Григор се пречупи срещу машината Ферер (видео)

Ракета №1 на България Григор Димитров загуби полуфиналния си двубой от Откритото първенство на Швеция по тенис в Бастад срещу лидера в схемата Давид Ферер и така не успя да се класира за пръв път в кариерата си на финал на турнир от веригата АТП. Нашият сънародник игра на познатото си високо ниво, но правещият страхотен сезон Ферер се оказа прекалено класен съперник за него и в крайна сметка успя да го пречупи за крайното 3:6, 5:7 след 93 минути игра. Григор имаше два сетбола във втория сет, но не успя да ги реализира и така да продължи мечтата си да достигне първи финал на АТП турнир в кариерата си и да вземе първа победа над тенисист от топ 5 в света.

С достигането си до полуфиналите в Швеция Димитров си осигури 90 точки за световната ранглиста и 18 460 евро от наградния фонд на турнира. Това ще го изкачи до №61 в световната ранглиста на АТП, която ще бъде обновена в понеделник. Полуфиналът е втори за годината за Григор след достигането до тази фаза и в "Куинс клъб" в Лондон. За силата на днешния съперник на българина красноречиво говори фактът, че с днешната си победа Давид Ферер стана първият тенисист в тура, достигнал котата 50 успеха от началото на сезона.

Григор започна много нервно мача и загуби на нула първия гейм, а след това допусна Ферер да получи три възможности за пробив още в първия си сервис гейм. Българинът все пак се мобилизира и с добра игра отрази трите брейкпойнта, за да изравни за 1:1, но при следващото си подаване отново допусна Ферер да поведе с 15:40. Макар да отрази първата възможност за пробив, Гришо допусна такъв и Ферер дръпна с 1:3. Веднага след това обаче Димитров върна пробива и при 2:3 имаше шанс отново да изравни, но пак се стигна до нов пробив за Ферер. При 2:4 Григор имаше нови точки за пробив, но този път петия в света Ферер демонстрира по-стабилна игра и взе подаването си, за да дръпне с 2:5. След това испанецът не пропусна да затвори първия сет при 3:6 след 43 минути на корта.

Във втория сет Григор сервираше значително по-стабилно и в първите си пет сервис гейма не даде дори възможност на Ферер да стигне до точка за пробив. От своя страна българинът на няколко пъти можеше да вземе подаването на съперника си, но не успя да го стори. При 5:4 в своя полза, Григор стигна до два сетбола, след като поведе 15:40 при сервис на Ферер. Испанският майстор на клея обаче отрази двете възможности за пробив и взе подаването си. Това сякаш пречупи Григор, който изпусна още следващия си сервис гейм и даде възможност на Ферер да сервира за мача при 5:6. Испанецът демонстрира невероятна класа, възползвайки се още от първия си шанс за пробив във втория сет. Той доказа, че е много сериозен съперник и във финалния гейм, след като с изключително сервиране спечели частта на нула, за да стигне до финала на откритото първенство на Швеция. Там той ще срещне победителя от срещата между Николас Алмагро (Испания) и Ян Хайек (Чехия).

ФОТОГАЛЕРИЯ С ПРЕДСТАВЯНЕТО НА ГРИГОР В ШВЕЦИЯ МОЖЕ ДА РАЗГЛЕДАТЕ ТУК!