Българинът остави в статистиката 8 аса и 1 двойна грешка, докато ветеранът от Франция направи 2 директните точки от сервис и толкова двойни грешки. С достигането си до 1/4-финалната фаза в Базел Димитров си осигури 34 820 евро от наградния фонд и 90 точки за ранглистата. Матийо, който е бивш номер 12 в света и има 4 титли в кариерата си до момента, си гарантира 72 160 евро и 180 точки за класацията на ATP.

Днешната загуба няма да позволи на Григор Димитров да дебютира в Топ 50 на световната ранглиста. През следващата седмица обаче той ще има нова възможност да стори това - на "Мастърс" турнира в Париж, където ще започне от квалификациите.