Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16)

България отнесе Полша с 3:1 и продължава напред на Евро 2011 (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

България се класира за следващата фаза на европейското първенство по волейбол за мъже в Австрия и Чехия, след като обърна шампионите на Стария континент от 2009 година Полша с 3:1 (19:25, 25:22, 25:22, 25:23) във втория си мач в Група D, който се играе пред около 7000 зрители в зала "О2 Арена" в Прага. 6000 от зрителите бяха полски привърженици и около 500 български.
Това бе първа победа на Евро 2011 за момчетата на Радостин Стойчев, с която България вече има 4 точки и със сигурност ще заеме едно от първите 3 места в Група D и ще продължи минимум на 1/8-финалите.

Двубоят между България и Полша започна равностойно до 4:4. Контраатака на Пьотър Новаковски и блокада на Михал Кубиак дадоха аванс на Полша от 6:4. Сервис на Матей Казийски в аут и 5:7. Атака и блокада на Тодор Алексиев изравни резултата до 7:7. Докосната мрежа от българския блок и 8:7 за Полша при първото техническо прекъсване. Последваха няколко грешки на Тодор Алексиев и Полша дръпна с 14:8. Радостин Стойчев взе прекъсване. Атака на Пьотър Грушка даде преднина на "Дружина полска" от 6 точки при второто техническо прекъсване 16:10. Разликата се запази и при 18:12 след като Лукаш Зигадло хвана Владо Николов на блок. Авансът на поляците скочи на 7 точки при 20:13, който дойде след грешка в българския състав. Радо Стойчев взе второто си прекъсване. Поляците продължиха в същия стил и дръпнаха с 22:15. Матей Казийски намали до 16:22. Методи Ананиев замени Матей Казийски. Полша стигна до геймбол след технична атака на Михал Кубиак 24:17. Атака на Ананиев и 18:24. В крайна сметка Полша затвори първата част с 25:19 след атака на Марчин Мозджонек през центъра.

Втората част започна по-добре за българските волейболисти, които поведоха с 2:1, след блок на Андрей Жеков, и 4:3 след мрежа на Михал Кубиак. Бартош Курек изравни за 4:4. Последваха 4 поредни точки на българските волейболисти след силна игра на Владо Николов в атака и 8:4. Разликата се запази до 10:6 след тройна блокада срещу Бартош Курек. Курек намали до 8:10. Мрежа на Михал Кубиак и 12:9 за България. Поляците успяха да намалят до 11:12 след атака на Курек. Пьотър Новаковски изравни с мощна атака през центъра - 12:12. Селекционерът на България Радостин Стойчев реагира веднага и взе прекъсване. И след него обаче поляците доминираха в играта и бързо записаха 2 поредни точки - първо след неразбирателство в нашия тим, а после и след блок на Курек срещу Владо Николов 12:14. Цветан Соколов замени Владо Николов. Още се първото си докосване на топката Соколов заби мощно по късия диагонал и 13:14. Последваха две бързи "полски" точки, втората след ас на Пьотър Новаковски и 16:13 за Полша. България заби 3 поредни точки и изравни при 16:16. Грушка и Кубиак дадоха аванс на Полша от 2 точки при 19:17. Цветан Соколов намали до 18:19, но Мозджонек направи 20:18. Теодор Тодоров изравни резултата до 20:20 след единичен блок. България поведе с 22:21 след удар в антената на Кубиак. Кубиак изравни при следващото разиграване за 22:22. Радо Стойчев взе прекъсване, след което Теодор Тодоров записа точка с атака през центъра 23:22. Андреа Анастази също взе прекъсване. Цветан Соколов и Теодор Тодоров спряха с блокада атаката на Михал Кубиак 24:22. Мощна атака на Цветан Соколов и България спечели втората част с 25:22.

България поведе в началото на третия гейм с 5:3 след контраатака на Теодор Тодоров. Отново Тодоров се пребори за една топка на мрежата за 7:5. Цветан Соколов с мощна атака направи 8:6 за България. Полша изравни при 8:8 след блокада на Михал Кубиак. Матей Казийски отново даде аванс на Българи от 2 точки при 10:8 с технично отиграване. Виктор Йосифов направи ас за 12:9. Последва блокада на Теодор Тодоров и 13:9. Андреа Анастази веднага взе прекъсване. Мощен пайп на Тодор Алексиев оформи 14:10. Якуб Ярош намали до 12:14. Радостин Стойчев реагира мигновено и веднага взе прекъсване, което даде резултат. Михал Кубиак сгреши сервиса си, а единичен блок на Тодор Алексиев срещу Якуб Ярош и 16:12 за България. Преднината на България достигна 5 точки след сервис в аут на Новаковски 18:13. Виктор Йосифов с мълниеносна атака през центъра направи 19:14. Разликата нарасна на 6 точки при 20:14. Андреа Анастази взе ново прекъсване. С остра атака през центъра Виктор Йософив направи 22:16. Блокада на резервата Гжегож Кошок намали разликата до 20:23. Радо Стойчев взе тайм-аут и след него България стигна до геймбол след блокаут на Цветан Соколов 24:20. Бартош Курек намали до 22:24, но Тодор Алексиев заби последната точка в третата част за 25:22 за България.

Българските волейболисти поведоха още в началото на 4-ия гейм с 4:1 след техничен блокаут на Цветан Соколов. Матей Казийски направи 6:2, след което Полша взе прекъсване. Последва ново страхотно отиграване на Матей Казийски срещу троен блок - 7:2. Полска атака в мрежата и 8:2. Михал Кубиак намали до 7:10 и до 11:13 след ас. Радостин Стойчев веднага реагира и взе прекъсване. Кубиак отново би перфектен сервис и след това завърши с точка и атаката си 12:13. Цветан Соколов би мощен сервис, а след това и със силна атака направи 15:12. Виктор Йосифов заби мощно през центъра за 16:13. Ас на Виктор Йосифов и 18:14. Цветан Соколов реализира за 20:16 с блокаут. Блокада на Тодор Алексиев направи 21:17. Бартош Курек намали до 20:21. Веднага след това Радо Стойчев взе прекъсване. В следващото разиграване Михал Кубиак изравни - 22:22. Виктор Йосифов веднага върна предимството на България с остра атака в центъра 23:22. Курек атакува в аут и България стигна до мачбол при 24:22. Якуб Ярош намали до 23:24, но при следващата атака на България Матей Казийски донесе победата с мощна атака - 25:23 в 4-ата част и 3:1 гейма в мача.

Утре България излиза от 16,00 часа отново в зала "О2 Арена" в Прага срещу Германия, но дори и при "чиста" загуба с 0:3 или 1:3 няма да спре пътя им към 1/8-финалите. "Чиста" победа с 3:0 или 3:1 и успех на Полша над Словакия, пък ще изстреля България на първо място в крайното класиране на Група D.

БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 3:1 (19:25, 25:22, 25:22, 25:23)

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 4 (2 блока), Владимир Николов 9, Матей Казийски 17, Тодор Алексиев 12 (4 блока), Теодор Тодоров  8  (3 блока), Виктор Йосифов 10 (2 аса, 80% ефективност в атака) - Владислав Иванов-либеро (Методи Ананиев 1, Цветан Соколов 14, Георги Братоев)
Старши-треньор: Радостин Стойчев
ПОЛША: Потър Новаковски 7, Пьотър Грушка 10, Братош Курек 19, Михал Кубиак 19, Лукаш Жигадло 2, Марчин Мозджонек 11 (5 блока) - Кшиштоф Игначак-либеро (Михал Ручиак, Гжегож Кошок 4, Мауш Мика, Якуб Ярош 3)
Старши-треньор: Андреа Анастази (Италия)

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 3:1 - ТУК!!!