Левски взе своето на старта в Лига Европа, но разочарова 15 000 с играта си (видео + галерия)

Отборът на Левски постигна много трудна, но в същото време много важна победа с 1:0 срещу ФК Сараево в първия мач от втория предварителен кръг на Лига Европа на стадион „Георги Аспарухов” пред над 15 000 фенове.  Точен за "сините" бе резервата Симеон Райков в 72-ата минута, след като излезе  сам срещу Адилович. Пловдивчанинът бе изведен зад защитата от Владимир Гаджев и въпреки намесата на бранител прати топката в мрежата за радост на 26-кратните шампиони на България.

Новият Левски показа, че е много далеч от оптимална форма и предстои още доста работа на Илиан Илиев, ако иска отборът да има различни резултати от постигнатите през последните три години.

Наставникът на „сините” имаше две въпросителни около титулярите през последната седмица, но в крайна сметка реши да заложи на опитните български футболисти Христо Йовов и Иво Иванов. Първият игра на позицията, на която започна с футбола преди 17 години - ляво крило, докато другият бе на любимия си пост - централен защитник, в тандем с новото попълнение от Франция Ромен Ели.

Двубоят започна с минута мълчание заради атентата в Бургас.

Още във втората минута Владимир Гаджев бе санкциониран с жълт картон за фаул отзад. Пристигналите доста над очакваното сини фенове на "Герена" трябваше да чакат 35 минути, за да видят първия удар в очертанията на противниковата врата. Той бе на Христо Йовов, който стреля хубаво от фаул, но Адилович плонжира и изби в корнер. Следващите 120 секунди Де Карвальо и Йовов се разминаха с топката след центриране на Гаджев, а Станислав Ангелов стреля силно, но Адилович пак изби. Именно това бяха най-силните моменти за играещите доста бавно и безидейно играчи на Илиан Илиев.

Домакините дори можеха да допуснат гол в минути до края, когато оставиха свободни пространства и първо Пламен Илиев парира удар на Хюсеинович, а малко след това Сулжич се освободи отдясно, но за радост на българите стреля встрани.

Второто полувреме също започна със сериозна опасност пред Пламен Илиев, който се намеси при опасен удар на Белошевич. Времето си минаваше, а „сините” все така трудно стигаха до противниковата врата. Тимът от Сараево пък все повече надигаше глава и контраатакуваше опасно.

Райков замени Христо Йовов в 60-ата минута и това се оказа печелившият коз на Илиев в дебюта му начело на отбора. Гаджев изведе Райков чудесно в 72-ата минута и той вкара първия си гол в евротурнирите, както и първия за Левски през сезон 2012/2013 година. 120-секунди преди попадението Старокин напуска за сметка на Роман Прохазка, който застана вътрешен халф, а Станислав Ангелов бе върнат централен защитник, докато Ромен Ели отиде на лявата зона в защитата.

Веднага след попадението под ентусиазма на феновете Гаджев стреля силно, но Адилович отново изби. „Сините” не се възползваха от моментния шок на босненците, които след влизането на Жоао Силва на мястото на доста инертния Марсиньо в 81-ата минута взеха инициатива и търсеха равенството.

Играещите за първи път в официален мач заедно доста от играчите на Илиев се прибраха и често правеха детински грешки, които при по-малко късмет можеха да се окажат фатални.

Все пак Левски задържа резултата и постигна важния и нужен за самочувствието преди срещата-реванш чист успех без допуснат гол.

Сега Левски има възможност да продължи напред, тъй като всяко равенство, както и победа, а дори загуба с един гол разлика, но при отбелязано попадение на „сините” в Сараево, ще прати столичани в третия предварителен кръг на турнира.

Ясно е, че напрежението бе голямо в доста от играчите на Илиев, а също така, че са далеч от оптимална форма предвид факта, че играят едва първи мач. Все пак отборът трябва доста неща да промени, ако иска да изиграе повече мачове в Лига Европа през този сезон.

Успехът бе четвърти от четири мача на „Герена” срещу босненски тим, като отново „сините” не допуснаха гол в своята врата пред родна публика, подобно на двубоите с Вележ Мостар (2:0) от 1986 година, с Железничар (4:0) през 2001 година и с Модрича (5:0) от 2004 година, като във всеки един от случаите тимът побеждава и преминава в следващата фаза на турнира.

ЛЕВСКИ - САРАЕВО 1:0 (0:0)
1:0 Райков (72)

ЛЕВСКИ (4-2-3-1): Пламен Илиев, Дъстли Мюлдер, Иво Иванов, Ромен Ели, Орлин Старокин (70-Роман Прохазка), Станислав Ангелов, Владимир Гаджев, Кристовао Рамос, Марсиньо (81-Жоао Силва), Христо Йовов (60-Симеон Райков), Базил де Карвальо
Треньор: Илиан Илиев
САРАЕВО (4-4-2): Ади Адилович, Иван Татомирович, Седин Торлак, Зоран Белошевич (76-Марио Тадеживич), Амер Дуповац, Иван Сазар, Денис Комор (76- Радан Суневарич), Асмир Сулжич, Саид Хюсеинович (89-Зарко Караматич), Неманя Златкович, Емир Хаджич
Треньор: Драган Йович
Съдия: Бруно Пайшао (Португалия)
Жълти картони: Гаджев, Карвальо, Ели - Л, Хюсеинович, Комор-С