Турнир на талантите U14: Зона Пловдив - Зона Благоевград 2:2

Казийски и БГ Тренто с втора чиста победа в ШЛ (ГАЛЕРИЯ)

Звездата на българския волейбол Матей Казийски и съотборниците му от Трентино ПланетУин365 (Тренто) постигнаха втора чиста победа в тазгодишната Шампионска лига.
Възпитаниците на Радостин Стойчев надиграха категорично като гости сръбския първенец Партизан Термоелектро (Белград) с
3:0 (25:18, 25:14, 25:19)
във втория си мач в Група "С", игран тази вечер пред около 1000 зрители в зала "Шумице" в Белград.

Радо Стойчев за пореден път заложи на малко по-различна стартова шестица от обичайната, като пусна като титуляри полския разпределител Лукаш Жигадло, центъра Матео Бургщалер и канадеца Стив Бринкмън. Въпреки това шампионите тръгнаха силно и поведоха с 2:1 и 9:6 след атака и ас на Ян Щокър. Разликата стана 12:8 след блокада на Матей Казийски, което накара наставникът на домакините Милан Джуричич да вземе тайм-аут. Това даде ефект и Партизан изравни при 14:14 след два аса на Углеша Пешут последвани от блокада на Александър Минич. БГ Тренто веднага си върна контрола върху гейма, след като на сервиса застана кубинецът с италиански паспорт Османи Хуанторена. Благодарение на него, включително и две атаки-пайп, момчетата на Радо Стойчев дръпнаха с 23:17. В крайна сметка Тренто спечели гейма с 25:18 след първата успешна атака на Казийски.

Втората част започна със серия от мощни сервиси на Хуанторена, а трентинци поведоха с 8:3 след две атаки и блокада на Матей Казийски. Разликата продължи да расте до 14:7 и 20:8 след силна игра на Хуанторена включително и три поредни аса. Това позволи на Радо Стойчев да пусне в игра Доре Дела Лунга и Филипо Ланца. Въпреки това Тренто спокойно затвориха гейма при 25:14. В началото на третия гейм волейболистите на Партизан се опитаха да останат в мача като дръпнаха с 3:0 след блокада на Углеша Пешут и 4:1 след атака на Александър Любичич. Разликата се запази до 10:7, след което трентинци изравниха при 11:11 и дори поведоха с 14:11 благодарение на Доре Дела Лунга, който замени Османи Хуанторена отначалото на гейма. Шампионите продължиха в същото темпо и безпроблемно спечелиха с 25:19 след атака на Ян Щокър, а с това и мача с 3:0.

Матей Казийски игра стабилно цял мач и стана втори по-резултатност с 10 точки (2 блока, 53% ефективност в атака и 20% перфектно посрещане), а чешкият диагонал Ян Щокър реализира 14 точки (1 блок, 1 ас и 52% ефективност в атака) за успеха. Другият български национал в състава на трентинци - Цветан Соколов, остана извън групата за срещата. За домакините Александър Минич също реализира 14 точки (1 блок, 1 ас и 52% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно.
Така БГ Тренто излезе начело във временното класиране с 6 точки след две победи от два мача. Следващият мач на Казийски и компания е домакинство на полския Закса (Кендженжин-Кожле). Срещата е на 14 декември от 21:30 часа българско време.

ПАРТИЗАН ТЕРМОЕЛЕКТРО (БЕЛГРАД, СЪРБИЯ) - ТРЕНТИНО ПЛАНЕТУИН365 (ТРЕНТО, ИТАЛИЯ) 0:3 (18:25, 14:25, 19:25)