Ново разочарование за Григор Димитров

Григор Димитров отпадна още в първия кръг на силния турнир в Мемфис, с награден фонд $1,115,000. Най-добрият ни тенисист отстъпи в първия кръг на 41-ия в света американец Доналд Йънг с 6:7 (4), 6:4, 6:7 (6) след 2,23 часа игра. За жалост българинът отново загуби след два тайбрека, както и преди седмица, когато се препъна срещу Кевин Андерсън (ЮАР) на старта на турнира в Сан Хосе. Димитров спаси два мачбола в третия сет, но Йънг не пропусна третата си възможност и се класира за следващия кръг, а Григор вече ще мисли за турнира в Индиън Уелс през март, където попадна в основната схема.

Срещата започна по най-лошия възможен начин за Григор, който допусна пробив още в първия гейм, при това без да спечели нито една точка. Хасковлията обаче бързо стъпи на крака и след двойна грешка на Йънг резултатът бе изравнен. При 3:2 Димитров отново взе подаването на съперника си, но историята от началото на мача се повтори, като този път американецът бързо върна пробива, а след това удържа своя сервис-гейм за 4:4. Последва нов труден гейм за Григор, който изоставаше с 0:30, но благодарение на добрия си начален удар обърна нещата в своя полза. Йънг изравни, а после двамата още по веднъж бяха стабилни при подаванията си и така се стигна до тайбрек. Димитров взе първата точка, но Доналд Йънг спечели следващите две. Американецът се пребори за така важния минипробив и това му бе напълно достатъчно, за да поведе в сетовете.

Ядосан от негативното развитие на първия сет, българинът заигра много по-агресивно в началото на втората част и само за няколко минути дръпна с 3:0. При този резултат Йънг върна един от двата пробива, но до края на сета Григор Димитров беше повече от убедителен при заставането си на сервис-линията и затвори сета с 6:4.

Българският тенисист все по-често затрудняваше опонента си при неговото подаване, но Йънг показа характер и на няколко пъти се измъкна от трудни ситуации. В най-драматичния гейм от началото на срещата американецът пропиля шест възможности за пробив, но при седмата успя и поведе с 3:1 в решителния трети сет. Преднината на американския тенисист се запази и в следващите геймове. При 3:5 обаче Григор съумя да се добере до така необходимия му пробив. Това даде допълнителен кураж на 20-годишния българин и последва гейм "на нула" в негова полза и равенство 5:5.

Бърза размяна на геймове доведе нещата до нов тайбрек. В него и двамата направиха доста грешки. Йънг стигна до два мачбола при 6:4, но Григор отрази първия, а после съперникът му направи двойна грешка. В следващото разиграване американецът поведе със 7:6, а Димитров този път не можа да изравни и записа трета поредна загуба след тези от Андерсън и Николас Алмагро на "Australian Open".

До момента двамата бяха играли помежду си два пъти. През 2010 година Йънг надви Григор на турнир в Хонолулу с 6:4, 7:6 (2), но българинът се реваншира в среща от първия кръг на надпреварата в Уинстън Салем, печелейки с 6:4, 2:6, 7:6 (2).