Левски отива в Лига Европа след 7:0 (видео + фотогалерия)

Отборът на Левски разпиля Светкавица със 7:0 в последния кръг за сезон 2011/2012 година на „А” група и се окичи с бронзовите медали, като така си гарантира и място в Лига Европа. Хеттрик за „сините” отбеляза Иван Цветков (44,75,84), а Владимир Гаджев (18), Тони Калво (41), Кристовао Рамос (62) и Сюлейман Диамутен (64) добавиха по едно попадение за най-голямата победа на отбора през кампанията. Момчетата на Ясен Петров завършват на трето място с актив от 62 точки след 20 победи, 2 равенства и 8 поражения.

В същото време загубата е най-голямата за тима от Търговище в „А” група, след като до днес отборът на два пъти бе получавал по шест безответни гола във вратата си при визитите на Литекс и Черноморец. "Мълниеносците" завършват дебютния си сезон в родния елит на последното 16-о място с едва една победа и само осем точки, а головата разлика е повече от катастрофална - 8:71.

Пред много малко публика на „Георги Аспарухов” първо точен беше Владимир Гаджев в 18-ата минута след извеждащо подаване на Иван Цветков. Попадението му е шесто за сезона в първенството. Три минути по-късно бе отменен гол на Кристовао Рамос. Причината беше, че съдията Радан Мирянов свири аут при центрирането на Тони Калво, но останаха съмнения, че коженото кълбо не бе напуснало изцяло очертанията на терена. Последваха страхотни пропуски на Жуниньо с глава и на Христо Йовов на метър от вратата, след като Иван Георгиев парира удара му.

В 41-ата минута Тони Калво удвои с диагонален удар с неговия седми гол в „А” група, а в оставащите минути Иван Цветков направи резултата класически след отличен пробив на Жуниньо. В оставащите секунди до края Цветков можеше да вкара още веднъж.

Най-активният за "сините" Жуниньо направи отличен пробив в 53-ата минута, след като премина през четирима бранители, но нацели горната греда при опита си да прехвърли Георгиев.

Юношата на столичани Божидар Митрев се появи на терена в 56-ата минута на мястото Пламен Илиев, който му връчи капитанската лента. Както е известно, той напуска клуба през лятото и Ясен Петров му даде възможност да се сбогува с феновете. Това беше неговият първи и в същото време последен мач в "А" група за този сезон.

Цветков и Стефан Станчев в рамките на една минута изпуснаха да вкарат четвърти гол. Попадението съвсем нормално дойде в 62-ата минута, когато Нуно Пинто подаде на Рамос и крилото на празна врата вкара своето трето попадение за сезона.

120 секунди по-късно Жуниньо, останал очи в очи с Георгиев, подаде на Сюлейман Диамутен и той вкара първия си гол за "сините" - 5:0.

Веднага след това Антонио Вутов и Симеон Райков замениха Христо Йовов и Рамос. В 72-ата минута Вутов бе съвсем близо до дебютното си попадение със синята фланелка, но Георгиев изби със сетни сили. Все пак Цветков направи 6:0 в 75-ата минута след поредната асистенция на Жуниньо днес.

Резервата Емил Мартинов от гостите пък нацели дясната греда на Митрев с изстрел от 25 метра в 77-ата минута. Няколко минути след това Николай Вълев излезе сам срещу Божката, но вратарят показа отличен рефлекс в последните си минути с родния клуб. На няколко пъти малцината фенове скандираха името му след появата му на терена.

Иван Цветков оформи своя първи хеттрик за Левски в 84-ата минута с красив гол и така стана едноличен голмайстор на тима с 11 гола.

Така двубоят завърши без осми точен изстрел, а за първи път от 2007 година насам „сините” имаха петима различни голмайстори в една среща.

След последния съдийски сигнал играчите изритаха няколко клубни топки към трибуните. След това капитанът Пламен Илиев получи купа за третото място, а останалите играчи и хора от щаба се окичиха с бронзовите медали.

Надеждата на всички обичащи „сините” е, че след тригодишна суша догодина те ще спечелят трофей с идването на Илиан Илиев.