"От скрина": Световната титла 1978 = $50 млн. и 35 000 тона пшеница?

"От скрина": Световната титла 1978 = $50 млн. и 35 000 тона пшеница?

25 юни 1978 година. "Естадио Монументал", Буенос Айрес. Италианският рефер Серджо Гонела, който по-късно казва, че във финала се е решавала и друга съдба освен тази на световната титла, дава край на продълженията. Аржентина вече е световен шампион! Холандците са като попарени. Футболистите на легендарния Ернст Хапел отказват да се явят на награждаването и демонстративно напускат терена. Това е може би най-грубият и скандален финал за футболната корона на света.

Големият скандал обаче избухва четири дни преди тази финална среща, когато в Росарио "гаучосите" побеждават Перу с 6:0 и се класират за мача за купата за сметка на Бразилия. Това 6:0 и до днес е забулено в тайна и поражда редица подозрения относно своята честност. Интересно е, че в дните преди шампионата президентът на ФИФА Жоао Хавеланж прогнозира финал между Аржентина и Шотландия. Иначе цялото първенство минава под знака на военната диктатура на генерал Хорхе Рафаел Видела, който години по-късно е осъден за престъпления срещу човечеството. Аржентина'78 е може би най-политизираното световно първенство, заедно с италианското мондиале на Мусолини от 1934 г. Снимката с наредените войници с автомати пред официалната ложа с Хавеланж и купата от преди финала е достатъчно красноречива за това в каква обстановка се провежда турнирът.



Иначе Аржентина не разполага с лош отбор. Марио Алберто Кемпес, Даниел Пасарела, Убалдо Фильол, Хорхе Олгин, Алберто Тарантини, Освалдо Ардилес, Даниел Бертони, Леополдо Луке - това са все имена на големи играчи, които и до днес се знаят от феновете. Както, разбира се, и това на Сесар Луис Меноти. Треньорът, известен като El Flaco (Кльощавия - исп.), който има смелостта да остави извън състава си вече блесналия 18-годишен Диего Армандо Марадона. Между другото в дебютния мач на "албиселесте" на турнира срещу Унгария наставникът на домакините изпушва опасните за здравето 38 цигари. Победата идва с 2:1, но унгарците дълго време след това се оплакват от съдийските аванти в полза на домакините - най-вече заради двата крайно спорни червени картона в тяхна вреда. И срещу Франция аржентинците минават между капките - френският вратар Жан-Пол Бертран Деман се удря лошо в гредата и това води до принудителна негова смяна, а при 1:1 Дидие Сикс стреля от чиста позиция покрай вратата.



Загубата от Италия в третия мач от групата праща момчетата на Меноти в полуфинална четворка с Бразилия, Полша и Перу. Двата гола на Кемпес срещу поляците и 0:0 в дербито с Бразилия (Пеле здраво хули наследниците си) довеждат нещата до интересна ситуация в последния кръг от тази полуфинална група - победителят от нея отива на финала в Буенос Айрес. Бразилия печели с 3:1 над Дружина полска, но преднамерено домакините изместват двубоя си с Перу с два часа по-късно. Така вместо да играят по едно и също време аржентинци и бразилци се целят във финала от различни позиции. Преди битката с перуанците "гаучосите" вече знаят, че с поне 4:0 ще се класират за мача за трофея. Всичко започва с греда за гостите, но в крайна сметка се стига до 6:0 за Аржентина, като перуанският вратар Рамон Кирога, по прякор Лудия, и отбраната пред него са неузнаваемо разконцентрирани. Любопитно е, че преди началото на двубоя генерал Видела влиза в съблекалнята на перуанския състав.

Аржентина продължава към титлата. В годините след този съмнителен мач в аржентинската преса, пък и не само там, изплуват различни версии. Говори се за $50 милиона, които военната хунта осигурила за гостите, за да полегнат в срещата. Няколко играчи на Перу дори признават по-късно за взети по $20 000 на калпак, а се заговаря и за аржентински кораб с 35 хиляди тона пшеница, който акостирал край бреговете на пристанищния перуански град Ел Каяо.



На финала Аржентина бие и с малко помощ от Фортуна. Голям шанс се открива за холандците в 90-ата минута, но тогава при 1:1 Роб Рензенбринк праща топката в гредата отляво. В последвалите продължения домакинският отбор е далеч по-свежият на терена и надиграва категорично "лалетата", които губят втори пореден финал и то отново от домакина на първенството. Златните медали са на аржентинските гърди, но и досега над Аржентина'78 тегне сянката на съмнението. Съмнение, което обаче не променя нищо от фактологията. Световен шампион за 1978 г. е и винаги ще бъде Аржентина на Кемпес и Меноти.

За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook

Всички материали в "ОТ СКРИНА" тук!

Последвайте каналите ни в:

Още от От скрина

Виж всички