Италианският Итас Диатек Трентино (Тренто) не спира да твори история и вече спечели Купата и Суперкупата на страната през този сезон, а миналата неделя стана шампион в редовния сезон на Серие А1 три кръга преди края. През уикенда ги очаква поредното предизвикателство – финалната четворка на Шампионската лига в Лодз, Полша, където ще защитават трите си поредни успеха в полуфинален мач срещу руския Зенит (Казан). С Матей Казийски и Османи Хуанторена Трентино изглежда непревземаема крепост, но заслуга за бомбените атаки на тима има и бразилският разпределител Рафаел Виейра де Оливейра или просто Рафаел.
ТЕХНИКА И БЪРЗИНА
СИЛНА КОНКУРЕНЦИЯ
Кариерата си Рафа започва на 14 години в тима на бразилския Банеспа (Сан Паоло) и остава в този тим до 2001. След това играе за Бундже (Барао, Браз) и Спорт Клуб (Улбра, Браз). През 2004 акостира в Европа - в тима на руския Зенит (Казан), където остава два сезона, преди да се премести във Вибо Валентия. Да си разпределител в Бразилия не е лесно, в смисъл, че конкуренцията за националния отбор е голяма, като се има предвид Рикардо Гарсия (или просто Рикардиньо) и Бруно Резенде. Все пак Рафаел получава шанс за изява с фланелката на Селесао и от 2005 има 22 мача. С екипа на Златистите печели две купи от Южноамериканското първенство – през 2005 и 2009.
ОЛИМПИЙСКИ ИГРИ
190-сантиметровият Рафа се определя като “перфекционист”, а мечтата му е да играе на Олимпийски игри. Именно успехът на Бразилия по време на игрите в Барселона’92 го запалва по волейбола. В страницата му в клубния сайт на Трентино признава, че трябва да завърши следването си, след като прекрати състезателната си кариера, а междувременно си води блог, в който коментира мачовете на тима си и своето представяне. Страницата му raphavolei.blogspot.com се радва на близо 40 000 посещения. Един от най-тъжните моменти в кариерата му е третият мач от четвъртфиналната серия срещу Верона през 2010, когато отборът му печели с 3:0, но Рафа получава контузия на ръката си и пропуска остатъка от сезона. Като типичен бразилец е силно религиозен и чете Библията.
БАЩА
bgvolleyball.com