Очаквайте: Balkan Grand Prix 6

Неудържим Фалкао изведе Атлетико Мадрид до нов триумф в Лига Европа (ВИДЕО + ФОТОГАЛЕРИЯ)

Отборът на Атлетико Мадрид победи с 3:0 Атлетик Билбао в изцяло испанския финал на Лига Европа. На "Национал Арена" в Букурещ "дюшекчиите" записаха 12-а поредна победа в турнира този сезон и триумфираха след пореден блестящ мач на голямата си звезда Радамел Фалкао, който отбеляза първите два гола за тима от испанската столица. Колумбийският нападател показа класата си първо в 7-ата минута, когато откри резултата, а след това и в 34-ата, когато направи резултата 2:0. Бразилският офанзивен халф Диего сложи точка на спора пет минути преди края, правейки победата на Атлетико класическа.

За втори път в рамките на три години Атлетико триумфира с трофея на Лига Европа. През 2010 година "дюшекчиите" победиха на финала английския Фулъм. Това е общо втори трофей на Атлетико в турнира за Купата на УЕФА/Лига Европа, като отборът е печелил веднъж и КНК, както и Суперкупата на Европа. Мадридчани имат и един загубен финал в КЕШ.

Баските, от своя страна, преследваха първи трофей в европейските клубни турнири в своята история, но се оказаха на страната на губещия и при второто си участие на финал в Европа.

Тимът, воден от Диего Симеоне започна по-активно мача и още във втората минута Адриан Лопес стреля в аут с глава след центриране на Арда Туран отляво. Малко след това Адриан проби добре отдясно и подаде на Диего, но бразилецът бе блокиран от бранителите на Атлетик. Секунди след това обаче "дюшекчиите" откриха резултата. Фалкао получи топката в наказателното поле на баските и с майсторски, красив удар с левия крак направи безпомощен вратаря Горка Ираисос - 1:0 за Атлетико Мадрид!

Три минути след гола на Фалкао звездата на Атлетик Билбао Фернандо Йоренте не успя да ненесе хубав удар с глава след центриране от фаул. Йоренте определено нямаше ден днес и в 19-ата минута направи голям пропуск пред вратата на младия белгийски страж Тибо Куртоа. Маркел Сусаета центрира чудесно към испанския национал, но снажният нападател не намери добре топката от въздуха и не уцели вратата от много удобна позиция.

В 22-ата минута Атлетико получи възможност да изпълни пряк свободен удар от много изгодно положение, но изстрелът на Диего срещна стената, изградена от футболисти на Атлетик. Две минути след това пък Куртоа направи спасяване след шут на младия Икер Муниаин.

В 34-ата минута защитата на баските отново не действа добре, Арда Туран проби отляво и подаде на намиращия се пред противниковата врата Фалкао. Колумбиецът финтира бранител на Атлетик и с удар с левия крак отблизо реализира 12-ия си гол в турнира този сезон - отново фамозно изпълнение на Фалкао и "дюшекчиите" направиха голяма крачка към трофея.

Още в първата минута на втората част Атлетик сътвори опасност за противниковата врата, но Жоао Миранда се намеси решително в защита. В 60-ата минута пък Йоренте не успя да отправи изстрел след разбъркване пред вратата на Атлетико Мадрид. В 70-ата минута резервата Ибай Гомес отправи опасен шут от въздуха, но топката мина на сантиметри над вратата на мадридчани.

В заключителните минути играчите на Марсело Биелса сториха всичко, което бе по силите им, за да обърнат негативния резултат в своя полза. В 73-ата минута Оскар де Маркос стреля неточно, а 4 минути след това бе отправен нов опасен изстрел към вратата на Куртоа, този път на резервата Гайска Токеро, но топката се отби от тялото на защитник на Атлетико и излезе в корнер. В 78-ата минута Арда опита интересен прехвърлящ удар, който обаче не затрудни Ираисос. В 79-ата минута невероятен пропуск направи Маркел Сусаета, като от непосредствена близост не успя да преодолее Куртоа.

В 80-ата минута Фалкао бе много близо до хеттрик. Колумбийският нападател отново изтормози отбраната на Атлетик, но топката се отби от гредата след удара му. Малко след това Ибай Гомес се размина с топката след отлично остро центриране на Токеро и резултатът остана непроменен.

Интригата приключи в 85-ата минута, когато след прекрасна солова акция Диего с прецизен удар по земя направи резултата 3:0 и довърши баските. Атлетик нямаше късмета да отбележи поне почетен гол, след като в добавеното време свиреп далечен изстрел на Ибай Гомес облиза гредата, но топката отново не попадна в мрежата зад Куртоа. В крайна сметка, невероятният сезон на "дюшекчиите" в Европа приключи по възможно най-добрия начин за тях, а играчите на Атлетик Билбао също заслужават поздравления за цялостното си представяне в турнира този сезон. Баските елиминираха сериозни противници по пътя си към финала, като на 1/8-финалите дори спряха отпадналия от Шампионската лига английски гранд Манчестър Юнайтед.