Очаквайте в 13:00 - Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

България отнесе Сърбия с 3:0! (ВИДЕО)

Волейболистите от националния отбор на България победиха категорично и напълно безапелационно бронзовите медалисти от Мондиал 2010 - Сърбия с 3:0 (25:17, 25:20, 25:20) в приятелска среща, която се игра пред 5000 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

Българските волейболисти показаха отличен синхрон, а изявите на Андрей Жеков впечатлиха изключително много.

Двубоят започна много добре за волейболистите на България, които поведоха с 5:3 след блокада срещу атака на Иван Милкович. При 6:3 Андрей Жеков застана на сервис и след негово изпълнение и блок на Теодор Тодоров - 7:3. Ас на Жеков доведе резултата до 8:3 за България при първото техническо прекъсване. Силната серия от мощни начални удари на Андрей Жеков продължи. Разпределителят ни заби нов ас за 10:3, което накара Игор Колокович да вземе прекъсване за Сърбия. Последваха от 3 бомбени сервиса на Жеков и 13:3 за България. Второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:4 след мощна атака на Тодор Алексиев. Владо Николов направи 18:8 с бърза атака по диагонала. Сърбия намали до 12:19 след блокада на Милош Никич срещу атака на Тодор Алексиев от втора линия. България поведе с 21:13. "Плавите" успяха да намалят до 15:21 и това накара Радостин Стойчев да вземе прекъсване за България. Владо Николов направи резултата 23:16. Отново капитанът на България заби последната точка в първата част - 25:16.

Втората част започна равностойно до 4:4. Тук "Плавите" излязоха напред с 5:4, но Владо Николов бързо изравни на два пъти до 5:5 и 6:6. Матей Казийски изведе България напред при първото техническо прекъсване - 8:6. Тодор Алексиев направи 9:7. Марко Подрасчанин изравни резултата до 13:13 след директна точка от начален удар. Малко преди това Цветан Соколов замени Владо Николов. Равенството се запази до 15:15, след което последва мощна атака на Матей Казийски от втора линия - 16:15 при второто техническо прекъсване. Сърбия изравни при 17:17, след което Иван Милкович атакува в аут - 18:17. Тук Игор Колокович замени Милкович с младия Саша Старович. Последваха силни минути за българските волейболисти, които принудиха Старович да сгреши на няколко пъти - 21:18. Игор Колокович взе прекъсване за Сърбия, но то не даде добър резултат. Теодор Тодоров спря атаката на "плавите" за 22:18 и "плавите" взеха нов тайм-аут. Тодор Алексиев заби двете последни точки за България във втората част. Алексиев направи 24:20 с технична атака между тройната сръбска блокада и блок за 25:20.

"Репрезентацията" на Сърбия поведе в началото на третата част с 3:1 и 5:3. Българските волейболисти обаче записаха 3 последователни точки и поведоха с 6:5. Тодор Алексиев завърши мощна атака за 8:7. Сърбия изравни при 10:10, но последваха 2 поредни точки на Цветан Соколов - 12:10. "Плавите" изравниха при 12:12 и това накара Радо Стойчев да вземе прекъсване. Последва ас на Никола Ковачевич - 12:13. България отново излезе напред при 15:14 когато Матей Казийски заби ас. България поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване след сервис в мрежата на Владо Петкович. Валентин Братоев замени Матей Казийски, а България поведе с 19:16 след атака на Тодор Алексиев. Цветан Соколов направи 20:17. Атака на Матей Казийски по острия диагонал доведе резултата до 23:20. Контраатака на Цветан Соколов и 24:20. Победната точка в гейма и мача донесе Матей Казийски - 25:20 и 3:0 гейма.

Утре отборите на България и Сърбия ще проведат съвместна тренировка във Варна, която ще е пред закрити врати за фенове и медии.

БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 3:0 (25:17, 25:20, 25:20)

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 4 (3 аса, 1 блок), Владимир Николов 12 (4 блока, 67% ефективност в атака), Матей Казийски 12 (1 блок, 50% ефективност в атака), Тодор Алексиев 9 (2 блока, 70% ефективност в атака), Теодор Тодоров 3, Виктор Йосифов 4 - Владислав Иванов-либеро (Цветан Соколов 11 (2 блока, 47% ефективност в атака), Валентин Братоев)
Старши-треньор: Радостин Стойчев
СЪРБИЯ: Владо Петкович 2, Иван Милкович 4, Боян Янич 6, Никола Ковачевич 4, Драган Станкович 6, Марко Подрасчанин 6 - Никола Расич-либеро (Милош Никич 9, Саша Старович 5, Милош Терзич, Милан Рашич)
Старши-треньор: Игор Колакович.

Статистика: Росен Русинов, скаутмен на националния отбор на България