Шокираща статистика: Арсенал - 0 трофеи, напусналите - 44

Продажбите на Алекс Сонг и Робин Ван Перси в Барселона и Манчестър Юнайтед продължава традицията Арсенал да се разделя с най-добрите си футболисти в период от седем години, в които отборът не е спечелил нито едно отличие в турнирите, в които се състезава. Проучване на английските медии показва, че 17-те играчи, тръгнали си от "Емиратс" в този период, са завоювали цели 44 златни медала от големи надпревари, докато възпитаниците на Арсен Венгер така и не успяват да стигнат до нито един трофей. Докато струващият 15 милиона английски лири Алекс Сонг и седем милиона по-скъпият Ван Перси все още не са спечелили никакъв трофей, шансът да го сторят в новите си клубове е огромен.

Откакто спечели последната си голяма титла - "ФА Къп" през 2005 година, Арсенал се е разделил със 17 футболисти. Те са преминали в 11 различни клуба, с които са спечелили въпросните 44 големи отличия. Тиери Анри, Сеск Фабрегас, Самир Насри, Робин ван Перси и Алекс Сонг са само част от имената, с които Венгер се е разделял през годините. До момента от трансферната си политика Арсенал е спечелил 163 милиона, които ще прескочат и границата от 200 милиона паунда, когато бъдат преведени общо 39-те милиона от Сонг и РВП. Иронично, футболисти спечелиха големи медали с Портсмут (ФА Къп за Ласана Диара, Лаурен и Сол Кемпбъл) и Бирмингам (Карлинг Къп за Себастиан Ларсон и Александър Хлеб), но не и с Арсенал. Ето и пълната разбивка на спечелените титли от напусналите "артилеристи":

2005 г.: Патрик Виейра в Ювентус: 3 титли на Италия (Интер), 1 ФА Къп (Манчестър Сити)
2006 г.: Сол Кемпбъл в Портсмут: 1 ФА Къп; Ашли Коул в Челси: 1 титла на Англия, 4 ФА Къп, 1 Карлинг къп, 1 Шампионска лига; Себастиан Ларсон в Бирмингам: 1 Карлинг Къп; Лаурен в Портсмут: 1 ФА Къп; Хосе Антонио Рейес в Реал Мадрид: 1 титла на Испания, 1 Купа на Лигата на Португалия (Бенфика),  2 Лига Европа, 1 Суперкупа на Европа
2007 г.: Тиери Анри в Барселона: 2 титли на Испания, 1 Купа на Испания, 1 ШЛ, 1 Суперкупа на Европа, 1 Световно клубно първенство; Ласана Диара в Портсмут: 1 ФА Къп, 1 Купа на Испания (Реал М), 1 титла на Испания
2008 г.: Матийо Фламини в Милан: 1 титла на Италия; Александър Хлеб в Барселона: 1 ШЛ, 1 титла на Испания, 1 Купа на Испания, 1 Купа на Лигата (Бирмингам); Жилберто Силва в Панатинайкос: 1 титла на Гърция, 1 Купа на Гърция
2009 г.: Емануел Адебайор в Манчестър Сити: 1 Купа на Испания (Реал М); Коло Туре в Манчестър Сити: 1 ФА Къп, 1 титла на Англия
2010 г.: Фран Мерида в Атлетика Мадрид: 1 Суперкупа на Европа
2011 г.: Сеск Фабрегас в Барселона: 1 Суперкупа на Европа, 1 Световно клубно първенство, 1 Купа на Испания;  Гаел Клиши в Манчестър Сити: 1 титла на Англия; Самир Насри в Манчестър Сити: 1 титла на Англия