Младежите на България загубиха нелепо от Холандия (видео)

България претърпя нелепа загуба с 0:1 в Ловеч от Холандия в квалификациите за Евро 2013 за младежи до 21 години в Израел. Срещата бе първа и за двата тима от 10-а квалификационна група. Футболистите на Михаил Мадански бяха напълно равностойни на силния си съперник и дори го надиграха през второто полувреме, но резервата Дженаро Зеефуик в 78-ата минута донесе победата на "лалетата" в момент, когато изглеждаше, че България е по-близо до трите точки.

Селекционерът на нашия тим Михаил Мадански бе избрал схема, при която на върха на атаката действаше Александър Тонев, който по принцип е крило. Бившият футболист на ЦСКА бе подпомаган от юношата на Левски Борислав Балджийски (сега в Черноморец) и Момчил Цветанов от Литекс. Двубоят бе изгледан на живо от селекционера на мъжете Лотар Матеус.

Още преди почивката нашите имаха шансове за гол. В 36-ата минута офанзивният халф на Лех (Познан) Александър Тонев отправи един от многото си изстрели към вратата на Зьот, но стражът на "лалетата" спаси. Две минути след това Борислав Балджийски също стреля към противниковата врата, но Зьот отново бе на мястото си. Веднага след това Кабрал изненада българския страж Пламен Илиев, но за щастие топката се отби от левия страничен стълб на нашата врата.

В самия край на полувремето халфът на шампиона Литекс Илия Миланов получи контузия и на почивката Мадански го смени принудително с Мартин Дечев.

През второто полувреме пред холандската врата стана горещо. Четири минути след почивката Момчил Цветанов стреля в аут, а 10 минути след това се стигна до нова опасност за вратата на "оранжевите". В 61-ата минута Александър Цветвков пропусна страхотен шанс за България. Той финтира холандски защитник в наказателното поле и стреля, но вратарят на гостите отново спаси блестящо. В 68-ата минута Тонев направи невероятен пропуск и това в крайна сметка се оказа фатално за нашите. Бившият играч на ЦСКА получи прекрасен пас от Момчил Цветанов, но въпреки че бе в изключително изгодна позиция в наказателното поле на гостите, стреля на сантиметри встрани от вратата.

В 74-ата минута Тонев пробва нов шут, но топката попадна в ръцете на вратаря. Три минути след това Тонев за пореден път опита късмета си с далечен шут, този път от фаул, но отново не успя да порази целта, като топката излезе в аут. Така се стигна до 78-ата минута, когато противно на логиката Холандия вкара гол. Зеефуик изпрати топката в мрежата зад Пламен Илиев след центриране от фаул и вместо да падне гол във вратата на "лалетата", гостите поведоха в резултата.

В 84-ата минута нашите бяха много близо до изравняване на резултата, но малко точност не достигна на Георги Миланов, за да порази холандската врата. Секунди след това пък резервата Ола Джон пропусна великолепна възможност да сложи точка на спора, като стреля в аут след хубав пробив отляво. В 89-ата минута българите пропиляха още една добра възможност за гол. Нашите получиха право да изпълнят пряк свободен удар от доста удобна позиция, но Момчил Цветанов не уцели вратата. В последната минута Цветанов изскочи в чудесна позиция, но не успя да стреля достатъчно добре и вратарят на гостите Зьот направи поредното си важно спасяване в мача, а резултатът остана непроменен.

БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 0:1
0:1 Зеефуик (78)

БЪЛГАРИЯ: Илиев. Ил. Миланов (46-Дечев), Терзиев, Колев, Дреновички, Цветков, Димов (65-Пашов), Г. Миланов, Цветанов, Балджийски (86-Пасков), Тонев

ХОЛАНДИЯ: Зьот, Леардам, Де Врий, Нуйтинг, Блинд, Клате, Фер, Нарцинг, Ван Хинкел (90-Ван Харен), Кастайньос (67-Зеефуик), Кабрал (75-Джон)

Жълти картони: Балджийски (България); Кастайньос, Блинд (Холандия)
Рефер: Руди Буке (Франция)
Стадион: "Градски", Ловеч